Kuş Yemi Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vapurlarda martılara simit, şehir meydanlarında ise güvercinlere yem attığınız o keyifli günleri hatırlayın. Şimdi, bunu daha organize ve bilinçli bir şekilde yapmanın tam zamanı. Arka bahçenizde şakırdayan egzotik kuşları ya da evinizdeki tatlı kanaryayı beslemek için ihtiyacınız olan bilgileri sizin için bir araya getirdik. En iyi kuş yemi nasıl seçilir ve nelere dikkat edilmelidir konuları hakkında merak edilenlerin tümünü bu rehberde bulabilirsiniz.

kuş yemi çeşitleri

Kuş Yemi Çeşitleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminin kanatlı üyeleri besin kaynaklarındaki çeşitlilik sayesinde birbirinden farklı gıdaları tüketebiliyor. Yabani kuşların yanı sıra evde besleyebileceğiniz kuş türleri tarafından da güvenle tüketilen en popüler yem çeşitleri şu şekilde:

 1. Ay Çekirdeği

Popüler bir kuş yemi çeşidi olan ay çekirdeği, hemen hemen yer kuş türü tarafından ilgiyle tüketilen yemlerin başında geliyor. 

 • Siyah ay çekirdekleri özellikle bülbül gibi küçük kuşların yemelerini kolaylaştıran küçük ve ince kabuklarıyla biliniyor. Yağ oranı yüksek olduğu için kış aylarında kuşlar için besleyici bir seçenek olarak öne çıkıyor. 
 • Çizgili ay çekirdeği daha ince bir kabuğa sahip olduğu için küçük ev kuşları tarafından kolayca tüketilebiliyor.
 • Ay çekirdeği yemlerini kuş yemliklerinde kullanırken sürekli temiz tutmanızda fayda var. Aksi takdirde yemliğin dibinde biriken kabuklar kemirgen hayvanları kendine çekebiliyor. Halihazırda kabuğu çıkarılmış ay çekirdekleri satın alarak bu riskin önüne geçebilirsiniz; ancak kabuksuz kuş yemi fiyatları daha pahalı olabiliyor.
 • Ay çekirdeği tohumuyla beslenen kuş türleri arasında ispinoz, ağaçkakan, muhabbet kuşu, papağan ve sıvacı kuşu gibi yaygın türler yer alıyor.
 1. Yer Fıstığı

Kuşlar için çok besleyici ve popüler bir besin olan yer fıstığına çoğu yem karışımında rastlamak mümkün. Sıvı ve katı yağlar bakımından oldukça zengin olan bu yem malzemesi özellikle soğuk sonbahar ve kış aylarında güvenilir bir enerji kaynağı olarak biliniyor. 

 • Kuşların kabuklu ve ufalanmış şekilde tüketebildikleri fıstıklar serçe, ispinoz, bülbül ve alakarga başta olmak üzere birçok tür tarafından fazlasıyla seviliyor.
 • Aynı şekilde fıstık ezmesi de bülbül, baştankara ve çalıkuşu gibi kuş türlerinin rahatça tükettiği besinlerin başında geliyor. 
 • Kuşlara gökyüzünde süzülmeleri için enerji veren fıstıklarla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Kuşlar tuzu az miktarda tolere ettikleri için tuzlanmış, tütsülenmiş ve aromalı fıstık vermekten kaçınmalısınız.
 1. Kırık Mısır

Kırık mısır, normal mısırın kurutulmuş ve daha küçük taneler halinde öğütülmüş haline deniyor. Küçük kuşlar büyük taneli mısırları yemekte ve sindirmekte güçlük çektiği için bu şekilde kullanılıyor. 

 • Kırık mısırlar yağ açısından zengin tohumlarla harmanlandığında mükemmel bir ek besin kaynağı haline geliyor.
 • Kırık mısır diğer tohumların aksine, yağ ve lif içermeyen nişastalı bir besin olarak biliniyor. İçeriğindeki eser miktarda B6, C, B12 ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller nedeniyle takviye edici gıda olarak tercih ediliyor.
 • Güvercin, bıldırcın, ispinoz ve serçeler de dahil olmak üzere kuş türlerinin büyük bölümü tarafından rahatça tüketiliyor. 
 • Ayrıca, kuşlara mısır verirken patlamış mısır vermekten kaçınmak gerekiyor.
 1. Ak Darı

Kuş meraklılarının ucuz yem karışımları hazırlarken tercih ettiği ak darı tohumu, bir çeşit tahıl olan darıdan üretiliyor. İrili ufaklı birçok kuş türünü kendine çektiği için en popüler yemlerin başında geliyor.

