Fine Dining Nedir?

Fine Dining

Yemek yapmak kadar yemek yeme ritüelinin de bir sanat olduğuna inananların rafine zevkleri olması doğaldır. Evet, bahsettiğimiz olay ince keyiflerin, zarifliğin, göz kamaştırıcılığın damgasını vurduğu bir yemek yeme deneyimi. Fine dining nedir sorusuna vereceğimiz yanıt muhtemelen şöyle olurdu: eşsiz lezzette yemekler, mükemmel bir atmosfer ve estetik konusunda doyurucu bir yemek kültürü.

En iyi ve en taze malzemeler kullanılarak yapılan yemeklerin bütün arzularınızı doyurduğu fine dining, tamamen duygularınıza hitap ediyor aslında. Bunu söylememizin nedeni, porsiyonların küçük tutulması (yani kendinizi gerçek bir gurme gibi hissedecek, gurme tatların büyüsüne kapılacaksınız). Ancak hayatta doyurulması gereken birtakım başka tutkularımız olduğu da aşikâr. Böyle bakıldığında, porsiyonlarını büyük seven insanların oluşturduğu bir toplum olan Türkiye toplumunda fine dining deneyimlerinin ve fine dining restaurantların kültürümüze girişi biraz sancılı olsa da, sayıca gitgide artıyorlar. Fine diningin nasıl bir şey olduğunu merak edip denemek isteyenler için bazı fine dining restaurantlarını derledik. Uyum, nezaket ve lezzet peşinizi bırakmasın!

1. Mikla Restaurant

Fine Dining

İstanbul’da, The Marmara Pera Hotel’in teras katında bulunan Mikla Restaurant, ünlü şef Mehmet Gürs’e ait bir fine dining restaurant. Mehmet Gürs’ün 2005 yılında açtığı Mikla, dünyanın en iyi 100 restoranı arasında 56. sırada kendisine yer buldu. Yani Mikla Restaurant, lezzetleri ve atmosferiyle dünyaca ünlü bir yer. Gürs’ün yemeği ve felsefesini çok ciddiye aldığını görüyorsunuz.

2. La Mia Luce

Fine Dining

Lezzetli İtalyan yemekleri ve fine dining için İstanbul’un Anadolu yakasında gitmeniz gereken eşsiz bir restoran La Mia Luce. 2012 yılının Haziran ayında kapılarını açan La Mia Luce, organik çiftçilerden sağladığı taptaze malzemeler ile tadı damağınızda kalacak bir mönü hazırlamış.

3. Nicole Restaurant

Fine Dining

Paris’te eğitim görmüş olan şefler Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu’nun Beyoğlu’nda açtığı bu fine dining restaurant, sizi mevsimsel menülerle ve eşi bulunmaz bir atmosfer ile karşılıyor. Tomtom Suites’in terasında yer alan Nicole Restaurant, hem yemekleri hem de muhteşem manzarası ile sizi hemen sarıyor.

4. Arola Restaurant

Fine Dining

Arola, İstanbul’da Katalan ve İspanyol mutfağını deneyimlemek isteyenler için en ideal fine dining restaurant olarak düşünülebilir. Fine dining denince akla “uyum ve zerafet” kavramları geldiğinden, Arola’da bu ikisini bulmamanız olanaksız. Modern olanın geleneksel olanla birleştiği atmosfer ve daha fazlasını isteyeceğiniz lezzetlere hazır olun. Yalnız duyumlarımıza göre Arola, Ocak 2017’ye kadar hizmet vermeyecekmiş.

5. Lacivert Restaurant

Fine Dining

Manzarasına âşık olacağınız Lacivert Restaurant, İstanbul’da Anadoluhisarı’nda bulunuyor. Önder Köse’nin işlettiği Lacivert, kış ayları için şömine başında romantik yemekler için, yaz ve bahar aylarında mis gibi akşam esintisiyle açık havada Türk ve Akdeniz mutfağından tatlarla kendinizden geçmek için ideal. Organik ürünler kullanmaktan asla taviz vermeyen Lacivert, aynı zamanda brunchıyla da ünlü.

6. Aqua Restaurant

Fine Dining

İtalyan yemeklerinde bir diğer adresiniz de fine dining konseptiyle Four Seasons Bosphorus’ta bulunan Aqua Restaurant. Yerel, organik malzemeler ile etkileyici İtalyan tariflerini birleştiren Aqua Restaurant, şık, nezih ve manzarasıyla da göz doyuruyor. Ünlü Executive Şef Sebastiano Spriveri’nin harikalar yarattığı Aqua Restaurant mutfağında tattığınız her lezzet hafızanıza kazınacak.

7. Vogue Restaurant

Fine Dining

Dünya mutfağından özel lezzetleri tatmanız için 1997 yılından beri hizmet veren Vogue Restaurant, lokasyon olarak BJK Plaza’nın çatı katında yer alıyor. Her damağın mutlu ayrılacağı menüsüyle Vogue Restaurant, iş dünyasının en çok tercih ettiği fine dining restaurantlar arasında yer alıyor.

Kış aylarında şifa için uğramanız gereken yer Carrot Teşvikiye! Carrot Teşvikiye hakkında hazırladığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı