İstanbul Pastaneleri

Geleneksel akide şekerinden birbirinden enfes pastalara, el yapımı çikolatalardan dondurmalı tatlılara kadar İstanbul’da bulunan en tatlı pastaneleri sizin için derledik. Siz de tatlıya dayanamayanlardansanız İstanbul Pastaneleri listemize göz atın. İşte tarihi pastanelerden, yepyeni butik çikolatacılara kadar birbirinden tatlı 10 mekan:

Baylan Pastanesi

Baylan

İstanbul pastaneleri denilince akla ilk gelenlerden birisi Baylan Pastanesi. Kuruluşu 1923 yılına dayanan Baylan, adeta Cumhuriyet ile yaşıt. Lenas ailesi tarafından kurulan Baylan, ilk şubesi olan Beyoğlu’nun ardından Karaköy’de ve Kadıköy şubeler açmış. Yenilikçi ve mükemmel tatları ile Baylan Türkiye’nin en iyi pastanelerinden birisi olmuş. Günümüzde Kadıköy’deki tatlı mı tatlı tarihi şubesi ve Bebek’te boğaza nazır şubesi ile hizmet veriyor. İster İstanbul’da yaşıyor olun, isterseniz turist olarak gelmiş olun eğer tatlı yemek istiyorsanız Baylan Pastaneleri’nden birini seçin ve o muhteşem lezzetlerin tadını çıkarın. Baylan’ın meşhur dondurmalı tatlısı Kup Griye’yi mutlaka deneyin!

İnci Pastanesi

İnci Pastanesi
Görsel Kaynak: yiyenadam.com

İstanbul’un en eski pastaneleri denince akla ilk gelenlerden birisi de İnci Pastanesi oluyor. İstanbul’da en güzel profiterolü yemek istiyorsanız İnci Pastanesi değişmez adres. Beyoğlu’nun göbeğinde yer alan İnci, tarihi havası ve leziz tatlıları ile göz bebeği.

Patisserie de Pera

Pera Patisserie
Görsel Kaynak: jumeirah.com

Bir zaman makinesi ile eski İstanbul’a gittiğinizi ve İstanbul’un göbeğindeki bir Fransız pastanesinde mola verdiğinizi hayal edin. Birbirinden özenli el yapımı tatlılar, pastalar ve tabii ki makaron… Patisserie de Pera, 19. yüzyıldan beri hizmet veren Pera Palace Hotel’in içinde yer alıyor. Siz de bu büyülü mekanda tatlıların tadını çıkarabilir, kendinizi bir Orient Express yolcusu gibi hissedebilirsiniz.

Lebon Patisserie

Lebon
Görsel Kaynak: wikimedia.org

Eski İstanbul pastanelerinde yolculuğa çıkmak isteyenler için duraklardan bir diğeri de Lebon. Lebon Patisserie Namık Kemal ve Yahya Kemal gibi birçok sanatçıyı da misafir etmiş olan bir mekan. Enfes pastaları ile Lebon, Beyoğlu’ndaki nadir butik pastanelerden biri.

Ali Muhittin Hacı Bekir

Hacı Bekir
Görsel Kaynak: sehirkultur.com

Tatlı sevenlerin asla dayanamadığı lezzetlerden birisi de şekerlemeler. İstanbul’da şekerleme denince akla gelen ilk mekan Ali Muhittin Hacı Bekir. Hem Eminönü’nde hem de Beyoğlu’nda hizmet veren bu şekerci dükkanı binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası. Siz de akide şekerlerine, badem şekerlerine ve lokumlara hayır diyemeyenlerdenseniz 1700’lerden bu yana hizmet veren bu tatlı dükkanları mutlaka ziyaret edin.

Tarihi Fatih Sarmacısı

Fatih Sarmacısı
Görsel Kaynak: zomato.com

İstanbul’da kök salmış butik pastaneler söz konusu olunca birçoğu Beyoğlu ve Kadıköy’de yer alan tatlıcılar akla geliyor. Fakat Fatih’te bulunan Tarihi Fatih Sarmacısı da en az onlar kadar ünlü ve lezzetli tatları ile misafirlerini ağırlıyor. Hafif mi hafif kayısı marmelatlı özel tatlısı ile ün salan bu dükkan, farklı lezzetlerin peşinden koşanları bekliyor.

J’adore Chocolatier

Jadore
Görsel kaynak: zomato.com

İstanbul’da en iyi sıcak çikolatayı içeceğiniz yeri arıyorsanız J’adore tam size göre bir mekan. Beyoğlu’nda bulunan J’adore; minik, tatlı ve Fransız esintili bir çikolata dükkanı. Çikolata kokusuna doyacağınız J’adore, aynı zamanda Beatrice isimli kendine has tatlısı ile de meşhur.

Laduree
Laduree

Gerçek makaron lezzetini aramak için Paris’e gidemiyor olabilirsiniz. Fransa’nın efsanevi makaron dükkanı Türkiye’de açtığı şubeleri ile makaron lezzetinin en iyi halini bizlere getiriyor. Siz de Laduree şubelerinden birine uğrayabilir, birbirinden çeşitli makaronların tadına bakabilir, kendinizi Paris’te gibi hissedebilirsiniz.

La vie en Rose

La Vie En Rose
Görsel Kaynak: zomato.com

İstanbul’un butik pastaneleri arasında en yeni ve en tatlı olanlardan birisi de Yeniköy’de yer alan La vie en Rose. Siz de orada birbirinden çeşitli tatları deneyebilir, boğaz havası eşliğinde tatlı ve pastalarınızı yiyebilirsiniz.

Butterfly Handmade Chocolate

Butterfly
Görsel Kaynak: store.butterfly.com.tr

İstanbul’daki butik pastaneler içerisinde en yenilikçi olanlardan birisi Butterfly Handmade Chocolate. Tamamen doğal el yapımı çikolataları ile kısa sürede sevilen Butterfly Handmade Chocolate tatlarını siz de deneyebilirsiniz.

En iyi sütlü tatlıcılar için buraya!

Önceki YazıSonraki Yazı