İstanbul’un Müze Cafe’leri

Müze Cafe

Sanat, kültür sizin için de bir tutkuysa boş zamanlarını müze gezmek için ayıranlardan olabilirsiniz. Özellikle İstanbul’daysanız gezebileceğiniz pek çok müze bulunuyor. Gerek tarihi mekanlar, gerek modern sanat müzeleri ya da birbirinden farklı eserleri ve sergileri barındıran müzeler… İstanbul’da müze gezme keyfine bir de yeme içme keyfini eklemek istiyorsanız müzelerin birbirinden özenli bu mekanlarına göz atmanızı öneririz. İşte siz müze gezerler için hazırladığımız 10 en iyi müze cafe ve restoranı.

1. Emirgan’dan Boğazı İzleyin: Müzedechanga

Dünya çapında ödüller almış bir müze restoranı hayal edin. Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi içerisinde bulunan Müzedechanga muhteşem boğaz manzarası ve birbirinden enfes yemekleri ile hizmet veriyor. Changa kalitesini Türkiye’ye taşıyan ve bir müze hassasiyeti ile sunumlar yapan bu restoranda gündüzleri manzara eşliğinde çay ve kahvenizi yudumlayabilir, akşamları özel menülerin tadını çıkarabilirsiniz.

Muze de changa

Kaynak: www.tripadvisor.com

2. Modern Sanat Eşliğinde: İstanbul Modern Cafe & Restoran

İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan Karaköy’de yer alan İstanbul Modern, bir modern sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Modern sanatla manzarayı buluşturan İstanbul Modern Restoran ise müze gezinizin ardından Boğaz’a karşı kahvenizi içebileceğiniz en mükemmel yer. Ayrıca akşam yemeği için alternatif mekanlar arıyorsanız da buraya göz atın deriz.

İstanbul Modern Cafe

Kaynak: www.zomato.com

3. Efsanelere Konu Olan Perili Köşk: Borusan Müze Cafe

Rumeli Hisarı’nda Boğaz’a nazır konumlanmış olan namıdiğer Perili Köşk 2007 yılında bu yana Borusan Holding’e ait. Bina, çağdaş sanatın son örneklerini görebileceğiniz Borusan Contemporary olarak hizmet veriyor. Hafta sonu Borusan Contemporary’de gezinize başlamadan önce yalnızca cumartesi ve pazar günleri açık olan Borusan Müze Cafe’de kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.

4. Masal Gibi Bir Kahvaltının Adresi: Beylerbeyi Sarayı

Anadolu yakasının en güzel yerlerinden birinde konumlanmış olan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz’in yazlık saray olarak kullandığı bir bina imiş. Cumhuriyet Dönemi’nde de sıklıkla kullanılan saray günümüzde müze olarak ziyaretçilere açık. Osmanlı Dönemi’ne ait birbirinden ihtişamlı eserleri görebileceğiniz sarayın bahçesinde oldukça hoş bir kafeterya bulunuyor. Özellikle hafta sonu kahvaltısı için tercih edilen mekanda siz de Osmanlı havasını soluyabilirsiniz.

Beylerbeyi Cafe

Kaynak: www.millisaraylar.gov.tr

5. Birbirinden Şık İki Restoran: Café du Levant & Halat Restaurant

Haliç’te bulunan Rahmi M. Koç Müzesi yalnızca kusursuz müzecilik anlayışı ile dikkat çekmiyor. Teknolojinin tarihi ve nostaljik arabalar hakkında bize pek çok bilgi veren müze aynı zamanda birbirinden hoş restoranlara da sahip. Divan tarafından kurulmuş olan Café du Levant ve de Halat Restaurant isimli iki mekan da şık ve özenli sunumları ile dikkat çekici. Yolunuz Haliç’e düşer ve güzel bir yemek yemek isterseniz Rahmi M. Koç Müzesi’ne ait bu iki mekanı deneyebilirsiniz. Bunlar ve Divan tarafından hazırlanan Koç Müzesi cafe ve restoranlarının her biri birbirinden güzel atmosferleri ile sizleri bekliyor. 

6. Art Deco Bir Tasarım: Pera Cafe

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız kıymetli koleksiyonu ve yenilikçi sergileri ile Pera Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Pera Müzesi’nin içerisinde oturup bir çay içmek isterseniz de sizleri Pera Cafe karşılıyor. Binanın tarihi havası ve eski zamanların Pera ruhunu yansıtan Pera Cafe, Art Deco tasarımı ile oldukça hoş bir atmosfere sahip. Cafe, Pera’ya yolu düşen herkesi bekliyor.

7. Tarih Kokuyor: Konyalı Lokantası

Topkapı Sarayı Müzesi’nin içerisinde 1969 yılından beri hizmet veren Konyalı Lokantası lezzetli Osmanlı yemekleri ile turistlerin ilgi odağı konumunda. Kraliçe Elizabeth dahil birçok ünlü ismi ağırlamış olan Konyalı, en güzel Osmanlı Saray Şerbeti’ni içmek isteyenleri bekliyor. Topkapı’dan Boğaz’a bakan harika manzara da cabası.

Konyalı Lokantası

Kaynak: www.konyalilokantasi.com

8. Geçmişle Şimdinin Harmanı: Neolokal

Günümüzde sanat galerileri denince akla ilk gelenlerden birisi tabii ki yenilikçi tarzı ile SALT. SALT Galata’da yer alan Neolokal, ziyaretçileri için enfes menüler hazırlamış. Siz de farklı lezzetler deneyimlemeye açıksanız geleneksel lezzetlere modern sunumlar katan Neolokal’a mutlaka uğrayın.

Neolokal

Kaynak: www.neolokal.com

9. Deniz Ayaklarınızın Altında: Küçüksu Kasrı Cafe & Restaurant

Her gün hizmet veren Küçüksu Kasrı’nın bu muhteşem manzaralı mekanında dilerseniz çay-kahve içebilir, isterseniz de gün batımında akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Küçüksu Kasrı 1856 yılından beri kullanılan, Boğaz’ın en güzel binalarından birisi durumunda.

10. En Eğlenceli Deneyim: İstanbul Oyuncak Müzesi Müze Cafe

Şeker gibi bir tasarım, şekerlemelerde dolu süsler ve tabii ki oyuncaklar. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin Müze Cafe isimli mekanı, içindeki çocuğu ortaya çıkarmak isteyenleri bekliyor. Ayrıca çocuğunuz için benzersiz bir doğum günü partisi planlıyorsanız da bu mekanı tercih edebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

Kaynak: www.istanbuloyuncakmuzesi.com

Kaynak: www.divan.com.tr

Önceki YazıSonraki Yazı