Alaçatı Lezzet Durakları

Çeşme Alaçatı

Belki de Türkiye’nin en gözde, en bilinen “mahalle”si olan Alaçatı; rüzgar sörfüne elverişli plajları, yel değirmenleri, tarihi taş evleri ve mimarisi ile İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı eski bir Ege kasabası. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, restoranların sokaklara taşan masaları, butik otelleri, eğlence mekanlarıyla her yıl yerli yabancı pek çok turistin ilgi odağı oluyor. Aynı zamanda bahar aylarında bölgede yetişen otlarla yapılan yemeklerin ve otların tanıtıldığı Alaçatı Ot Festivali de giderek daha fazla ziyaretçi çekiyor. Daha önce Çeşme’de gidilmesi gereken 11 lezzet durağını paylaşmıştık. Şimdi de bu popüler mahallede nerede ne yenir merak ediyorsanız, Alaçatı’da gidilmesi gereken 11 lezzet durağını sizler için derledik.

1.Alaçatı Beach Resort

Alaçatı Beach Resort

Alaçatı sörf plajının ilk sakinlerinden olan Alaçatı Beach Resort, Alaçatı kasaba cazibesini mimarisinde taşıyan, misafirlerine konforlu ve aktivite dolu tatil sunan bir yer. Bizim için cazibesi ise rüzgar sörfü yapıp, hamburgerimizi yiyip üstüne plaj keyfi yapmak oldu! Türkiye’de rüzgar sörfünün kalbinin attığı yerde bu “havalı” doğa sporunu deneyimleyebileceğiniz Alaçatı Windsurf Okulu’nda her yıl yüzlerce rüzgar sörfçüsü yetişiyor. Günlük veya paket dersler alabilirsiniz. Su, rüzgar, yelkenle tatlı bir boğuşmanın ardından Alaçatı 11 Beach Club’da pizza seçeneklerini ve burgerleri şiddetle öneriyoruz! Cheeseburgerin köftesi kalın ve sulu, tam puan veriyoruz! Mekanda kullanılan malzemeler özenle seçilmiş. Tereyağı ve peynirler Trabzon’dan geliyor, zeytinyağı ve reçeller ise ev yapımı ve mekana özel, isterseniz satın alabiliyorsunuz. Buraya sadece dışarıdan misafilerler değil Çeşme’liler de sıklıkla geliyor. Bu koyda yaz aylarında deniz çoğunlukla düz ve berrak, plaj sakin ve keyifli. Ayrıca su sporları, spa ve havuz imkanları da var.

Adres: Çark Plajı Liman Mevkii 18010 Sok. No: 11 Alaçatı Mah. 35950 Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 61 61

2.İmren

İmren

Alaçatı’nın uzun yıllardır yerlisi olan bu mekana kahvaltı, tatlı, yemek veya sadece bir limonata içmek için gelebilirsiniz. Mekan ile aynı adı taşıyan bir de otel bulunuyor. Kuruluşu 1941 yılına dayanan İmren, dondurması, irmik helvası, sakızlı kurabiyesi ve sadece kışları yapılan kara helvası ile meşhur. İmren’in aynı sokak üzerinde birkaç şubesi bulunuyor. Tazecik çıkan kurabiyeler raflarda mücevher gibi teşhir ediliyor ve hemen tükeniyor, her biri ayrı güzel. Ayrıca buradan alacağınız sakızlı Türk kahvesinin tadı da eşsiz. Sakız kahveyle öyle ince bir uyum sağlamış ki içerken ağzınıza takılmıyor, sadece hoş bir tat bırakıyor. Çeşme’den hatıra almak için birebir!

Adres: Alaçatı Mah. Kemalpaşa Cad. No:65 Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 83 56

3.Kaptan’ın Yeri

Kaptan'ın Yeri

Alaçatı’nın sokaklara taşan lezzet dolu mekanlarından biri de Kaptan’ın Yeri. Deniz ürünleri çok lezzetli olan bu mekan salaş bir balıkçı. Akşamları sokağa taşan masalarda oturup, Alaçatı kalabalığı eşliğinde dostlarla rakı-balık yapacağınız ufacık ve sevimli bir mekan. Ahtapot ızgarasını ve kalamarını muhakkak denemelisiniz!

Adres: Tokoğlu Mah. Uğur Mumcu Cad. No:61 Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 80 30

4.Kumrucu Kale

Kumrucu Kale

Çarşının içinde yürürken Alaçatı Cami meydanına giden sokağın köşesinde göreceksiniz Kumrucu Kale’yi. Adı kumrucu fakat kumruları kadar sakızlı un kurabiyesi de meşhur. Tatil için geldiyseniz bir kutu sevdiklerinize götürebilir, buraya kadar gelmişken de sıcacık bir porsiyon un kurabiyesi alıp yanında soğuk bir içecekle yol üzerindeki masalara geçip keyif yapabilirsiniz.

Adres: Tokoğlu Mah. Cumhuriyet Cad. No:2/A Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 93 72

5.Bi İnce Meyhane

Bi İnce Meyhane
Tarihi Alaçatı evlerinin arasında, üstü açık küçük bir avluyu andıran mekan, yaz aylarında akşam eğlencesi için tam da aradığınız yer! Beyaz ahşap masa ve sandalyeleriyle şirin bir Ege meyhanesinde, tepede sallanan renkli ışıklar, güzel mezeler ve dostlarla dolu bir masa hayal edin. Üzerine bir de hafif eğlenceli müziklerle gecenize canlı fasıl ekibi eşlik ediyor. Bi ince meyhane bu yazın favorilerinden. Mezelerden öne çıkanlar arasında, yoğun tahinli kıvamıyla humus benzeri Atatürk Mezesi zengin bir lezzet. Kum Kum ismini verdikleri ev salçası, yoğurt, bulgur ve cevizden yapılan mekana has meze ise sulu ve bol domatesli kısırı andırıyor, kendisi benim favorim oldu! Levrek marin ve girit ezme de oldukça başarılıydı. Ara sıcaklardan beğendili ahtapot tam bir sürpriz lezzetti. Bu ikilinin birbirine bu kadar yakışacağını düşünmezdim doğrusu!

