Stockholm’de Yapılacak 11 Şey

Stockholm

Adalar, köprüler ve tarihi binalarla dolu bir şehir Stockholm. Bunlara bir de çeşit çeşit müze, cafe ve restoran eklenince tadına doyulmaz bir şehir ortaya çıkmış. Kışın hava biraz soğusa da yapılacak şeyler tükenmiyor

1. Vasa Müzesi’ni Gezin

Dev bir ahşap gemi düşünün. Son derece şaşalı bir şekilde inşa edilsin. Yetmez bu kadar denilip çift sıra top döşensin ve bir mühendislik felaketi olsun. Gemi 10 Ağustos 1628 yılında törenle denize açılırken uğurlamaya gelen kalabalığın gözleri önünde batıversin!!!! İşte bu gemi 333 yıl sonra yekpare bir şekilde denizden çıkartılıp müzede sergilenmeye başlanmış. Batık Denizi’nin suyunun yapısı sayesinde gemi neredeyse hiç bozulmamış. Şu an Vasa Müzesi’nde sergileniyor ve burası İsveç’in en fazla ziyaret edilen müzesi.

2. Nordiska Museet’te İsveç Kültürünü Tanıyın

Nordiska Museet giyim tarzından ev eşyalarına, İsveç geleneklerinden folklorik sanatlara kadar ülkenin kültürüne dair her şeyi barındıran bir müze. Saatlerce sıkılmadan gezebilirsiniz. Nordiska Museet hemen Vasa Müzesi’nin yanında yer alıyor.

 3. Nobel Müzesi’ni Gezin

 Nobel ödülleri İsveç ve Norveç’teki komiteler tarafından veriliyor. Nobel ödüllerinin tarihini öğrenmek, ödül alan kişiler hakkında bilgi edinmek için Nobel Müzesi’ni gezebilirsiniz. Üstelik müze Gamla Stan adlı tarihi bölgede yer alıyor.

4. Stadhuset’i Gezin

Nobel Müzesi’ni gezdikten sonra listenize bir de Stadhuset’i yani City Hall’u ekleyin. Nobel Ödülleri töreni işte bu binada yapılıyor. Burayı sadece rehberle gezebiliyorsunuz. City Hall’un bir başka özelliği de tören salonlarının evlilik veya başka törenler için kiralanabiliyor olması. :)

5. ABBA Müzesi’nde Eurovision Keyfi Yaşayın

İsveç’te nereye gitseniz kulağınıza ABBA ezgileri gelecek. Eurovision’daki başarıları bir yana, halk gerçekten çok seviyor ABBA’yı. 2013 yılında açılan bu müzede kendinizi ABBA grubunun bir üyesi gibi hissedebilin diye her şey düşünülmüş. İnteraktif bir müze tasarlamışlar. Onların stüdyosuna girip şarkınızı kaydedebilir, kostümlerini giyip sahneye çıkabilir, hatta çok şanslıysanız ABBA üyelerinden biri ile telefonda konuşabilirsiniz.

6. Royal Palace’ta Asker Değişimini İzleyin

1400’den fazla odası olan bu saray İsveç Kralı’nın resmi işleri ve resmi resepsiyonlar için kullanılıyor. Onun dışında da bir müze olarak hizmet veriyor. Taht alanını, hazineyi, Kraliyet evlerini gezebilirsiniz. Royal Palace gezinizi askerlerin değişim saatine denk getirirseniz eğlenceli bir gösteriye tanık olabilirsiniz.

7. Djurgården’da Yürüyüş Yapın, Skansen’i Gezin

Skansen aslında bir açık hava müzesi ve hayvanat bahçesi. Etrafta dolaşan geyikler, elkler görecek, kendinizi 19. yüzyıl İsveç’inde bulacaksınız. O yılları canlandıran evlerde, dükkanlarda gezebilirsiniz.

8. Gamla Stan’daki Cafeleri Deneyin

Müze gezmek sizi yeterince yorduysa Gamla Stan’ın Arnavut kaldırımlı sokaklarına atın kendinizi. Ortam cıvıl cıvıl insanlarla, hediyelik eşya dükkanlarıyla ve eğlenceli kafelerle dolu olacak. Burada bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. İsveç’e kışın gittiyseniz minik bebeği olan annelerin kafelere gittiklerinde bebekleri bebek arabasının içinde olacak şekilde cafenin dışında, sokakta bıraktığına tanık olacaksınız. :)

9. Tekneyle Archipelago Turu Yapın

Stockholm adalarla dolu bir şehir. Şehri gezmenin en güzel yollarından biri de tekne ile archipelago turu yapmak. Adaların arasında süzülürken brunchınızın tadına varabilirsiniz.

10. Metroya Atlayıp İstasyonları Gezin

Stockholm’deki metro istasyonları adeta birer sanat eseri. Atlayın metroya, bu istasyonları gezin.  T-Centralen, Kungsträdgården ve Stadion istasyonları dünyanın en güzel metro istasyonları arasında yer alıyor.

11. Sofo Design District’te Modanın Nabzını Tutun

Sofo, Stockholm’ün yeni mahallelerinden biri. Adını New York’taki Soho’dan alıyor. Kıyafet, takı, ev eşyası, aklınıza gelen tüm tasarım ürünlerinin örneklerini bu mahallede bulabilirsiniz. Son derece hip cafeler de bonus.

Kopenhag’da yapılacak 11 şeye bakmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı