Kolburano’s Pizza

Kolburano's Pizza

Yaz aylarının vazgeçilmezi, yerli turistin en uğrak noktalarından biri, İzmir’in göz bebeği Çeşme’de keşfedilmeyi bekleyen şirin mi şirin bir pizzacı var: Kolburano’s Pizza. Çeşme’de keşfedilmesi gereken 11 lezzet noktası ve Alaçatı’da keşfedilmesi gereken 11 lezzet noktası yazılarına ek olarak burayı da listenize ekleyin!

Çeşme yalnızca Alaçatı ve Çeşme merkezlerden ibaret değil. Kuzeyde Ildırı, Şifne, güneyde Çiftlikköy gibi küçük yerleşim yerleri de var. Çevreyolunun Alaçatı çıkışına 5 dakikadan az mesafede olan, Ilıca’ya yakın Reisdere Köyü de ilçenin sevimli yerleşim yerlerinden bir tanesi. Rumeli’den gelen göçmenlerin yerleştiği köy dar sokakları ve sıcak kanlı insanlarıyla gidip görmek isteyeceğiniz bir mahalle. Yakınında bulunan Şifne ise termal kaynakları ile meşhur. Denizin hemen yakınında konumlanan termal su tesislerini değerlendirebilir, hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Kolburano's Pizza

Kolburano’s Reisdere’nin yeni sakinlerinden mütevazi bir pizzacı. Sessizce bir sokak arasında beklemediğiniz bir yerde duruyor. Tabi ki burayı da bilenler biliyor ve mekan özellikle akşamları dolup taşıyor. Kolburano’s ismi ilk bakışta yabancı gibi gelse de anlamı tamamen Türkçe. Soyisimleri Kolburan olan Emre ve Damla çifti ufak bir İtalyan havası vererek Kolburano’ların yeri, yani Kolburano’s koymuşlar pizza restoranlarının ismini.

Kolburano's Pizza

Reisdere’de olmalarının nedeni ise çok basit, Alaçatı keşmekeşinden uzakta, sakin ve huzurlu bir şekilde misafirlerine yemek yapıp sunacakları bir yer olsun istemişler. Burası isimlerinden de anlaşıldığı gibi, Emre ve Damla’nın yeri olmuş gerçekten. İç mimarisinden çalışanların ilgisine kadar, ev sıcaklığında bir ortam yaratmışlar. Misafirleriyle özel olarak ilgilenecekleri kadar kapasiteleri var. O nedenle de gelenlerin hepsi aynı deneyimi yaşayabiliyor. Yine bu sebeple rezervasyonsuz gitmemeniz gerekiyor :)

Hamurlarını günlük olarak mayalıyorlar. Pizzanın kalbi olan sosu ise yaz domatesleri ve fesleğen ile taze olarak pişiriyorlar. Prosciutto, Frankfurter Sosis, dana antrikot füme etler İstanbul’daki köklü bir şarküteriden, pizzalarda kullandıkları peynirler çeşitli yerli ve yabancı üreticilerden alınıyor. Yemeklerde kullanılan sebze ve meyveleri ise Alaçatı ve Çeşme’li yerli üreticilerden, yani pazardan kendileri seçerek temin ediyorlar.

Kolburano's Pizza

Menüde başlangıçlarda bruschetta, peynir tabağı, domuz ürünlü et tabağı, salata çeşitleri ve domuz sosis, domuz pirzola, makarna seçeneklerini bulabilirsiniz.

Yaklaşık 13 çeşit pizza servis ediyorlar. Hepsi de merak uyandıran türden. Örneğin menüde kokoreç pizza var. İzmir Bornova’nın meşhur Asım Usta’sından aldıkları kokoreç ile yapıyorlarmış bu pizzayı. Biz tercihimizi birkaç farklı pizzadan yana kullandık. En çok tercih edilenlerden biri füme dana antrikot ve füme mantarlı pizza; roka, parmesan ve karamelize soğan ile zenginleştirilmiş. Füme et sevenler için güzel bir tercih. Diğer pizza tercihimizi ise Caprese Burrata’dan yana kullandık. Burrata peyniri bulduğunuzda sipariş vermelisiniz, süt gibi tadı pizzaya çok yakışıyor. Nitekim öyle de oldu. Bol peynirli ama peyniri bütün halinde değil, küçük küçük dağıtılmış olarak servis ediliyor. Son olarak da Bacon ve Karamelize Soğanlı pizzayı denedik. Ananas ve karamelize soğanın bacon ile buluşması oldukça lezzetli olmuş. Bacon sevenler mutlaka denemeli.

Kolburano's Pizza

Mekanın hem iç hem de dış alanı olduğu için yaz kış hizmet verebiliyor. İç alan retro eşyalar, soba, anneanne vitrini ve küçük detaylarla zenginleştirilmiş. Geniş dış bahçeye ise masalar serpiştirilmiş. Pizza fırını ve tezgah bir barın arkasında duruyor; pizzalar önünüzde yapılırken bir taraftan Kolburan çifti ile sohbet edebilirsiniz. Bu sevimli ve lezzetli pizzacıya mutlaka yolunuzu düşürün! Rezervasyon yapmayı ihmal etmeyin!

Kolburano's Pizza

Kolburano’s Adres: İsmetpaşa, 6019. Sok. No:3, 35900 Reisdere Alaçatı, Çeşme, İzmir

Kolburano’s Telefon: 0533 317 82 05

 

Önceki YazıSonraki Yazı