Adres: 0232 712 63 94
Telefon: Tokoğlu Mah. Kemalpaşa Cad. No: 99 Alaçatı Çeşme İzmir

6.Veli Usta

Veli Usta

Çeşme’de birçok lokasyonda denk gelebileceğiniz Veli Usta’dan iki top külahlı dondurma almadan geçmek olmaz! Benim favorim tadından yenmeyen “ballı badem”i! Diğer bir meşhur çeşidi ise, vanilya ve karamel tadındaki orman meyveli masmavi “Bluesky”, halk arasındaki adıyla “Şirinler”. Dondurma yapımında kullanılan ürünler özel olarak yerlerinden getirtiliyor. Çeşme’de yetişen dağ keçisinin leziz sütü ile özel malzemelerin karışımı Çeşmeliler için yılların vazgeçilmezi Veli Usta lezzetini ortaya çıkarıyor.

Adres: Tokoğlu Mah. Uğur Mumcu Caddesi No:1/B Blok Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 08 80

7.Rumeli Pastanesi

Rumeli Dondurma

Damla sakızlı dondurmanın doğduğu mekan, Çeşme’nin simge pastanelerinden bir tanesi. Rumeli Pastanesi’nde sakızla yaratılan harikalar arasından, dondurma, reçel ve muhallebiyi burada denemenizi öneririz. Vitrine yaklaşınca Rumeli Pastanesi’nin asıra yaklaşan tarifiyle hazırlanmış doğal dondurmalarının hepsini birden sipariş etmek isteyeceksiniz. Alaçatı sokaklarında yürürken tatlı ve serinletici bir şeyler arıyorsanız, birkaç top dondurma tam size göre!

Adres: Tokoğlu Mah. Uğur Mumcu Cad. No:6/K Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0505 638 8378

8.Eftelya

Eftelya

Alaçatı pazaryerinin ortasında kilise olarak inşa edilen, şimdi ise cami olarak kullanılan Pazaryeri Camii’nin etrafında birçok küçük cafe ve restoran var. Civardaki farklı restoranlardan biri de Eftelya. Burada ev yapımı erişte ve mantı çeşitleri yiyebilirsiniz. Büyük bohçalara benzeyen, yoğurt ve sos ile servis edilen mekanın spesiyali Çeşme Mantı’yı mutlaka deneyin!

Adres: Tokoğlu Mah. Kemalpaşa Cad. 1002 Sok. No:3/H Cami karşısı Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 9337

9.Yusuf Usta Ev Yemekleri

Yusuf Usta

Alaçatı’da ev yemeği deyince akla ilk gelen yerdir Yusuf Usta. Her gün onlarca çeşit tencere yemeğini misafirleri için özenle, hiçbir malzemeden kaçmadan hazırlıyorlar. Türk mutfağını hakkıyla temsil ediyorlar. Yemeklerin her biri oldukça lezzetli, beğeninize göre etli, sebzeli, zeytinyağlı çeşitlerden tercih edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde kaliteli tencere yemeği yemek için buraya uğrayın!

Adres: Sakarya Mahalesi, 3011. Sokak, No 11, Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 88 23

10.Kumrucu Hikmet

Kumrucu Hikmet

Çeşme yazımızda da farklı kumruculara yer vermiştik. İzmir’e has, dışı susamlı, nohut mayası ile yapılan kıtır ve küçük kumru ekmeği İzmir’de sokak simitçilerinde ve pastanelerde peynir, domates ve biberle satılır. Çeşme’de ise içinde salam, sucuk, sayas eklemesi ile pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Alaçatı’da Kumrucu Hikmet’e uğradığımızda tesadüfen tezgahın başında Hikmet Bey’e denk geldik. Kendisine Çeşme kumrusunun hikayesini sorduk. Kumru ekmeği zaten o yıllarda vardı; ilk Çeşme kumrusunu ise Ilıca’da Kumrucu Hüseyin’in yanında işe giren katmerci Hayati Usta yapmış dedi Hikmet Bey. Sonrasında 70’li yıllarda Şevki, 80’lerin başında ise Hikmet açmış. Kumrucu Hikmet’in ilk dükkanı Çeşme kalesinin yanındaymış, şimdi ise Alaçatı Port, Alaçatı Çarşı ve Çeşme merkez olmak üzere üç şubesi var. Fazlasında gözümüz yok, parayla işimiz yok, önemli olan işin başında olmak diyor Hikmet Bey. Lezzetli kumruların sırrının ise iyi malzeme ve doğru pişirmede olduğunu söylüyor.

Adres: Alaçatı Mah., Uğur Mumcu Cad., No:10, Çeşme, İzmir
Telefon: 0232 716 06 21

11.Rasim Usta

Rasim Usta

Alaçatı çarşısına iner inmez, yokuşun bittiği yerde göreceksiniz Rasim Usta’yı. Türk mutfağından güzel bir akşam yemeği yerken Alaçatı’nın tam kalbinde oturmak ve etrafı seyretmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Güveç köftesini denemenizi tavsiye ederiz!

Adres: Kemalpaşa Cad. No:54 Alaçatı Çeşme İzmir
Telefon: 0232 716 84 20

Alaçatı’ya gitmişken Çeşme’ye de uğramak isteyenler, Çeşme’deki mekan önerilerimize buradan göz atabilir.

Önceki YazıSonraki Yazı