 • Ak darı karbonhidrat bakımından zengin nişastalı içeriğiyle insanlar için ekmek ne ise kuşlarda da aynı şeyi temsil ediyor.
 • Ham darı içeriği yaklaşık %9 su, %73 karbonhidrat, %4 yağ ve %11 proteinden oluşuyor. Aynı zamanda lif, birkaç çeşit B vitamini ve manganez gibi mineraller de içeriyor.
 • Bıldırcın, güvercin ve serçe gibi yerde beslenen kuşlar ak darıyı yüksek bir platformdan da yiyebiliyor.
 1. Sorgum

Sorgum buğdaygiller ailesine ait ucuz bir tahıldan elde edilen tohumlar için kullanılıyor. Genellikle ucuz kuş yemi karışımlarının dolgu maddesi olmasıyla ünlenen bu tohum, zengin bir besin kaynağı olmasa da sağlıklı beslenmelerde mükemmel bir tamamlayıcı rol üstleniyor.

 • Kuşlar sorgum tohumlarını genellikle diğer kaliteli tohumlardan sonra tüketiyor.
 • Evde beslenen kuşlar sorgum yemek konusunda seçici davranırken güvercin, bıldırcın ve sığırcık gibi daha az seçici kuşlar bu tohumu kolayca tüketiyor.
 • Toprakta biriken sorgum tohumları kısa sürede tüketilmezse filizlenebilir. Bu da kuşlara zararlı olabilecek mantar büyümelerini beraberinde getiriyor.
 1. Nijer Tohumu

Kaliteli ve pahalı kuş yemi çeşitlerinden biri olan Nijer tohumu, kanatlı hayvanları kendine çekme konusunda oldukça zengin bir besin değeri taşıyor. 

 • En besleyici kuş tohumları arasında yer alan Nijer tohumunda ortalama %17-30 protein, %34-39 karbonhidrat, %9-13 lif bulunuyor. Ayrıca kuşların ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor ve niasin bileşenlerini de içeriyor.
 • Nijer tohumu keskin ve sivri gagalı kuşlar tarafından kolayca tüketilmekle birlikte kanarya, muhabbet kuşu ve papağan gibi ev kuşlarının en çok sevdiği yiyeceklerin başında geliyor.  
kuş yemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kuş Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuşlar çıkardıkları seslerle arka bahçenizi şenlendirmekten vazgeçmiyor. Onların bu jestini karşılıksız bırakmamak ve en önemlisi sağlık yaşamlarına katkıda bulunmak için hazır kuş yemi alabilirsiniz. Bu konuda yeniyseniz, kuş yemi seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekilde:

 • Tohum Türü ve Karışım Oranları: Bahçenizdeki kuşlara kaliteli besinler sunmak istiyorsanız, ilk olarak tohumlara ve karışım oranlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Sorgum tanesi gibi yüksek oranda dolgu malzemeleri içeren karışımlar yerine ay çekirdeği, kanarya tohumu ve darı bakımından zengin harmanları tercih edin. Bununla birlikte buğday ve yulaf gibi tahıllar kuşlar için besleyici olmasına rağmen sindirimi pek kolay olmuyor. Bu besinleri düşük oranda içeren ürünlere yönelmeniz daha faydalı olabilir.
 • Tazelik: Kuş yemi satın alırken mümkün olduğunca taze seçeneklere yönelmelisiniz. Bayatlamış kuş yemleri boş kabuklar, ufalanmış tozlar ve yenmeyen kalıntılara sahip olabiliyor. Ayrıca mümkünse kuş yeminin böcek, küf, solucan ve güve istilasına uğrayıp uğramadığını test etmelisiniz.
 • Miktar: Karışık kuş yemindeki malzemeler açık kalmadığı sürece uzun süre dayanabiliyor. Bu nedenle maliyeti en aza indirmek için büyük miktarlarda satın alabilirsiniz. Örneğin, muhabbet kuşu yemi 25 kg şeklinde satın alındığında uzun bir süre boyunca yem alma zahmetini ortadan kaldırıyor. Özellikle evinizde birden fazla muhabbet kuşu besliyorsanız, yüksek miktarlarda satın alabilirsiniz; çünkü bu kuşların her biri günde yaklaşık 10 gram yem tüketiyor.
 • Paketleme: Kaliteli kuş yemleri genellikle sağlam ambalajlarla geliyor. Satın alacağınız ürünün kurtlanmaya neden olmayacak şekilde paketlendiğinden emin olmalısınız. Öte yandan, kuş yemini uzun süre boyunca muhafaza etmeniz gerekecekse kaliteli saklama kapları satın almayı da düşünebilirsiniz.

Kuş Türüne Göre Yem Seçimi Nasıl Yapılır?

Kuş beslemek basit gibi görünse de beslenme konusunda bazı özel türlerin özel gereksinimleri oluyor. Özellikle ev kuşları için yem seçmeden önce daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

muhabbet kuşu yemi

Muhabbet Kuşu Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları eğlenceli ve bakımı kolay oldukları için yeni başlayanlar için en ideal kuş türü olarak biliniyor. E tabii, bakımlarının kolay olması beslenme ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmiyor. Bu nedenle muhabbet kuşu beslemek için yem seçiminde bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor.

 • Muhabbet kuşu yemi için en uygun seçeneklerin başında tohumlar geliyor. Diğer taraftan, gereğinden fazla tohum tüketimi muhabbet kuşlarında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sebeple yem verirken tohum oranını dengelemek için yiyebileceği diğer besinleri de eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Kuru meyveler diğer kuş türleri gibi muhabbet kuşları tarafından da çokça seviliyor. Yem seçerken meyveli ürünleri tercih ederek dengeli bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kuşunuza taze meyve vermeyi düşünüyorsanız, avokado ve elma çekirdeklerinin muhabbet kuşları için zehirli olabileceğini unutmamalısınız.
 • Lif ve protein tüketimi kuşların gelişiminde önemli rol oynuyor. Özellikle muhabbet kuşu yemi seçerken arpa, yulaf ve kinoa gibi tahılları içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
papağan yemi

Papağan Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Papağanlar aynı aileyi paylaştıkları muhabbet kuşlarıyla benzer yiyecekleri tüketiyor. Öte yandan, evcil olsalar bile papağanları doğal yaşamlarında tükettikleri gıdalarla beslemek gerekiyor. Sağlıklı bir gelişim göstermeleri açısından papağan yemi seçiminde aşağıdaki püf noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Papağanların temel besin kaynakları arasında tohumlar ilk sırada geliyor. Kenevir, darı, aspir, keten, rüşeym ve ay çekirdeği gibi tohum çeşitleri zengin besin değerleri sunuyor.
 • Badem ve yer fıstığı gibi kuruyemişlere özellikle düşkün olan papağanların yem seçiminde bu gıdaları da tercih edebilirsiniz. 
 • Sultan papağanı ve cennet papağanı gibi yaygın türler, taze yiyeceklerle ziyafet çekmekten büyük keyif alıyor. Bu nedenle dengeli bir şekilde beslenebilmeleri için meyveli yemler satın almaya özen göstermelisiniz. Hem taze hem de kurutulmuş olarak yedikleri meyvelerin başında muz, çilek, nektarin, böğürtlen, elma ve incir geliyor.  
sarı kanarya yemi

Kanarya Kuşu Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarı rengiyle herkesi büyüleyen kanarya kuşlarını beslerken diğerlerine benzer bir diyet programını takip edebilirsiniz; ancak sağlıklı bir beslenme için kanarya yemi seçiminde aşağıdaki noktalara dikkate alabilirsiniz.

 • Kanarya kuşlarının sağlıklı tüylerini koruyabilmesi ve uzun ömürlü bir yaşam sürebilmesi için genellikle tohum ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. Bu nedenle kanarya yemi seçerken yüksek oranda tohum içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. 
 • Nijer, keten, kenevir ve kolza gibi tohum çeşitleri kanaryaların en çok sevdiği besinler arasında yer alıyor. Bu noktada tohum karışımı satın almadan önce ürünün birçok kez elenmiş ve toz içermediğinden emin olmalısınız. 
 • Kanaryalar sadece tohum tüketerek yaşamlarını sürdürebilse de parlak tüyler çıkarmaları için farklı gıdalara da ihtiyaç duyuyor. Bunun için çeşitli vitaminler içeren premium kanarya yemleri ve yeşil yapraklı sebzeler vermeyi de deneyebilirsiniz. 

Kitap okumak, balkonda kahve içmek ya da doğa yürüyüşüne çıkmak gibi huzur verici aktivitelerin illaki bir noktasında kuş cıvıltılarının varlığı da hissediliyor. Kim bilir, belki de huzur verici olan şey bu kanatlı hayvanların çıkardığı seslerden ibarettir. Kuş yemi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiğinize göre n11.com’un her tür için besleyici tohumlar sunan yem koleksiyonuna göz atabilir, minik kuşların özellikle soğuk kış aylarında beslenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Kuş yeminden sonra kuş kumu ile ilgili de bilgi almak isterseniz sizi böyle alalım: Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Önceki YazıSonraki Yazı