Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır?

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır

Modern tıbbın ve ona bağlı olarak ilaçların geldiği nokta gerçekten inanılmaz. Ama diğer yandan çoğu ilacın doğal olmadığı gerçeği de var. Hatta, antibiyotiklerin yararlı bakterileri de öldürebildiği ve zararlı bakterilerin güçlenmesine yol açtığı bilinmekte. Peki, antibiyotiklerin, ağrı kesicilerin veya diğer ilaçların alternatifi yok mu? Propolis için kesin olarak “ilaç” diyemesek de olumlu etkileri birçok tıbbi otorite tarafından ihtimal dahilinde görülen doğal bir seçenek. Bu açıdan etkileri henüz kanıtlanmamış şifalı bitkilerden ve diğer alternatif tıp tedavilerinden bir adım önde olduğu söylenebilir. “Propolis nedir, nasıl kullanılır?” sorularınızın cevabı burada sizi bekliyor.

Propolis Nedir?

Propolis, arılar tarafından kavakların ve kozalaklı ağaçların sürgünlerinden toplanan reçine benzeri malzemedir. Propolis nedir sorusunun cevabını ararken bilmeniz gereken en önemli nokta şu: Propolis, ham formunda nadiren bulunur. Genelde kovanlardan elde edilir ve arı ürünleri içerir. Arılar propolisi kovanlarını inşa etmekte kullanır. Aslında bir nevi yalıtım malzemesidir, kovanı dezenfekte eder ve arıları korur. Görünüşe göre insanlara da bir tür koruma sağlamakta.

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır

Propolis bakterilerin, virüsleri, mantarların veya protozoa denen tek hücreli canlıların neden olduğu aftlara ve enfeksiyonlara karşı kullanılır. Burun ve boğaz kanserlerinde, siğillerde veya sindirim sistemi sorunlarında kullanıldığı da olur. Elbette ciddi hastalıklarda doktora danışmak lazım.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis nedir sorusuna değindikten sonra propolis nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamaya geldi sıra. Propolis, yara temizliği, genital uçuk, uçuk, vajinit ve hafif yanıklar için bazen cilde uygulanır. Propolis ağrılı ağız yaralarını, yangıları ve yüzey artıklarını  geçirmek ve ağız ameliyatlarının ardından iyileştirmeyi hızlandırmak için gargara olarak da kullanılabilir.

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır

Propolisin tadı ve kokusu bilhassa çocuklara pek hoş gelmeyebilir. Onu kaliteli bir balla, mesela kestane balıyla karıştırarak tadını dengeleyebilirsiniz. Bazı boğaz pastillerinin içeriğinde propolis bulunduğundan bu yolla da propolisi vücudunuza almanız mümkün.

Propolisin uygun dozu kişinin yaşı, sağlığı ve birçok başla duruma bağlı olarak değişir. Bu dozlar hakkında yeterli bilimsel veri yok. Şu an için en güvenli seçenek, ambalajlarda bulunan kullanma talimatlarını yerine getirmek ve orada önerilen dozları aşmamak.

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır

Beklenmeyen Yan Etkiler Görülürse…

Propolisin faydaları epey kabul görse de her doğal tedavide ve ilaçta olabileceği gibi fazla kullanımda veya kişinin bünyesine bağlı olarak zararları veya yan etkileri olabileceğini de aklınızda bulundurun.

Uygun şekilde ağızdan alındığında veya cilde sürüldüğünde propolisin zararları yok denecek kadar az. Özellikle arılara veya arı ürünlere alerjiniz varsa bu maddeyi kullanırken dikkat etmelisiniz. Propolis içeren bazı pastiller tahriş ve ağız yaralarına yol açabilir.

Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır

Gebeler, bebek emzirenler, astımlılar, kanama sorunları ve alerjileri olanlar ve yeni ameliyat olmuş olanlar için propolisin yan etkileri olabilir. Beklenmeyen yan etkiler görülmesi durumunda ürünü kullanmayı bırakıp doktora gitmeyi unutmayın.

Merak edenler için: n11’de işlem görmemiş ham propolislerden propolis damla, toz propolis, kapsül propolislere, bal ve arı sütüyle karışımlara kadar her formda Beeo propolis ve diğer markalara ait propolis ürünlerini bulmanız mümkün.

Kışın içinizi sıcak tutacak kış çayı tarifleri burada!

Önceki YazıSonraki Yazı