Bıçak Çeşitleri

Bıçak Çeşitleri

Kesmek, doğramak, dilimlemek… Mutfakta bulunması gereken mutfak araç gereçleri nelerdir, diye sorsalar çatal kaşıktan önce belki bıçak gelir. Sebze, meyve, et, ekmek çeşitleri, gerektiğinde paketlenmiş gıdaları açma… Bıçak, hiçbir şekilde yabana atılmaması gereken bir araç m utfaklarımızda. Sahip olduğumuz bıçak çeşitleri de öyle. Her mutfakta bulunması gereken bıçaklar evlerin şeflerini zaman kaybından ve zahmetten kurtarır.

1. Ezmeden Kesen Bıçak: Domates Bıçağı

Mutfakta çeşit çeşit bıçakların olması demek, yemek hazırlıklarının hızlanması, malzemeye uygun olmayan bıçaklarla vakit kaybetmemeniz demek. Formu bozulmamış domates ve benzeri yumuşak sebze ve meyve dilimleri için kullanacağınız bıçak ise doğrudan domates bıçağı olarak biliniyor. Tırtıklı bir bıçak olan domates bıçağı, diğer kabuklu ve yumuşak meyve ve sebzelerde de işe yarıyor.

2. İnce İşler İçin Bıçak: Fileto Bıçağı

Bıçak Çeşitleri Fileto Bıçağı

Önümüz Kurban Bayramı malum. Geleneklerimizin gereği ve ödülü olarak evlerimize önemli miktarda et girecek. Kurban Bayramı’nda gelecek olan et kısımları için olduğu kadar daha sonra da kullanabileceğiniz fileto bıçağı, ince, keskin ve esnek bir bıçak olmasıyla ince ve kusursuz et dilimleri için ideal. Balık fileto yapımında da kullanabilirsiniz üstelik.

3. Kasap Bıçağı (Satır da Diyoruz)

Bıçak Çeşitleri Kasap Bıçağı

Kurban Bayramı’nda en çok başvuracağınız bıçak olan kasap bıçağı, kalın dilimlenmiş, kemikli etler için bire bir. Eğer henüz bir kurban bıçak setiniz yoksa, takımınızı tamamlamaya satır adını verdiğimiz bu bıçak ile başlayabilirsiniz. Yalnızca et kesimi için değil, sebzeleri ince ince doğramaya da yarayan bu bıçak mutfaklarda mutlaka yer almalı.

4. Bu Bıçak ile Çok Kolay: Kemik Sıyırma Bıçağı

Eti kemikten sıyırmak çoğu zaman fazlaca vakit alan ve bazen de illallah ettiren bir iş. Tabi, doğru bıçak çeşidini kullanmıyorsanız… Kemik sıyırma bıçağı olarak bilinen bu bıçak, keskin uçlu tasarımı sayesinde çiğ eti kemikten ayırma işini pek kolaylaştıracak. Kurban kesiminden sonra mutlaka, mutfağınız için her zaman lazım…

5. Unvanlı Bıçak: Şef Bıçağı

Bıçak Çeşitleri Şef Bıçağı

Bu bıçak her işe yarayan bıçaktır desek yeri. Yemek programlarında gördüğümüz her şeyi kesen, her işi halleden, sebzeden ete, yeşillikten yumuşak meyvelere kadar dilimleyemeyeceği gıda olmayan bu bıçak ile kendinizi profesyonel bir şef gibi hissetmemeniz imkânsız.

6. Kabuklara Elveda: Soyma Bıçağı

Bıçak Çeşitleri Soyma Bıçağı

Domates, patates, kabak, enginar, patlıcan… Aklınıza hangi meyve ve sebze gelirse, kabuklarını kolayca soyup meyvenin ya da sebzenin etli kısmından fazla kaybetmeden pişirmeye ve yemeye hazır hale getirebileceğiniz bu küçük ve kullanışlı bıçaklar çekmecenizde yer almalı.

7. Tırtıklı Bıçak: Ekmek Bıçağı

Sert kabuklu ekmekleri paramparça etmekten mi şikâyetçisiniz? Belki de sorun tırtıklı bir ekmek bıçağı kullanmıyor olmanızdadır. Tırtıklı ekmek bıçakları sayesinde sert kabuklu ekmekleri ince dilimler halinde kolaylıkla kesebilir, dilediğiniz kalınlıkta dilimler elde edebilirsiniz. Elektrikli ekmek bıçağı modelleri de bugünlerde pek meşhur.

8. Barbekü Partileri İçin: Biftek Bıçağı

Bıçak Çeşitleri Biftek Bıçağı

Kalın etleri kesmek için kullanılan biftek bıçağı, çoğu zaman tırtıklı bir yapıdadır. Keskin kısmı paslanmaz çeliktendir ve 20 cm civarında olur. Özellikle steak ve et sevenler için vazgeçilmezlerinden olan biftek bıçağı, hem etobur akşam yemekleri için hem de kurban etlerinin tadına varırken kullanılası.

9. Bıçaktaki Kalıntılara Üzülenler İçin: Peynir Bıçağı

Bıçak Çeşitleri Peynir Bıçağı

Peynir bıçağı da peynirden asla vazgeçemem, hepsini sever, doya doya yerim diyenler için olmazsa olmaz bıçak çeşitleri arasında yer alıyor. Delikli yapısı peynirin bıçağa yapışmamasını sağlarken, kesin uçları sayesinde düzgün dilimler elde edilebiliyor.

10. En Çok Arananlardan: Meyve Bıçağı

Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama meyve bıçağı her evde hâlihazırda bulunur. Kısa keskin bıçak kısmı ve kolay kavranabilir yapısıyla hemen her kahvaltıya koşturan, meyve saatlerine eşlik eden bu bıçak da set halinde mutfaklardan eksik olmamalı.

11. Bayrama Az Kala: Kurban Bıçak Seti

Bıçak Çeşitleri Bıçak Seti

Her sene kurban bayramından sonra hangi bıçak vardı, hangisi yoktu diye uğraşmayın, bütün bir bıçak seti elinizin altında olsun diye set halinde satılan kurban bıçak seti, kesim, yüzme ve sıyırma bıçakları barındıran ürünlerdir. Sadece Kurban Bayramı için değil, daha sonraki et menülerinizde de en büyük yardımcılarınız olacak bu setten de mutlaka mutfaklarda bulunmalı.

Etler doğrandığına göre şimdi onları kıyma haline getirme vakti. Evinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz kıyma makinesi çeşitlerini görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı