Karpuzun Faydaları

Karpuzun Faydaları

Karpuz yaz sofralarımızın vazgeçilmez meyvesi (aslında aynı zamanda bilimsel olarak bir sebze de). Hatta karpuz, kimi zaman tek başına bir öğün. Yaz gelince karpuz girmeyen ev yoktur malum. Bir ritüeldir hatta, yazın gelen misafirlere buz gibi karpuz ikram etmek; esintili akşamlarda balkonda oturup iştahla karpuz yemek. Günün her saatinde yemekten bıkmayacağımız karpuzun faydaları konusunda bilinenlerin yanında bir de az bilinenler ya da bilinmeyenler var. Karpuzun faydaları konusunda biraz daha eğilelim, konuyu daha da detaylandıralım istedik ki karpuz tek başına nasıl bir süperkahramanmış cümle âlem duysun!

1. Kasları rahatlatır.

Düzenli olarak spor yapan ya da spor yapmaya yeni başlayan biriyseniz, egzersiz yaptıktan sonra kimi zaman kaslarınızın ağrıdığını hissedebilirsiniz. Ağır bir antrenmanın ardından kaslarınız yorulduğunda karpuz yemek, kaslarınızı rahatlatmaya yarayabilir. Bilim insanları özellikle sporcular ve atletler için antrenman sonrası karpuz yemeyi öneriyor.

2. Göz sağlığını destekler.

Karpuzun Faydaları

Yapılan araştırmalar antioksidanların ve karotenoid adı verilen besleyici ve arındırıcı pigmentlerin göz sağlığı için önemli olduğunu gösteriyor. Beslenme yoluyla vücudunuza alabileceğiniz bu bileşenler, karpuzda istemediğiniz kadar var! Katarak ve glokom gibi göz hastalıklarını önlemede karpuz, destekleyici bir rol oynuyor.

3. Astım riskini azaltır.

Henüz kesin bir sonuca varılmamakla birlikte bilim insanları karpuzun faydaları arasında astım riskini azaltabileceği yönünde görüş bildiriyor. Bunun sebebi ise, C vitamininin astımla mücadelede etkili olabileceğine dair çalışmalar. Karpuzda da C vitamini bolca bulunuyor.

4. Kabızlığa birebirdir.

Karpuz, zengin lif içeriğiyle kabızlık gibi başa bela sindirim sorunları için birebir bir yiyecek. Ayrıca, %91’i su olan karpuz, vücudunuzun susuz kalmasını da engelliyor (elbette bol bol su tüketmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmiyor).

5. Güneşe karşı doğal korunma sağlar.

Karpuzun Faydaları

Yaz mevsiminde güneşten korunmak mühim, bununla birlikte cilt sağlığınız da! Uzmanlar cilt sağlığının ne yediğinizle paralel olduğunu söylerken haklı. Karpuzun faydaları arasında içerdiği bol C vitamini sayesinde hem güneşten korunma hem de kolajen üretimi sayesinde cilt yenileme bulunuyor.

6. Saçları güçlendirir.

Yapılan bilimsel araştırmalardan görülüyor ki saç dökülmesiyle savaşmanın bir yolu da yine yeterli miktarda C vitamini almaktan geçiyor. Bu nedenle, güzel ve güçlü saçlar için yine C vitamini zengini karpuzu yaz mevsiminde beslenmemizin ayrılmaz bir parçası haline getirmek şart.

7. Kemik sağlığında etkili.

Kemik sağlığı deyince herkesin aklına süt ve kalsiyum gibi yaygınlaşmış sözcükler gelir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bir tür antioksidan olan likopenler de kemik sağlığında etkili bileşenler. Karpuzda bulunan bol miktarda likopen kemik sağlığında da etkili.

8. Alkali değeri yüksektir.

Karpuzun Faydaları

Alkali beslenme adı verilen diyet biçimi vücudunuzun pH dengesini korumak ve hücrelerin sağlıklı biçimde yenilenmesini sağlamak için tercih edilir. Karpuz alkali değeri yüksek, yenileyici bir meyvedir ve bağırsakları temizler, hücreleri yeniler, dehidrasyonu önler.

9. Kan basıncını düzenler.

Hipertansiyon çağımızın yaygın rahatsızlıklarından biri. Kalp sağlığı için gerekli olan karotenoidler damar tıkanması, sertleşmesi gibi olumsuzlukları önler ve bu bileşenlerden karpuzda bolca bulunur.

10. Diş eti hastalıklarını önlemede yardımcıdır.

Karpuzun faydaları arasında, diş eti hastalıklarının önlenmesi ve diş etini oluşturan hücrelerin hızlıca tamiri ve yenilenmesi de sayılabilir. Yine C vitamininin kolajen sentezi ve bakterilerle savaşma özelliğinden kaynaklanan bu etki sayesinde karpuz diş eti sağlığında da etkisini gösteriyor.

11. Kanserle savaşır.

Karpuzun Faydaları

Çok önemli olan son maddemizde karpuzun içinde bolca buluna likopenlere görev düşüyor. Likopenler karpuza kırmızı rengini veren ve antioksidan özelliği bulunan pigmentlere verilen addır ve tam da aksioksidan özellikleri nedeniyle belli başlı kanserlerin oluşmasını önlemede önemli bir rol oynarlar.

Yaz aylarında sofranızı ve içinizi serinletecek yaz tatlıları tarifleri için buraya!

Önceki YazıSonraki Yazı