Kehribar Kolye: Bebeklerde Kehribarın Faydaları

Kehribar Kolye

Doğanın bizlere sunmuş olduğu en güzel armağanlardan biri olan kehribar, minik bedenler için de adeta bir şifa kaynağı. Özellikle bebeklerde diş çıkarma döneminde sıkça kullanılan kehribar kolye ve bileklikler adeta birer doğal ağrı kesici. Kehribarın şifa kaynağını, bebeklerde kehribar kolye ya da bileklik kullanımın önemini, kehribanın kullanım alanlarını ve ve kehribar ile ilgili çok daha fazlasını yazımızda sizler için ele alacağız.

Kehribar Kolye Bebeklerde Nasıl Şifa Kaynağı Oluyor?

Kehribar Kolye Şifaları

Geçmişe baktığımızda bebekler için kehribar kolye kullanımının çok eskiye dayandığını görüyoruz. Hem Avrupa’da hem de Uzak Doğu’da bebek ve çocuklarda kehribar kullanmak oldukça eskiye dayanan bir gelenek ve kullanımı da son derece yaygın. Öyle ki kehribar, özellikle diş çıkarma belirtileri gösteren bebeklerde olmazsa olmaz bir ürün halinde imiş. Peki günümüzde de oldukça popülerleşen ve kullanımı her geçen gün yayılarak artan kehribarın şifa kaynağı nedir? Nasıl bebeklerin diş çıkarma gibi hassas dönemlerinde onlara şifa olabiliyor? Bu soruların yanıtını sizler için araştırdık. Aslında kehribarın sırrı boncukların içinde gizli. Bu boncuklar suksinik asit ya da amber asiti içeriyor. Bunlar, Avrupa ülkeleinde doğal bir antibiyotik olarak biliniyor ve kullanılıyor. Amber asiti aslında bir mineral değil, kozalak ağaçların doğal reçinelerini içeren son derece organik bir madde. Bu yüzden özellikle diş çıkarma dönemlerinde bebeklere kehribar kolye ya da bileklik takıldığında bebeğin vücut ısısı bir tür reçine olan amberin içindeki şifalı yağları açığa çıkarıyor ve açığa çıkan bu yağlar vücut tarafından emilerek kan dolaşımına karışıyor.

Kehribar, bir taş değil. Dolayısıyla diğer mineral taşlar gibi soğuk da değil. Yani bebeğinizin tenine değdiğinde soğuk değil aksine sıcak ve yumuşak bir dokunma hissi uyandırıyor.

Kehribarın Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Kehribar Kolye Kullanım Alanları

Şifaları saymakla bitmek bilmediğinden doğal reçineden olan kehribar pek çok alanda kullanılıyor. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi özellikle bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde olmazsa olmaz bir ürün halini alan kehribar bebek diş kolyesi ve bilezikler, bebeklerde ve çocuklarda diş çıkartma dönemlerinde ağrı kesici şurup yerine daha sağlıklı ve doğal bir çözüm olarak kullanılıyor. Kehribar ayrıca bebeklerin/çocukların diş çıkarma dönemlerinde artan tükürük salgısını azaltarak bebeğinizin önünün ıslanmasını ve göğüs hırıltısını azaltıyor. Dişr ağrı yaşamayan bebekler, yemek yememe problemi de yaşamıyor. Böylece diş kaynaklı gıda reddi sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Gıdasını almaya devam eden bebeğin dolayısıyla bünyesi de zayıf düşmemiş olur. Ayrıca ağrısı olmayan ve günlük besinini almaya devam eden bebek bu sorunlardan kaynaklı uyku problemi de yaşamaz. Böylece açlık ya da ağrı sebepli gece uyanmaları da son bulur. Özetle bebeklerde kehribar kolye kullanımı bu geniş etkisi sayesinde bebekleri her anlamda korur.

Diş çıkarma dönemleri dışında kehribar kolye ve bileklikler; boğaz, kulak ve mide yanmalarını, enfeksiyonları ve solunum rahatsızlıklarını azaltmada da kullanılıyor. Kehribar taşı etkisini kullanılmaya başlandığı ilk 24-48 saat arasında gösteriyor. Bu yüzden sürekli takıldığı ve tene değdiği zaman etkisini daha fazla gösterdiği görülüyor. Ancak geceleri, bebeğiniz uyurken güvenlik açısından kehribar kolyelerin çıkarılması tavsiye ediliyor. Gün boyu hiç çıkarmadan taktığınız takdirde sadece gece uyurken çıkartmanın etkisini azaltmadığı da söylenenler arasında.

