Dünya Mutfağı

Dünya Mutfağı

Dünyadaki en güzel yemekleri büyük bir ihtimalle anneniz yapıyordur, bundan eminiz. Ancak olur da bir gün farklı bir yemek çeşidi denemek isterseniz dünyanın dört bir köşesinde sizi tüm lezzeti ile kucaklamak üzere bekleyen mutfak türleri var. İtalyan’dan Yunan’a, Japon’dan Türk mutfağına dünya mutfağı muazzam tatlar ve akıl sır ermeyen lezzetlerin şaşırtıcı uyumunu kalbinde barındırıyor. Gelin hayatınız boyunca hiç olmazsa birkaçını denemeniz gereken dünya mutfağı yemekleri listemize yakından bakalım.

1. Bir dünya mutfağı klasiği: İtalyan mutfağı

Dünya Mutfağı İtalyan

Dünya mutfağı listemize damardan girip bir lezzet klasiği olan İtalyan mutfağı ile başlayalım dedik. Bakmayın, bizim buralarda yediğimiz pizza ve makarnalar aslında İtalyan mutfağının has lezzetini maalesef yansıtmıyor. Adeta tekerlek büyüklüğündeki bol peynirli pizzaları, sadece kokusunun ağzınızın sulanmasını yettiği makarnaları ve her öğüne ekledikleri sulu domates ve mis gibi fesleğen ile bu mutfak gerçekten de bir dünya mutfağı klasiği.

2. Çizmeden Uzakdoğu’ya: Japon mutfağı

Dünya Mutfağı Japon

Millet olarak ‘çiğ balık’ kavramına henüz alışmış değiliz; hatta sushi’yi benimseyen ve gerçekten zevk alarak yiyen kesim oldukça dar bir kesim diyebiliriz. Ancak Japon mutfağı da eşi benzeri olmayan lezzetlerden ve şaşırtıcı tatların uyumundan meydana geliyor. Sushi’ler, sashimi’ler, unagi’ler ve sake’ler derken Japon mutfağına daldığınız ve o özgün tatları keşfettiğiniz anda çıkmanız bir hayli zor hale geliyor.

3. Komşuya merhaba: Yunan mutfağı

Dünya Mutfağı Yunan

Yunun mutfağı, dünya mutfağı arasında en çok çeşitlilik gösteren mutfaklardan bir tanesi. Yunan mutfağındaki en güzel yemekler genelde zeytinyağı ile yapılan yemekler olarak ortaya çıkıyor. Beyaz peynirli ve zeytinli salata ve souvlaki adı verilen şiş kebabı Yunan mutfağının en popüler yemekleri arasında.

4. Tekrar Uzakdoğu’ya dönüş: Vietnam mutfağı

Dünya Mutfağı Vietnam

Dünya mutfağı listemizdeki belki de en ilginç ve en merak edilen mutfaklardan bir tanesi de Vietnam mutfağı. Bu mutfağın ana malzemeleri genelde karides, balık sosu, pirinç, erişte ve meyve-sebzeden oluşuyor. Vietnam aynı zamanda Uzakdoğu’da en sağlıklı beslenen ülke olarak sayılıyor.

5. Bol baharatlı: Pakistan mutfağı

Dünya Mutfağı Pakistan

Pakistan mutfağı genelde dana eti, tavuk eti, balık ve sebze üzerine yoğunlaşıyor. Bunlarla birlikte Pakistan mutfağının en ünlü özelliği istisnasız her yemeğinin bol baharatlı olması. Köri, acı biber, zencefil, paprika, tarçın ve sarımsak derken zaten rastgele bir yemeğin lezzetsiz olması imkansız, sizce de öyle değil mi?

6. Mini lezzet adaları: Filipinler

Dünya Mutfağı Filipinler

Filipin mutfağı için aslında Hint, İspanyol ve Çin mutfaklarının karışımı niteliğinde diyebiliriz. Dünya mutfağı dendiğinde akla gelen ilk mutfak türlerinden biri olmasa da Filipin mutfağının da yabana atılmayacak lezzetleri var: Mesela muzlu ve domates soslu dana eti olan “puchero” gibi.

7. Olmazsa olmazdı: Tayland mutfağı

Dünya Mutfağı Tayland

Tıpkı diğer Uzakdoğu mutfakları gibi Tayland mutfağı da pirinci baz malzeme olarak alır ve yemeklerinin çoğu pirincin etrafında yoğunlaşır. Tayland mutfağı ile ilgili en ilginç olan şey ise “yemek” kelimesinin temel anlamının “pilav yemek” olması. Söz konusu Tayland ise tatlı-ekşi soslu herhangi bir et yemeğini denemeden göçmemek lazım.

8. Bir pirinç gurusu daha: Çin mutfağı

Dünya Mutfağı Çin

Her ne kadar Japon mutfağına henüz tam anlamıyla alışabilmiş sayılmasak da, Çin mutfağına karşı olan tutumumuzun daha sıcak olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de faaliyete giren Çin restoranlarının cömertçe sunduğu açık büfe konsepti sayesinde her bir lezzetin ucundan deneme fırsatımız olmuştur. Soya sosu, tofu ve Çin eriştesi Çin mutfağı dendiğinde akla gelen ilk lezzetler.

9. Biri köri mi dedi: Hint mutfağı

Dünya Mutfağı Hint

Dünya mutfağı çeşitlerini sıralayalım derken bir türlü Uzakdoğu’dan çıkamadığımızın farkındayız, ancak bir sebebi var: Gerçekten çok lezzetliler! Körinin anavatanı olan Hindistan’da inek, inanç sebebiyle kutsal sayılır, bu nedenle Hintlilerin çoğu vejetaryendir. Geleneksel Hint yemekleri genellikle bol bol baharat ve çeşit çeşit sebzeden oluşur. Hintliler aynı zamanda “panir” ismi verilen beyaz peynirin hayranıdır ve her öğünde “naan” ismi verilen ekmek ile birlikte bu peynirin de sunulması makbuldür.

10. Avrupa’nın bir numarası: Fransız mutfağı

Dünya Mutfağı Fransız

Dünya mutfağı demişken peynirin doğum yeri Fransa’dan bahsetmemek olmaz. Adeta bir gurme başkenti olarak bilinen Fransa kruvasanı, baget ekmeği, küflü rokfor peyniri ve balık çorbası ile ziyaret edilmeyi hak eden bir lezzet durağı. Dünya mutfağı tatlılar konusunda da Fransa’nın üzerine rakip tanımıyor: Makaron, creme brulee ve soğanlı kek (Bir daha yazalım: Soğanlık kek) Fransız mutfağının en popüler tatlıları arasında.

11. Dünya mutfağı bonusu: Türk mutfağı

Dünya Mutfağı Türk

Dünya mutfağından söz açıp milli gururumuz Türk mutfağından bahsetmemek olmazdı. Sarması, kuru fasulyesi, kısırı, kebabı, musakkası bir yana, baklavası, sütlacı, lokumu, kuymağı bir yana, Türk yemekleri içinden bir favori seçmek gerçekten de çok zor. Hem hangi dünya mutfağında her öğünden sonra tavşan kanı, leziz mi leziz bir bardak çay içme adeti var ki? Hiç!

Favori mutfağınız hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir sonraki içerik İtalyan mutfağını daha yakından tanımak isteyenlere gelsin: Karşınızda İtalyan muftağından 11 eşsiz tarif.

Önceki YazıSonraki Yazı