Limonata Yapımı

Limonata Yapımı

Limonata, sıcak havaların en sağlıklı serinleticilerinden, soğuk havaların da en garantili vitamin kaynaklarından biri. Marketten hemen bir şişe limonata kapmak kolayınıza geliyor olabilir ama size limonata yapımı bundan daha kolay desek?

Evde limonata tarifi için ihtiyacınız olan sadece birkaç limon, bir sıkacak, bir rende, biraz şeker, su bardağı ve karıştırmak için genişçe bir kap veya ağzı yeterince geniş olan bir karaf. Sadece 5-10 dakikanızı ayırıp sağlıklı mı sağlıklı bir limonata tarifi yapabilirsiniz.

Not: Limonata yapımı için 2 kişilik ölçüleri vereceğiz. Limon, su ve şeker ölçülerini kişi sayısına veya damak zevkine göre istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Sade Limonata Tarifi

Limonata Yapımı Sade

Malzemeler:

2 adet limon

2 çorba kaşığı toz şeker

2 su bardağından biraz az içme suyu

Buz (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Limon yapımı için ilk olarak limonları iyice yıkayın. Sularını iyice sıkın. Önce limon suyuyla toz şekeri iyice karıştırın, daha sonra suyu yavaş yavaş ekleyin. Suyun ölçüsünde değişiklik yapabilirsiniz çünkü çok yoğun limonata da çok sulu limonata da tercih edilmez. Limon aromasını daha yoğun hissetmek isterseniz limonları sıkmadan önce kabuklarının sarı kısmını rendeyle doğrayıp limonatanızın içine katabilirsiniz. Dolapta biraz bekletirseniz hem malzemeler birbirine daha iyi karışacaktır hem de içeceğiniz daha serin olacaktır. Servis sırasında buz ve üstüne nane ekleyebilirsiniz.

  1. Alternatif: Daha çok kişilik tariflerde aromayı artırmak için mesela limonların 2 tanesinin suyunu sıkıp 3 tanesini rondodan geçirebilirsiniz. Püre haline gelen limonları şekerle karıştırıp beklettikten sonra karışımı tülbentle süzüp suyunu ekleyerek servis edebilirsiniz.

Naneli Limonata Tarifi

Limonata Yapımı Naneli

Malzemeler:

2 adet limon

2 çorba kaşığı toz şeker

2 su bardağından biraz az içme suyu

Yarım çay bardağı sıcak su

Yarım demet taze nane

Yapılışı:

Sade limonatanın üstüne nane koymakla limonata naneli olmuyor elbette. Naneli limonata tarifi için naneleri limonlarla birlikte rondodan geçirmeniz. Elde ettiğiniz püreyi şekerle ve sıcak suyla karıştırıp bir saat beklettikten sonra yukarıda bahsettiğimiz gibi tülbentle süzün. Süzdüğünüz suyu soğuk içme suyuyla bir sürahi veya şişede karıştırıp dolapta bir iki saat bekletin. Limonatanız servise hazır.

Alternatif 2: Bu aralar doğallık hissini artıran gerçek meyve parçacıklı içecekler oldukça revaçta. Posa içmekte bir sıkıntı yaşamıyorsanız, hatta hoşunuza gidiyorsa naneli limonata tarifini süzmeden de deneyebilirsiniz. Böylece İspanyolların mojito’sunun havasını yakalamanız da mümkün.

Çilekli Limonata Tarifi

Limonata Yapımı Çilekli

Malzemeler:

2 adet limon

250 gr çilek

2 çorba kaşığı şeker

2 su bardağından biraz az su

Yapılışı:

Gökkuşağı limonata da denen bu limonata tarifi sadece damağa değil göze de hitap ediyor. Öncelikle, limon ve çilekleri iyice yıkayın. Limonların suyunu sıkın. Limonun sarı kabuğunu rendelemek isterseniz sıkmadan önce rendelemeniz lazım. Çileklerin sap kısımlarını kesin ve küçük parçalara bölün. Çilekleri limon suyuyla birlikte rondoda püre haline getirin. Kabuk katacaksanız onları da ikinci aşamada şekerle birlikte rondoya koyun. Püreyi rondodan alıp bir şişede suyla karıştırarak buzdolabında bir saat bekletin. Yine dilerseniz buz ekleyebilir ve nane ile süsleyebilirsiniz.

Alternatif 2: Çilekli limonatayı süzmemek daha makbul ama limonatada parçacık istemezseniz yukarıdaki gibi püreyi tülbentle süzebilirsiniz.

Limonata Yapımı İçin Birkaç İpucu

  • Limon suyunu önceden bol bol sıkıp ağzı sıkı bir şişeye koyarak buzdolabında saklayabilir, ihtiyacınız oldukça kullanabilirsiniz. Ama birkaç haftadan uzun süre bekletmeyin. Vitamin değerini kaybedecektir ve bayatlayacaktır.
  • Şeker ayarını ne kadar azaltırsanız limonatanın kalorisi de o kadar azalacaktır. Limonun ekşisine dayanabileceğiniz kadar dayanmanızı öneririz.
  • Şekersiz limonata yapmak için bal kullanabilirsiniz. Şeker hastaları meyan kökü veya tarçın ilave edebilir.
  • Limonata bardağı ile sunum bu aralar çok moda. Bu bardaklar konserve kavanozlarına benziyor ve kapaklarında pipet için bir delik oluyor. Servise samimiyet katan bir ayrıntı.

Hava değişiminin başladığı şu günlerde detoksun tam zamanı! Detoks içeceği tariflerini görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı