Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Yemek Fotoğrafı Çekme Sanatı

Hayatımızı fotoğrafladığımız ve çevremizdekilerle paylaştığımız bir çağda yaşıyoruz. Her yere taşımanın mümkün olmadığı profesyonel makinaların yerini akıllı telefonlar ve onlara yüklediğimiz fotoğraf uygulamaları alıyor. Her anımızı fotoğraflayıp paylaşmayı sevdiğimiz gibi bu fotoğrafların da güzel olmasını istiyoruz. Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda paylaştığınız fotoğrafların daha güzel görünmesi için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekmekte. Özellikle yemek fotoğrafı çekmek ekstra bir özen gerektiriyor.

Akıllı telefonunuz ile yemek fotoğrafı çekmekte uzmanlaşmak ister misiniz? Siz de sevdiklerinizi, gittiğiniz mekanları, doğayı ve yemekleri fotoğraflamaktan zevk alıyor ve bunu daha ustalıkla yapmak istiyorsanız fotoğraf çekme tekniklerini bilmelisiniz.

1.Doğru Işık

Doğru Işık

En iyi yemek fotoğrafını çekmek için ilk kural doğru ışığı bulmaktan geçiyor. Doğrudan ışık almayan bir pencere önü her zaman en iyi sonucu verecektir. Yapay ışık yerine doğal ışığa yakın olmaya da özen gösterin. Tabağınızı ışığı arka çaprazdan alacak şekilde yerleştirin. Kamera moduna aldığınız telefonunuzla orta koyulukta ve netliğinizin olmasını istediğiniz noktaya dokunarak netliği ve pozlandırmayı ayarlayın ve düğmeye basın. Güzel fotolar çekmek için ışığın son derece önemli olduğunu unutmayın!

2.Kompozisyon Oluşturun

Yeme Fotoğrafı Kompozisyonu
Fotoğraf çekmeye başlamadan önce tabağınızın nerede durduğu ya da nasıl süslendiği çok önemli. Masadaki renkten tabaktaki yemeklerin uyumuna kadar her şey kompozisyonun içerisinde. Kompozisyonunuza yemeğiniz haricinde başka objeler ekleyerek tamamlayabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafı yukarıdan çekerseniz çok daha güzel görünecektir.

3.Filtre Uygulamayın

Filtre Koymayın

Eğer Instagram kullanıyorsanız, hesabınızı filtrelerle doldurmak yerine doğru ışığı ve kompozisyonu yakalamaya çalışın. Emin olun fotoğrafınızın gerçek renkleri çok daha iyi olacak. Yemeğin ne kadar lezzetli olduğunu göstermek istiyorsanız bırakın doğal kalsın.

4.Doğru Yerleri Kesin

Doğru Yerleri Kesin

Fotoğraflarınızı çektiğinizde onları paylaşırken tüm kareyi kullanmak zorunda değilsiniz. Fotoğrafta uygun olan yerleri kesebilir, böylece çok daha güzel fotolar elde edebilirsiniz. Fotoğrafta odaklanacağınız asıl yiyeceği belirleyin ve etrafta gereksiz gördüğünüz alanları keserek o yiyeceğe odaklanın.

5.Fark Yaratın

Fark Yaratın

Fotoğraflarınızda fark yaratmak istiyorsanız da birkaç ipucumuz var. Yalnızca yemeğe odaklanmayın. Onun yerine yemeğin yapım aşamasını da fotoğraf karenizin içine alın ve bambaşka bir konsept oluşturun. Ayrıca arkadaşlarınızla birlikte içtiğiniz içeceklerin fotoğrafı ya da elinizin de çatalla birlikte göründüğü bir yemek aşaması da fark yaratmak için ideal.

Önceki YazıSonraki Yazı