Çanakkale Zaferini Anlatan Kitaplar

Çanakkale Zaferi

18 Mart 1915 Türk tarihinin en büyük ve en önemli zaferlerinden birisine tanıklık eden gündür. 1. Dünya Savaşı sırasında en zor koşullar ile savaşılan Gelibolu ve Çanakkale cephelerinde verilen mücadele 18 Mart gününde kazanılmıştır. Bugün 101. Yıl dönümü olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde cephede savaşan askerleri saygıyla anıyoruz. Tüyleri diken diken eden bu destansı tarihi daha iyi anlamamızı sağlayan ve kimi zaman da kurmaca hikayeleri tarihle birleştiren birbirinden etkileyici eserler bulunuyor. Çanakkale zaferinin nasıl kazanıldığını, savaş sırasında hangi imkanlarla neler yapıldığını daha iyi anlayabilmeniz için okuyabileceğiniz 5 kitabı sizin için sıraladık.

Diriliş – Çanakkale 1915

Turgut Özakman’ın kaleme aldığı kitap, Çanakkale Savaşı’nı ve o dönemlerde yaşananları konu alan eserlerden birisi. Romanda kurmaca kahramanlar da yer almaktadır. Fakat gerçek hayatın anlatıldığı ve tarihi bilgilerin verildiği birçok bölüm de bulunur ve bu dipnotlar ile belirtilmiştir. Bilgi Yayınevi’nden 2008 yılında çıkmış olan roman, Türk tarihinin en büyük zaferlerinden olan Çanakkale Zaferi’ni yani bir milletin Diriliş’ini oldukça destansı bir şekilde hikayeleştirmiştir.

Çanakkale Mahşeri

Çanakkale Savaşı’nın hem hüzünlü hem de korkunç yanını ortaya koyan eseri Mehmed Niyazi kaleme almıştır. Tarihi bir belgesel roman niteliği taşıyan bu eser Çanakkale Savaşı ile ilgili ilk belgesel romanlarındandır ve oldukça gerçekçi anlatımı sayesinde fazlasıyla beğeni toplamıştır. Savaşın başladığı ilk günden 18 Mart günündeki zafere kadar tüm olayları hikayeleştiren bu romanı mutlaka okumalısınız.

Bir Destandır Çanakkale – William Ewing

Nesil yayınlarından tarafından basılan bu kitap, Vehbi Vakkasoğlu’nun eseri. Çanakkale Destan’ını öğrenmek isteyenler için faydalı bir kaynak niteliği taşımakta. Uzun süren araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan kitapta gerçek tarihin kimler tarafından ve nasıl ortaya konduğunu göreceksiniz. Ayrıca Vehbi Vakkasoğlu’nun Çanakkale’de Şahlananlar adlı bir kitabı daha vardır.

Gelibolu’dan Bağdat’a

Çanakkale Savaşı sırasında cephenin gerisinde neler olup bittiğini merak edenler bu kitabı mutlaka okumalı. Sömürgeci bir İngiliz Ordusunda çalışan rahibin bakış açısının anlatıldığı Gelibolu’dan Bağdat’a kitabını hiç sıkılmadan okuyacağınıza eminiz.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu – Buket Uzuner

Anzaklar’la Türkler’in savaştığı, Çanakkale Savaşı’nın hayali kahramanlarla hikayeleştirilen bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var. Kitabı okuduktan sonra kafanızda birtakım sorulara cevap aramaya başlayabilirsiniz. Mesela Çanakkale geçilebilseydi, 20.yy’da dünya sahnesinde hala Rus İmparatorluğu oturabilir miydi? Çanakkale geçilebilseydi Sovyetler Birliği kurulamaz, Bolşevik Devrimi yapılamazdı. 12 Ağustos 1925’de Suvla Koyu’nda bir bulut içinde kayboldukları bildirilen 4. Norfolk Tabur’una ne oldu? Yeni Zelandalılar’ın dediği gibi bulata binip gittiler mi yoksa İngilizler’in iddia ettiği gibi Türkler tarafından topluca yok mu edildiler?

Önceki YazıSonraki Yazı