2016 Renkleri

Renk Uyumu

Her yılın Aralık ayı içinde pek çok enstitü ve şirket bir sonraki yıla damgasını vuracak renkleri açıklar. Bu artık bir gelenek haline gelmiştir. 2015 yılının Aralık ayında, tasarım dünyasının önde gelen renk otoritesi olan Pantone Renk Enstitüsü, 2016’nın renklerini açıkladı. Enstitü’deki renk uzmanlarına göre, Rose Quartz (soluk pembe) ile Serenity (bebek mavisi) renkleri 2016 yılının en trend renkleri olacak. Karşınızda detaylı 2016 renkleri incelemesi.

2016 için neden iki renk?

2016 Renkleri

Pantone Renk Enstitüsü her sene genellikle sadece bir renk tonunu yılın rengi olarak seçme eğilimindedir. Örneğin, 2015’in rengi Marsala şarap kırmızısıydı. Daha önceki senelerde de, sadece bir renk yılın rengi olarak seçilebiliyordu. Enstitü bir değişiklik yaparak ve ilk defa 2016 yılı için birbiriyle oldukça uyumlu ve yumuşak tonlarda iki renk seçmeye karar verdi. Elbette, bunun bir nedeni var. Hem de hiç yabana atılmaması gereken, çok önemli bir neden yatıyor soluk pembe ile bebek mavisinin birlikteliğinin altında: cinsiyet eşitliği ve cinsiyet akışkanlığı. Son yıllarda cinsiyet eşitliği talep eden ve katı cinsiyet kimliklerine meydan okuyan toplumsal hareketlere karşı kayıtsız kalmayan Pantone Renk Enstitüsü’nün 2016 renkleri seçimi gerçekten de vurgulanmak istenen amaç için oldukça uygun.

Rahatlatıcı ve hafif tonlar…

Pembe

Renklerin duygularımızı belirlemedeki etkisi tartışılmaz. 2016 renklerinin hislerimiz üzerindeki etkisini tahmin etmek hiç de güç değil. Böyle yumuşak ve hafif renklerle donatılmış olmak kuşkusuz bizleri de hafifletecek. Soluk pembe, ruhunuzu yakalayan, rahatlatan, sıcak bir ton. Bebek mavisi ise, sakinlik, huzur ve barış hisleriyle dolduruyor insanın içini. 2016 yılının en trend renklerine bakınca, en çok “evde” ve “güvende” hissetme ihtiyacımızı görüyoruz. Birbirleriyle muhteşem uyumlu bu iki renk bize pozitif hislerle yaklaşıyor.

Kıyafetlerde pembe ve maviler

Kombin

2016 yılı başlar başlamaz 2016’nın en popüler renkleri de her alanda karşımıza çıkmaya başlamıştı. Giyimden saç renklerine kadar her yerde soluk pembeye ve bebek mavisine daha sık rastlıyoruz.

2016 renkleri yaz mevsimiyle de uyumunu çok geçmeden gösterdi. Her sektörden pek çok ünlü marka 2016 renklerini hemen tüm ürünlerinde kullanmaya başladı. Ünlü giyim markaları 2016 renklerini gecikmeden benimseyerek harika yaz kreasyonları yarattılar. Bu iki rengi kullanarak göz okşayan kombinler yaratabileceğiniz pek çok ürünü n11.com giyim ve ayakkabı kategorisinde bulabilirsiniz. Muhteşem indirimler ve en son trendler için n11.com Moda sayfası da tam size göre!

Ferah ve iç açıcı mekânlar…

Dekorasyon Renkleri

Günlük koşuşturmacadan kaçıp sığındığımız kalemizdir evlerimiz. Ev dekorasyonu bu nedenle oldukça önemlidir. Evin en çok vakit geçirilen bölümleri olan salon ve oturma odalarına dekorasyon konusunda özel bir önem atfedilir. 2016 renkleri oturma odası ve salon dekorasyonunda da oldukça başarılı tarzlar yaratabileceğiniz renkler. Soluk pembe ve bebek mavisinin pozitif, huzurlu ve göze hitap eden uyumunun salon ve oturma odalarınızda yarattığı farkı kesinlikle göreceksiniz.

Soluk pembe ve bebek mavisi kombinasyonu akıllarda en çok daha geleneksel dekorasyonu getirir. Ancak ev dekorasyonunda modern tasarımları sevenler için de 2016 renkleri oldukça tatmin edici sonuçlar sunuyor. İç açıcı tonları her odaya apayrı bir hava katıyor. Modern tasarımlarda koltuklar ve berjerler pembe ve mavi renkleriyle evinize şıklık katıyor. Biblolar, fotoğraf çerçeveleri, porselen vazolar ve benzeri dekoratif ürünlerde 2016 yılının en popüler renklerini tercih ederek sıcak ve sevimli bir tarz yakalamanız mümkün. Perde ve benzeri ev tekstili ürünlerinde de 2016 renkleri kendini gösteriyor.

2016 renklerini evinizde kullanmak istiyorsanız, size fikir vermesi açısından bir video hazırladık. Rose Quartz ve Serenity renklerinin eşsiz uyumunu izleyebilirsiniz:

Renklerin dekorasyon üzerindeki psikolojik etkilerini öğrenmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı