Roma Şehir Merkezi’nde Yürüyerek Gezilip Görülecek 11 Yer

Colosseo Roma

Büyüleyici güzellikteki Roma, adeta bir açık hava müzesi! Sadece şehir merkezinde bile yürüyerek keşfedebileceğiniz birçok turistik nokta var. Kuzeyden güneye Roma şehir merkezinin seyahat rotası 11 noktası ve bonuslarıyla keşfetmenizi bekliyor. Rotaya eşlik eden, birbirinden lezzetli mekanlar ise Roma’da 11 lezzet noktası yazımızda!

1. Piazza del Popolo – Popolo Meydanı

Popolo Roma

Şehrin kuzeyinde yer alan meydan, yılbaşı kutlamaları ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Anlamı “Halk Meydanı” olan Piazza del Popolo, adını kuzeyindeki Santa Maria del Popolo Bazilikası‘ndan alıyor. Villa Borghese bahçelerinin hemen yakınındaki meydanda birçok tarihi bina bulunuyor. Meydandan 3 ana cadde çıkıyor. “Il tridente” yani üçleme denen bu caddeler; Via del Corso, Via del Babuino ve Via di Ripetta. Meydanın güneyinde ise 1600’lü yıllarda inşa edilen ikiz kiliseler Santa Maria dei Miracoli ve Santa Maria in Montesanto bulunuyor. Meydanın ortasında ise Mısır’dan gelen dikilitaş tüm ihtişamıyla duruyor. Sabah saatlerinde meydanın köşesinde yer alan Rosati’de kapuçinonuzu içerken sokağı seyredebilir, ya da akşamüzeri “apperativo” yaparak içkinizi yudumlayıp atıştırmalıkların tadına varabilirsiniz.

2. Piazza di Spagna – İspanyol Merdivenleri

Spagna Roma

Piazza Popolo’dan Via del Corso’yu takip ederek yönünüzü Piazza Venezia’ya doğru çevirin. Corso, Roma’nın en canlı ve nezih caddelerinden biri. Corso’da ilerlerken sola dönerek bir paralel sokağında Spagna durağının olduğu yerde bulunan İspanyol Merdivenleri’ni bulacaksınız. Burası turistik ama kesinlikle keşmekeş olmayan hareketli bir meydan. Ortadaki küçük havuzun arkasından uzanan 135 basamaklı merdiveni çıktığınızda karşınıza Trinità dei Monti Kilisesi çıkacak. Pompi’den aldığınız tiramisunuzu merdivenlerde oturup yiyebilirsiniz!

3. Fontana Di Trevi – Aşk Çeşmesi

Trevi Roma

Roma’nın hafızalara kazınan simgesi olan meşhur Aşk Çeşmesi beklenmedik bir sokak arasında karşınıza çıkıyor. Fotoğraflarda kocaman bir meydan gibi görünse de, burası binaların arasına yanlışlıkla girmiş, ihtişamlı bir yapının önündeki dev bir havuz! Türkçe’si üçyol çeşmesi anlamına gelen Fontana di Trevi’ye her gün binlerce turist uğruyor. Roma’ya bir daha gelmek istiyorsanız arkanızı çeşmeye dönüp sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden çeşmeye bozuk para atmalısınız. İtiraf etmeliyim ki işe yarıyor! İki tane bozuk para atarsanız aşkı bulacağınız, üç tane atarsanız evleneceğiniz rivayet ediliyor! Denemeye değer!

4. Pantheon Kilisesi

Pantheon Roma

Aşk Çeşmesi’nden çıkıp Corso’dan karşıya geçtiğinizde parlamento binasını göreceksiniz. İhtişamlı Palazzo Montecitorio’dan aşağıda doğru indiğinizde hemen ilerde yine büyük bir meydan ve Pantheon Kilisesi sizi karşılayacak. Çapı 43 metre olan dev kubbeli yapının tarihi 7. yüzyıla dayanıyor. Tavanında 9 metrelik bir boşluk var. Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen “Pantheon” hem Roma’nın hem de Dünya’nın en iyi korunmuş yapılarından bir tanesi.

5. Piazza Navona – Navona Meydanı

Navona Roma

Antik Romalılar’ın toplanarak müsabakaları izlediği bu meydanın tarihi 1. yüzyıla dayanıyor. Cafe ve restoranları, sokak sanatçılarıyla Piazza Navona’yı hem gündüz hem gece hareketli bulabilirsiniz. Meydanda 3 farklı çeşme yer alıyor. En ünlüsü ise Fontana dei Quattro Fiumi, yani Dört Nehir Çeşmesi. Çeşme dört kıtadaki dört nehri ve dört tanrıyı temsil ediyor. Amerika’dan Plata, Afrika’dan Nil, Asya’dan Ganj ve Avrupa’dan Tuna Nehirleri çeşmeyi anlamlandırıyor.

6. Campo dei Fiori – Çiçek Meydanı

Campo Dei Fiori Roma

Tiber Nehri ile Navona Meydanı arasında yer alan Campo dei Fiori, çiçeklerle bezeli renkli bir meydan. Gündüz satıcıların tezgah kurduğu akşam ise gençlerin cafe ve restoranları doldurduğu meydan sabah akşam cıvıl cıvıl. Gündüzleri meyve, sebze, makarna ve hediyelik eşya satıcılarının renkli görüntülerine tanıklık edebilirsiniz!

Bu sevimli meydan geçmişte üzücü hadiselere de tanıklık etmiş. Zamanının önemli filozoflarından olan Giordano Bruno, dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylediği için burada yakılmıştır. Tam öldürüldüğü yerde filozofun heykeli bulunmaktadır.

7. Piazza Venezia – Venedik Meydanı

Venezia Roma

Adını Palazzo Venezia’dan yani Venedik Sarayı’ndan alan meydan şehrin kalbi konumunda. Kuzeye doğru Via del Corso üzerinden gittiğinizde Popolo Meydanı’na, güneye indiğinizde ise Colosseo’ya yani meşhur Kolezyum’a ulaşırsınız. Meydana adını vermeyen ama tüm görkemiyle meydanı kucaklayan “II Vittoriano Emanuele Anıtı” beyaz mermerden yapısı, dev sütunları ile göz dolduruyor.

8. Vatikan Şehri

Vatikan Roma

Katolik’lerin başkenti olan Vatikan, dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip devleti olma özelliğini taşıyor. Tamamıyla Roma sınırları içinde bulunan devletin kendi bayrağı var. Yani İtalya’nın içinde, tüm haklarından faydalanan fakat egemen bir devlet. Dünyanın en büyük kilisesi San Pietro, Sistina Şapel’i ve Vatikan Müzesi’ni bünyesinde barındırıyor. Ayrı bir devlet fakat şehir merkezinden kolaylıkla yürüyerek ulaşabilir, her yerini dolaşabilirsiniz. Müzeyi gezmek için uzunca kuyruk beklemeniz gerekebilir. Sabah erken saatlerde gelmenizi öneririm. Her ayın son Pazar günü müzeye girişler ücretsiz, Papa’nın halkı selamlamasına ve konuşmasına denk gelebilirsiniz. Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli içinde yer alan onlarca sanat eserine hayran kalmamak mümkün değil. Şapel’in tavanında bulunan meşhur “Adem’in Yaratılışı” ve “Kıyamet Günü” freskleri ise nefes kesici!

9. San Pietro Meydanı

Pietro Roma

San Pietro Kilise’sini kucaklayan meydanda yine antik Mısır’dan gelen heybetli bir dikilitaş bulunuyor. 320 metre derinliğindeki dev meydanın çapı 240 metre. Gösterişli meydan tam 284 adet kolon ile çevreleniyor.

