Kilo Almanın Yolları

Kilo Almanın Yolları

Etrafınızdaki çoğu insanın kilo ile ilgili sorunu, kilo almak değil kilo vermektir belki ama aslında birçok insan için kilo almak da en az kilo vermek kadar zordur. Zira aşırı zayıflık da tıpkı aşırı kilo kadar önemli ve önlem alınması gereken bir durumdur. Ne kadar yemek yerseniz yiyin bir türlü kilo alamıyorsanız yazımızdaki tüyolardan ilham alabilirsiniz. Sağlıklı kilo almanın yolları, kısa sürede kilo almanıza yardımcı olacak besinler ve ihtiyacınız olan püf noktalar burada!

Kilo Almanın Yolları: Doğru Beslenme

Kilo Almanın Yolları Doğru Beslenme

Sağlıklı kilo almak ve ideal kilo ağırlığınıza ulaşmak için dengeli bir kilo alma diyeti uygulamak oldukça mühimdir. Peki kilo almak için neler yapmalı? Öncelikle vücudunuza yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ depolamanız gerekir. Protein, dolayısıyla proteinli besinler kas yapmanın birinci kuralıdır. Bu, kilo almanıza yardımcı olur. Ayrıca zayıf insanlara birden değil; kademeli bir şekilde kilo almaları tavsiye edilir. Günlük alacağınız 500 kalori, haftada 0.5 kg ağırlık sağlamaktadır. Peki sağlıklı kilo almak için nasıl beslenmek gerekir?

 • Sağlıklı kilo almak için sabahları mutlaka doyurucu bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Kahvaltıda ekmek, hamur işi gibi gıdalardan ziyade yumurta, peynir, zeytin, yeşillik gibi protein ağırlıklı besinler tüketin. Özellikle yumurtanın sarısı, hindistan cevizi yağı ve diğer sağlıklı yağ içeren besinlieri tüketmeye özen gösterin.
 • Eğer abur cubura düşkünseniz; fıstık ve leblebiyi bunu ikame etmek için kullanabilirsiniz. Akşamları tüketeceğiniz fıstık ve leblebi aynı zamanda kalp hastalıkları riskini düşürmeye de yardımcı olur. Ayrıca tahıllı ya da kepekli ekmek üzerine süreceğiniz fıstık ezmesi de doyurucu ve besleyici bir aparatif olacaktır.
 • Kilo alamıyorum diye yakınlarının kilo alamamalarının sebeplerinden biri de elbette ki iştahsızlıktır. Akşam yemeğinden önce küçük bir bardak şarap iştah açma konusunda oldukça yararlı olacaktır.
 • Yemeklerden önce ve yemek aralarında su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Kahvaltı ve öğle yemeği öğün arasını çok uzatmayın. Ayrıca eğer öğünler arası yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın.
 • Yemeklerde patates gibi nişastalı ve bol kalorili besinler tüketmeye çalışın. Fazla yemek yemenin zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Kilo Almanın Yolları Karbonhidrat

 • Pasta, tatlı, kek, kurabiye gibi şekerli yemekler kilo aldıran besinler olsa da aslında sadece yağ yapar ve zamanla sağlıklı kilo almadan uzaklaşır ve şişman bir insan olmaya başlarsınız. Ayrıca bu yiyecekler vücudunuzun şeker oranını da arttıracağından büyük ya da küçük zararları olacaktır.
 • Kilo almanın yolları arasında yer alan bir diğer beslenme önerisi de bol bol sağlıklı meyve, sebze ve et tüketmektir. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız bu yiyecekleri her zamankinden daha fazla tüketmeniz gerekir.
 • Muz, peynir, enerji çikolataları ve barlar, fıstık ezmesi gibi besinler kalorisi yüksek ve kilo almanıza yardımcı besinlerdir.
 • Ton balığı, yumurta, kepekli ekmek, doğal meyve suyu gibi besinler ise kilo almanıza yardımcı proteini yüksek besinlerdir.

Kilo Almanın Yolları: Doğru Egzersiz

Kilo Almanın Yolları Egzersiz

Sağlıklı kilo almanın yolları elbette egzersizden de geçiyor. Fazla yemeye ve kilo almaya başladığınızda da vücudunuzun şeklinin bozulmaması, sarkmaların meydana gelmemesi oldukça önemlidir. Bu yüzden önemli olan doğru egzersizleri yaparak fit bir şekilde istenilen kiloya ulaşmaktır. Düzenli olarak yapacağınız kardiyo hareketleri, ağrılık çalışmaları ve esneklik egzersizleri sizi bu hedefe götürecektir.

 • Squat, deadlifts, presses, pull-ups, power cleans, clean and jerks, dips gibi kas hareketleri hormonal yanıt sistemlerinizi tetikleme açısından oldukça önemlidir.
 • Yukarıdaki kas hareketlerini düzenli olarak 3×10 setten yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Kilo alma yöntemleri uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilo almak ve bu ağırlığa yağ ağırlıyla ulaşmak istemiyorsanız; yağsız vücut ağırlığı için bu hareketleri çalışmanız gerekir.
 • Bu noktada şunu hatırlatmakta fayda var: Tam gıda alımı sağlanmadan yapılan fiziksel aktiviteler enerjiniizin azalmasına dolayısıyla zayıf olmanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru hareketleri yaparken doğru beslenmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Bunların Yapın.

 • Çikolata veya az şekerli yulaflı bisküviler tüketmek acıkmanızı sağlayacaktır.
 • Sık ve düzenli beslenmeyi bir beslenme şekli olarak hayatınıza yerleştirin.
 • Sağlıklı, meyve aromalı ve yağsız yoğurt tüketerek 118 kalori kazanabilirsiniz.

Bunları Yapmayın!

 • Yemeklerden sonra çay, kahve gibi bazı minerallerin sindirilmesini engelleyen içeceklerden kaçının.
 • Her gün aynı şeyleri yemek, sağlıksız kilo almanıza neden olacağından yediklerinize dikkat edin.
 • Uyku eksikliği ve TV seyrederken ya da araba kullanırken yemek sağlıksız olarak kilo almanızı tetikler.

Eğer yukarıda saydıklarımızı yaparak ayda 4-6 kilo alıyorsanız bu, sağlıklı bir kilo artışı anlamına gelmektedir ve her şey yolunda demektir. Ancak şunu da unutmamakta fayda var: Besin esksikliği, iştahsızlık ya da fazla iştah konularında gerektiğinde takviyeler ve tavsiyeler sadece bir doktor ya da diyetisteyene danışılarak alınmalıdır. Zira bu beslenme ve egzersiz takviyeleri kişinin vücut ihtiyacına göre farklılıklar göstermektedir.

Kilo almak istenilen vücuda sahip olmak için başlı başına yeterli olmayabilir. Fit bir vücut için yapmanız gerekenler burada!

Önceki YazıSonraki Yazı