Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır

Çay saatlerinin, altın günlerinin ve akşam yemeklerinin kısacası her öğünün benzersiz lezzetlerinden olan sarmaları daha da lezzetli kılan şey elbette ki kullanılan yaprak. Sarmanın daha lezzetli, daha yumuşak olması için ince, açık renkli, tüysüz ve ince damarlı yaprakların kullanılması gerekir. Her mevsimde böyle yapraklar bulunmayacağından mevsiminde bu yaprakları toplayarak ya da satın alarak her mevsimde kullanabilmek için saklamalısınız. Salamura denilen bu işlem yapıldığında sonrası için büyük pratiklik kazandırmaktadır. Peki salamura yaprak nasıl yapılır? Salamura yaprak hazırlamanın tüm püf noktaları ve detayları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Salamura Nedir?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Salamura NedirSalamura Yaprak Nasıl Yapılır Salamura Nedir

Salamura, en klasik ve en uzun ömürlü saklama yöntemidir. Salamura yaprağı hazırlamak için asma yaprakları tuzlanarak; bidon ya da kavanozlara basılır. Salamura ile hazırlanmış yapraklar yılın her mevsiminde kullanılabilir. Lezzetli ve yumuşak yaprak sarmaları hazırlamanıza imkan tanıyan salamura yaprağını hazırlamak da hayli kolaydır. Salamura yaprak nasıl yapılır diye merak ediyorsanız buyurun yazımızın devamına!

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır 1

Salamura yaprak hazırlamak için öncelikle doğru ve iyi yapraklar tercih etmeniz gerekir. Yaprak seçerken yaprağın tüysüz, ince, ince damarlı, açık yeşil renkli ve üzerlerinin hafif beyaz olmasına dikkat edin. Asma yaprakları Mayıs ve Haziran ayların toplanmalı ya da satın alınmalıdır. Aksi takdirde bu özelliklere sahip yaprak bulmanız hayli zordur. Ayrıca salamura yapılacak olan yaprakların sapları da uzun olmalıdır. Salamura yaprak hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi ise şöyle:

Malzemeler

  • Asma yaprağı
  • Kaya tuzu
  • Sıcak su
  • Su

Salamura Yaprak Tarifi

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Tarif

Salamura yaprak tarifi herkesin evde kolayca yapabileceği bir besindir. İstediğiniz miktardaki asma yaprağı ilk olarak kaynar tuzlu suyun içine kısa bir süre bekletilir. Ardından 7-10 adet asma yaprağından küçük desteler yapılır.

Yaprakların parlak yüzeyi üst tarafta kalacak şekilde her 7-10 adet grupluk destenin sap kısmına 1 çay kaşığı kaya tuzu dökülür ve rulo şeklinde bükülür.

Rulo yapılmış yaprakların böylece parlak kısmı içeride kalmış olur.

Hazırlanmış olan rulo şeklindeki asma yaprağı desteleri cam bir kavanozun içine aralarında boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkı basılır.

Kavanozun tamamen dolduğundan emin olduktan sonra elinizle üstten tekrar bastırın ve yaprakların iyice sıkışmasını sağlayın.

Ardından soğuduktan sonra havasının çıkmasını sağlamak amacıyla her 1 litre su için 20o gram kaya tuzu kullanarak hazırladığınız soğuk suyu birkaç seferde yavaşça kavanozun içine ekleyin. Suyun dibe kadar indiğinden emin olun.

Kavanozun ağzına kadar suyla dolduğundan emin olduktan sonra ise yaprakların suyun üzerine çıkmaması için ağırlık sağlaması amacıyla temiz bir taş yerleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemler bittikten sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanozları muhakkak serin bir yerde muhafaza edin.

Salamura Yaprak Püf Noktaları

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır Püf Noktasi

Salamura yapmadan önce yaprakları 1 gece dinlendirin.

Salamura yaprakları hazırladıktan sonra ara sıra kavanozdaki suyu kontrol edin. Eğer suyu eksilmişse üzerine tuzlu su ekleyin.

Salamura yönteminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus yaprağın kesinlikle hava ile temas etmemesidir.

Salamura yöntemiyle hazırlamış olduğunuz yaprakları kullanmadan önce tuzunun gitmesi için 3-4 saat sıcak suda bekletin ve arada bu suyu değiştirin. Yoksa hazırladığınız sarma yenmeyecek kadar tuzlu olabilir.

Kış hazırlıklarına devam! Fasulye konservesi tarifi ve püf noktaları burada!

Önceki YazıSonraki Yazı