Yeşilçam’ın 11 Unutulmaz İsmi

Yeşilçam

Yeşilçam deyince akıllara hemen siyah beyaz filmler geliyor. Yeni jenerasyon ucundan yakalasa da bir neslin gençliği Yeşilçam filmleri ile geçti. Bazı oyuncular var ki onlar isimlerini hepimizin hafızasına kazıdı. Onlar, yıllarını beyazperde vermiş usta oyuncular. Gençlik döneminde sinema filmleri ile anılan Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri günümüzde de sinema, dizi veya kadın programları ile gündemde. Yeşilçam dendiğinde ilk aklımıza gelen isimler arasında Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Ayşen Gruda, Ayhan Işık gibi usta oyuncular geliyor. Hem güzellikleri hem de oyunculuklarıyla dikkat çeken Yeşilçam kadınları arasında da Filiz Akın, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray yer alıyor. Aldıkları rollerle gönlümüze taht kurmayı başarmış ünlü isimleri biraz tanıyalım.

Filiz Akın
Oyunculuk hayatına Artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanması ile başlamıştır. Filmlerde daha modern rolleri canlandıran Filiz Akın, toplumun Batı’ya dönük yüzünü temsil etmiştir. Kırılgan ve sarışın yapıya sahip olduğu için onu zengin kız rolleri ile hatırlıyoruz.

Filiz Akın
Kaynak: kadinmag.net

Hülya Koçyiğit
Farklı kimliklere bürünme yeteneği ve geniş bir canlandırma yelpazesi var. Yerli ve yabancı film festivallerinde en çok ödül alan kişi olan Hülya Koçyiğit aynı zamanda Türk sinemasında o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı’yı kazanmıştı. Hepimiz onu evin kibar kızı rolleri ile hatırlıyoruz.

Hülya Koçyiğit

Oya Aydoğan
Oyunculuk hayatına 1976 yılında Türkiye güzeli seçildikten sonra başlamıştır. 80’li yıllarda sahnelerde boy gösteren Oya Aydoğan, ilerleyen yaşlarında TV dizilerinde de rol almıştır.

Oya Aydoğan
Kaynak: turknostalji.com

Münir Özkul
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olarak tanınan Münir Özkul akıllara, Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut’u olarak kazındı. Ayrıca Adile Naşit ile birlikte rol aldıkları filmler hala en sevilen Yeşilçam filmleri arasında.

Münir Özkul
Kaynak: ohanza.com

Adile Naşit
Asıl adı Adile Özcan olan Adile Naşit, Münir Özkul’la birlikte oynadıkları filmlerde karşımıza anne rolüyle çıktı. Adile Naşit deyince aklımıza o unutulmaz kahkahası geliyor.

Adile Naşit
Kaynak: avrupagazete.com

Aliye Rona
Sert Anadolu kadını rollerini canlandıran Aliye Dilligil Rona, 204 filmde oynamış ve birçok ödül almış.

Aliye Rona
Kaynak: www.turksinemasi.com

Ayhan Işık
Yeşilçamın gelmiş geçmiş efsane oyuncularından Ayhan Işık Taçsız kral olarak bilinirdi. Asıl adı ise Ayhan Işıyan’dır.

Ayhan Işık
Kaynak: magazinsortie.com

Ayşen Gruda
Domates Güzeli olarak tanınan ve hem sinemadan hem de dizilerden bilinen Ayşen Gruda hala çok sevilen oyuncular arasında.

Ayşen Gruda
Kaynak: thewhitetree.org

Kemal Sunal
Türk sinema tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer alan Kemal Sunal, üstlendiği iyi ve saf adam karakteriyle çok sevildi. Daha çok komedi filmlerinde karşılaşsak da dram filmlerinde de rol aldı.

Kemal Sunal
Kaynak: listelist.com

Fatma Girik
Erkek Fatma adıyla anılan Fatma Girik, köy temalı filmlerin vazgeçilmez oyuncusu. Sert bakışları ve sözünü esirgemeyen yapısıyla karakteristik rollerin oyuncusu olmuş, oynadığı 180’den fazla filmle birçok ödül almıştır. Ayrıca bir dönem Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır.

Fatma Girik
Kaynak: biyografi.net.tr

Türkan Şoray
Oyuncu, senarist ve yönetmen kimliğiyle karşımıza çıkan Türkan Şoray, Türk sinemasında “Sultan” lakabıyla anılmaktadır.

Türkan Şoray
Kaynak: sevgilisi.net
Önceki YazıSonraki Yazı