Salvador Brezilya’da Yapılacak 11 Şey

Salvador Brezilya

Salvador de Bahia ya da kısaca Salvador Brezilya ülkesinin en fıkır fıkır, en kıpır kıpır şehri. Afrika kökenli Brezilyalıların en yoğun olduğu şehir olması dolayısıyla da müziğin, ritmin, dansın başkenti adeta. Şehre adım atar atmaz ritmine kendinizi kaptıracaksınız ama gelin birlikte Salvador’da yapılacak 11 şeye göz atalım.

1. Pelourinho’da Rengarenk Evleri Fotoğraflayın.

Salvador Brezilya Evler

Salvador Brezilya denince ilk olarak rengarenk binaların olduğu, arnavut kaldırımlı yokuşlu bir sokak akla gelir. İşte bu sokak Salvador’un tarihi kısmında, Pelourinho’da yer alıyor. Vaktiyle zengin Portekizli nüfusun yaşadığı yermiş bu mahalle ve mahallenin meydanında çok sayıda Afrikalı köle öldürülmüş. Şimdi ise hediyelik eşya dükkanları, sokak müzisyenleri ve cafelerle dolu oldukça eğlenceli bir yer. Üstelik UNESCO Dünya Miraslarından biri. Ayrıca, Pelourinho’da Olodum adlı grubun davul gösterisini de izleyebilirsiniz.

2. Museu Afro Brasileiro’yu Gezin.

Hem Afrika hem de Brezilya kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Museu Afro Brasileiro’yu gezin. Özellikle Afrika yerlilerine özgü ahşap eserler son derece ilgi çekici.

3. Modern Art Museum’da Jazz Dinleyin.

Eski bir şeker fabrikasından dönüştürülerek yapılan Modern Art Museum müze severler için keyifli bir yer. Buranın en keyifli yanı ise müzenin kendisinden ziyade yazın Pazar günleri önünde Sunset Jazz at the Solar do Unhão adlı Jazz konserleri olması.

4. Katedral Turuna Çıkın.

Salvador Brezilya ‘da 370’in üzerinde katedralin bulunduğu bir şehir. Bazıları oldukça görkemli. Özellikle de São Francisco Katedrali kolonyal dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biri olduğu için çok önemli bir yer. Katedralin iç dekorasyonu da enfes. Tavanlardaki süslemeler altınla kaplanmış. Bu yüzden “altın kilise” de deniyor.

5. Dans Gösterileri İzleyin, Dans Edin.

Salvador Brezilya Dans

Salvador Brezilya samba dansının ana vatanı kabul ediliyor. Bu yüzden Salvador’da mutlaka bir samba gösterisi izlemelisiniz. Salvador’da ünlü bir dans daha var, capoeira. Savunma sanatı ile dansın birleşimi olan bir spor aslında capoeira. Afrikalı köleler hem kendilerini korumak hem de kapalı oldukları alanda formlarını koruyabilmek için bu sanatı yaratmışlar. Salvador’da sokaklarda ve plajlarda capoeira yapan gençlere denk gelip hayranlıkla izleyebilirsiniz. Salvador’a gelen pek çok turist capoeira kurslarına da katılıyor.

6. Karnaval İzleyin.

Her ne kadar Brezilya, Rio karnavalı ile ünlense de yerlilere sorduğunuzda tercihlerinin Salvador’daki karnaval olduğunu öğreneceksiniz. Rio’daki karnavalın artık çok turistik olduğunu, Salvador’dakinin ise özünü kaybetmediğini söylerler. Zaten bu kadar Afro-Brezilyalı nüfusun olması dansın da müziğin de en güzelinin Salvador’da olacağının bir işareti.

7. Elevador Lacerda’da Güneşin Batışını İzleyin.

Salvador dik yamaçların üzerine kurulmuş bir şehir. Bu yamaçlara çıkan ünlü, eski, art deco mimarisinde yapılmış bir asansör Elecador Lacerda. Özellikle güneş batış saatlerinde oldukça kalabalık oluyor. Manzarası muhteşem.

 8. Acaraje Yiyin.

Salvador Brezilya Yemek

Salvador’da Afrika kültürünün de etkisiyle Brezilya’nın geri kalanından farklı yiyecekler bulmanız mümkün. Bunlardan en ünlüsü ise acaraje adı verilen karidesli top şeklindeki yiyecekler. Palmiye yağında kızartılan bu toplar oldukça ağır ama bir o kadar da lezzetli. Acaraje satan teyzeler ise geleneksel kıyafetleri ile çok sevimliler.

9. Forte Sao Marcelo’ya Gidin.

Asansörden bakınca dikkat çeken bir diğer yer de Sao Marcelo kalesi. Denizin ortasında bir ada şeklindeki bu kaleye tekne turları ile gidilebiliyor.

10. Şehir İçindeki Plajlarda Keyif Yapın.

Salvador Brezilya Plaj

Büyük bir şehrin içinde denize girilebilen plajların olması oldukça muhteşem bir şey. Salvador da bu güzellikten nasibini almış. Şehir içinde rahatlıkla deniz keyfi yapabileceğiniz plajlar bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise Porto da Barra.

11. Mercado Modelo

Elevador Lacerda’dan bakıldığında dikkat çeken iki yapı var. Bunlardan biri Mercado Modelo. Oldukça büyük bir kapalı pazar yeri. Her yeri hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Mercado’da gezerken capoeira yapan çocuk gruplarına da denk gelebilirsiniz.

Brezilya’ya kadar gitmişken Sao Paulo’yu görmeden olmaz. Sao Paulo’da yapabileceğiniz 11 şeyi görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı