En İyi Yabancı Diziler

Yabancı diziler hem farklı kültürleri tanımak hem de biraz olsun yabancı dilimizi geliştirmek açısından faydalı. Siz de yabancı dizi izlemeyi sevenlerdenseniz yeni keşifler yapmak hoşunuza gidebilir. Bu sıralar izleyecek güzel bir şeyler arıyorsanız IMDb kullanıcıları tarafından oylanan en iyi yabancı diziler listesine göz atabilirsiniz.

Doctor Who

Doctor Who

Bilim kurgu seviyorsanız Doctor Who serisinin müptelası olabilirsiniz. Doctor Who için son zamanların dizisi demek çok da doğru değil. 1963 yılında ilk serisi başlayan filmin ikinci serisi 2005 yılında çekilmeye başladı. Doctor Who, insana benzeyen bir yaratıktır ve Zaman Lordu olarak bilinmektedir. TARDIS adı verilen İngiliz polis kulübesi ile zamanda yolculuk yapmaktadır. Yol arkadaşları ile birlikte TARDIS sayesinde zamanda yolculuk yapan Doctor Who, zamanın belli dilimlerindeki hataları düzeltir ve zamanın akışını düzenler.

Narcos

Narcos

Baş rolünde Wagner Moura’nın oynadığı Narcos, dünyanın en ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor. 1980’li yıllarda Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Escobar, Amerika kıtasının tüm uyuşturucu akışını organize ediyordu. Filmde Javier Pena isimli ajanın, Escobar’ı yakalamak için Kolombiya’da yaşamaya başlaması anlatılıyor. Bir Netflix dizisi olan Narcos, ilgi çekici hikayesi ve başarılı prodüksiyonu ile daha ilk sezondan en iyi yabancı diziler arasına girdi bile.

Game of Thrones

Game of Thrones

Game of Thrones izlemediyseniz bile hakkında anlatılanları duyma ya da karakterlerini tanıma ihtimaliniz çok yüksek. Son dönemlerin en iyi yabancı dizilerinden olan Game of Thrones’un sevenleri tarafından her yıl yeni sezonu büyük ilgiyle bekleniyor. Aynı isimli kitaptan uyarlama olan seri, fantastik bir hikayeye sahip. Entrikaları, ejderleri, bitmek bilmeyen kışı ve tabii ki taht kavgalarını en efsanevi şekilde anlatan dizi 2011’den beri çekiliyor.

Breaking Bad

Breaking Bad

Walter White, lisede kimya öğretmeni olan ve ailesinin geçimini sağlamaya çalışan bir adamdır. 50’li yaşlarında olan Walter White çok ileri seviyede akciğer kanseri olduğunu ve yakında öleceğini anlayınca hikaye başlar. Kendisi öldükten sonra ailesinin daha iyi bir hayat yaşamasını isteyen White, eski bir öğrencisi ile birlikte metamfetamin üreterek uyuşturucu işine girer. Bir suç ve drama dizisi olan Breaking Bad, son dönemlerin en iyilerinden kabul ediliyor.

Sherlock

Sherlock

Efsanevi Sherlock Holmes romanından esinlenen dizi günümüzde geçiyor. Bugünün Londra’sında, bugünün Sherlock Holmes ve Doctor Watson’unu anlatan dizi davaları günümüz şartlarında çözümlüyor. BBC yapımı dizinin baş rolünde Benedict Cumberbatch yer alıyor.

The Sopranos

The Sopranos

Bir suç ve drama dizisi olan The Sopranos, 1999 yılında ilk bölümünü yayınladı. Tony Soprano adında bir mafya ve ailesinin hayatını konu alan dizi, Tony Soprano’nun hem aile hem de iş hayatından kesitler sunuyor. Dizi 2007 yılına kadar devam etmiş, İtalyan-Amerikan asıllı olan Tony Soprano ve ailesinin hayatı birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Vikings

Vikings

Vikinglerin efsanevi ününü hikayeleştiren bu dizi İskandinavya’da geçiyor. Vikinglerin gerçek kahramanlarının hayat hikayelerini anlatan dizi tarih ve efsaneleri içeriyor. 2013’ten beri yayınlanan bu dönem dizisi, sizi 8. yüzyıl Avrupa’sında bir yolculuğa çıkaracak. Tarihi hikayeler hoşlanıyorsanız Vikings’in müptelası olabilirsiniz.

Fargo

fargo

Suç dizilerinden hoşlananlar için bir seçenek daha: Fargo. Fargo filminden esinlenerek çekilmeye başlanan Fargo, ödül almış bir dizi. Gerçek bir hikayeden alıntı gibi gösterilen suç hikayesi aslında bir kurmacadır. Suçlular ve onların suçları kanıtlamaya çalışan polisler arasında geçen hikaye Minnesota’da yaşanıyor.

Marco Polo

Marco Polo

Adından da anlaşılacağı gibi bu dizi Marco Polo’nun hayatından kesitler sunuyor. Venedikli ünlü gezgin Marco Polo’nun Çin’de Kubilay Han’ın hükümdarlığında geçen hikayesinden esinlenen dizi, ünlü gezginin maceralarını konu alıyor. Macera severleri tarihte yolculuğa çıkaracak olan Marco Polo, Netflix yapımı bir dizi.

Death Note

Death Note

Bu önerimiz anime sevenler için. Manga olarak başlayıp bir dergide yayımlanan film, ardından anime olarak Japonya’da yayınlanmaya başlamıştır. Türkçe’ye Ölüm Defteri olarak çevrilen dizi, bir lise öğrencisinin Ölüm Defteri isimli defteri bulmasıyla başlar. Farklı tarzı ile Death Note, en iyi yabancı diziler arasında gösteriliyor. 

Önceki YazıSonraki Yazı