Kehribar yalnızca bebek ve çocuklar için kullanılmıyor elbette. Büyüklerde kehribar kolye, bileklik ya da meşhur kehribar tesbih şeklinde bu doğal reçineyi üstünde taşıyabilirsiniz. Bu sayede kehribarın ağrı dindirme şifasından büyükler de faydalanabiliyor. Zira kehribarın migren, baş ağrısı, mide ağrısı, romatizmal ağrıları, bel ağrısı ve depresyona da iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda yine çocuklarda ağız suyunu azaltma, triod, guatr gibi sorunları ortadan kaldırma amacıyla da kehribarı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra eklem ağrıları yaşayan çocukların ayak bileğine kehribar takarak bu ağrıların dinmesini sağlayabilirsiniz. Bunların yanında kehribarı kedi ve köpeklerde de pire tasması olarak da kullanmak mümkün. Çünkü kehribar aynı zamanda bir doğal böcek kovucu. Bu yüzden kedi ve köpeklerden kene ve pireyi uzak tutmak için de organik bir yöntem. Kehribarın bu doğal böcek kovucu özelliği sayesinde okul çağına gelen çocuklarda okula giderken de kehribar kolyesi ya da bileklik kullanabilirsiniz. Bu, onları okulda saç bitine karşı koruyacaktır.

Kehribar Renk Seçenekleri Neler?

Kehribar Kolye Renkleri

Kehribar renkleri incelendiğinde aslında açıktan (sarı renginden) koyuya giden bir renk yelpazesine sahip olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi daha önce de vurgulamış olduğumuz gibi kehribarın fosilleşmiş çam reçinesi olması. Yani taşlanmış sakız da diyebiliriz. Bu taşın oluşması için en az 1 milyon yıl geçmesi gerekir. Aslında kehribar renk özelliği sayesinde bize geçmişiyle ilgili ipucu verir. Şöyle ki kehribarın rengi açıktan koyuya gittikçe fosilleşme yılı da aynı oranda artar. Yani sarı kehribar 1 milyon yıllk iken, konyak renkli kehrinar en az 3 milyon yıllıktır. İşte bu sebeple, kehribarın bu skalada farklı renkleri bulunmaktadır. Fakat bu hususta kehribarın etkisi konusunda endişe etmenize gerek yok. Çünkü her rengin etkisi aynıdır.

Kehribar İle İlgili Dipnotlar!

Kehribar Kolye Bebek

 • Kehribar, kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosilleşmiş halidir.
 • Kehribar bir taş değildir. Bu yüzden doğal taşlar gibi soğuk değildir. Tene değdiğinde yumuşak ve sıcak bir his uyandırır.
 • Etkisini 24 ila 48 saat arasında gösterdiği bilinmektedir.
 • Güvenlik açısından kehribar kolye bebeklerde gece uyurken çıkarılmalıdır.
 • Sürekli kullanıldığı ve tene değdiği zaman etkisini gösterdiği söylenmektedir.
 • Kehribarın hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Doğal böcek kovucu olarak bilindiğinden kedi ve köpek tasmalarında da kullanılabilir.
 • Kehribar suksinik asit ya da amber asiti içerir. Bu yüzden %100 doğal antibiyotik özelliği vardır.
 • Kehribarın en bilinen şifaları ağrı dindirmek ve bağışıklığı güçlendirmektir.
 • Kehribar aynı zamanda büyükler için de bir şifa kaynağıdır.
 • Eğer bebeğinizin “diş çıkarma” döneminde kehribar kolye kullanmak istiyorsanız 4-5 ay civarı oldukça ideal bir zamanlama olacaktır.
 • Kehribarın renkleri bize onun tarihiyle ilgili ipuçları verir.

Kehribar kolye ile ilgili tüm bilinmeyenleri sizler için derledik. Eğer bebeğinizin diş çıkarma dönemini henüz atlatmamışsanız kehribar kolye ya da bilezikler sayesinde bebeğinizin ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kehribarın diğer kullanım alanları başlığında okuduğunuz şifaları sayesinde gerek çocuğunuzu, gerek kendinizi gerekse evcil hayvanınızı pek çok sorundan uzak tutabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik niteliği olan kehribar hiçbir yan etkisi olmaması sebebiyle de anneler tarafından güvenle kullanabilecek bir ürün. Bu yüzden biz de tüm annelere kehribar kullanımını içimiz rahat bir şekilde tavsiye ediyoruz.

Bebeklerde diş çıkarma ile ilgili bilinmeyenler ve merak edilenler burada.

Önceki YazıSonraki Yazı