10. Trastevere Bölgesi

Trastevere Roma

Dar sokakları, salaş cafe’leri, sanat galerileriyle Trastevere, Roma’nın gece gündüz en hareketli bölgelerinden biri. Tiber Nehri’nin batısında, Vatikan’ın aşağısında kalan bölge Ortaçağ atmosferini yaşatıyor. İsmini Latince “Trastiberim”, yani Tiber Nehri’nin karşı kıyısından alan semt azınlık ve marjinallerin ilk yerleşim bölgesiyken, zaman içinde bohem ve zengin entelektüellerin keşfetmesiyle popüler hale gelmiş. Damak tadınıza uygun onlarca cafe ve restoran bulabilirsiniz. Asmalımescit’in en hareketli zamanlarını andırıyor bu semt!

11. Colosseo & Foro Romano – Kolezyum ve Roma Forumu

Colosseo Roma

Venedik Meydanı ile Kolezyum arasında bulunan Roma Forumu, Antik Roma zamanında tüm ekonomik, siyasi ve dini faaliyetlerin yürütüldüğü; tapınak, bina, kemer ve heykellerin bulunduğu geniş bir yapı. Roma’nın bir diğer imza gezi noktası olan Kolezyum, dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Dışardan muazzam büyüklükte, yarım kalmış gibi görünen bu yapının içine girdiğinizde onlarca kemer ve koridor göreceksiniz. Yapılış amacı gladyatör ve hayvan dövüşleri, tiyatro gösterileri seyretmek olan alanın alt kısmındaki labirent gibi odalar şov öncesi bekleme yerleri olarak kullanılıyormuş. Duvarlardaki gladyatör resimleri sizi bir an olsun antik zamanlama götürmeye yetiyor. Şimdi bile oldukça ihtişamlı olan mekanda binlerce insanın aynı anda şehrin en büyük organizasyonu etrafında toplandığını bilmek büyüleyici!

Roma’nın turistlere birkaç ufak sürprizi daha:

Knights of Malta – Malta Şövalyeleri Anahtar Deliği

Knights of Malta Roma

Vatikan’ı gece veya gündüz görmüş olabilirsiniz. Fakat Vatikan’ı en sıra dışı şekilde görebileceğiniz yer Aventine Tepesi üzerinde bulunan Villa del Priorato di Malta’da bulunan anahtar deliği! Tam olarak San Pietro Kilisesi’nin görkemli kubbesini gören delik sizi şaşırtacak!

Gianicolo Tepesi

Roma’da gidebileceğiniz en romantik yerlerden biri olan Gianicolo Tepesi, Giuseppe Garibaldi Meydanı’nda bulunuyor. Muhteşem panoramik Roma manzarasının tadını çıkarmak için harika bir yer. Akşamüzeri gün batımında gidilmesi önerilir!

Ghetto

Ghetto di Roma, veya Jewish Ghetto olarak da bilinen bölge tarihi ve eski bir semt. bölgede bulunan restoranlarda kızarmış enginar’ı denemelisiniz. Bölgenin en popüler restoranlarından Piperno ile ilgili detaylı bilgiye Roma’da 11 lezzet noktası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Piazza di Bocca di Verita – Gerçeğin Ağzı

Şehir merkezinin güneyinde Forum Boarium antik bölgesinde yer alan Piazza Bocca della Verita’da “Gerçeğin Ağzı” isimli mermer kabartma bir maske bulunuyor. Antik çağda yalan söyleyen kişilerin mermer maskenin açık olan ağzından elini soktuğunda elini ısıracağına inanılırdı. Her gün yüzlerce turist buraya gelip yalan testini uyguluyor!

Daha önce Roma’ya gittiniz mi? O zaman diğer gezilecek yerleri mutlaka bizimle Yorumlar bölümünde paylaşın!

Daha fazla İtalya için en popüler 11 İtalya şehri yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı