Toulouse’da Yapılacak 11 Şey

Toulouse

Fransa’nın güneyinde yer alan Toulouse kiremit kaplı binaları dolayısıyla “Pembe Şehir”, “La Ville Rose” adını almış. Şehri simgeleyen bir başka renk ise mor, bu yüzden her yerde mor renk ağırlıklı hediyelik eşyalara denk gelmek mümkün. Mor rengin önemi ise mor kadife çiçeklerinden geliyor. Toulouse, Fransa’nın güneyini ve Bask bölgesini gezmek için merkez yapılabilecek son derece elverişli bir yer. Şehir merkezi de oldukça sevimli. Gelin şehirde neler yapılır birlikte bakalım.

Saint-Sernin Bazilikası’nı Gezin

Şehrin en eski kilisesi Saint-Sernin Bazilikası. UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’nde yer alıyor. Kiremit kaplı dev duvarları, içeride yer alan heykelleri ile oldukça görkemli bir yer. Hikayesi de oldukça ilginç. Tarihi MS 300’lü yıllara dayanıyor. Toulouse’a gönderilen Sernin adlı piskopos burada pagan inancına sahip kişiler tarafından sokaklarda sürüklenerek öldürülmüş. Daha sonra cesedi iki kadın tarafından taşınıp bugünkü bazilikanın olduğu yere gömülmüş. Piskoposun gömüldüğü yere daha sonra bir kilise yapılmış ve burası Hristiyanların hac noktalarından biri haline gelmiş. Zamanla daha büyük bir kilise yapılmış ve en sonunda 1080 yılında günümüzdeki kilise inşa edilmiş.

Place du Capitole’de Gezin

Toulouse Capitole

Capitole şehrin belediye sarayının adı. Son derece güzel resimlerle kaplı duvarları dolayısıyla kesinlikle gezilmeye değer bir yer. Binanın yer aldığı meydan ise Toulouse’un en cıvıl cıvıl yeri. Buradaki cafelerden birinde dondurma yerken gelen geçeni izlemek çok eğlenceli.

Musée des Augustins’i Gezin

Toulouse’un en önemli müzesi Musée des Augustins. Luvre Müzesi’nden sonra Fransa’nın en eski sanat müzesi olma özelliğini taşıyor. Özellikle ortaçağa ait pek çok heykel, resim ve tablet sergileniyor. Müze sadece ortaçağ ile kısıtlı kalmamış, modern dönemlere kadar geniş bir yelpazede eserler var. Müzenin kendisi kadar bahçesi de ziyaret edilmeyi hakediyor.

Les Abattoirs Museum’u Gezin

Garonne Nehri’nin kenarında, Katalan Köprüsü’nün yanında yer alan bu modern sanatlar müzesinin binası eskiden bir mezbahaymış!!! 2000 yılında restorasyonunu tamamlayıp burayı müze haline getirmişler. Müzede dönem dönem çeşitli konferanslar, konserler ve festivaller de düzenleniyor. Kentsel dönüşümün muhteşem örneklerinden birini görmek için bile olsa uğramaya değer.

Airbus Fabrikası Turuna Katılın

Toulouse’un en büyük endüstrisi havacılık. Airbus fabrikası burada yer alıyor. Havacılıkla biraz ilgiliyseniz Airbus fabrikasını gezmek sizin için kaçınılmaz olacaktır. Airbus fabrika turu Aeroscopia Müzesi gezilerek başlıyor. Daha sonra 4 uçağın montajının yapıldığı hangara giriyorsunuz. Model olarak kullanılan uçaklardan birinin kokpitini ve kabinlerini de gezebilirsiniz.

Garonne Nehri Kenarında Yürüyün

Toulouse Garonne Nehri

Toulouse’un içinden geçen nehrin adı Garonne. Üzerindeki köprüler ve tarihi binalar nehrin manzarasını daha da güzelleştirmiş. Nehir kenarında mutlaka yürüyüş yapın, hatta müzik yapan gençlerin arasına dalın, yeni insanlarla tanışın. Bir de adı “Yeni Köprü” anlamına gelen Le Pont Neuf’e uğrayın. Her ne kadar “Yeni Köprü” denmiş olsa da bu köprü 1632 yılında yapılmış.

Cité de l’Espace’i Gezin

Havacılıkla ilgili gezebileceğiniz bir başka yer de Cité de l’Espace. Burası aslında bir tema parkı ama uzay ve havacılık konusunda özelleşmiş. Soyuz uzay mekiği, Mir Uzay İstasyonu ve Airane 5 roketinin gerçek boyutlu birer maketini gezebilirsiniz burada. Bunların dışında bir planetarium, roket kalkışı yaptırabildiğiniz bir simülator ve daha pek çok eğlenceli aktivite var.

Bahçe Gezisi Yapın

Fransa pek çoğunuzun bildiği gibi bahçeleriyle ünlüdür. Toulouse’da da gezebileceğiniz çok güzel bahçeler var. Özellikle Japon Bahçesi kesinlikle görülmeye değer.

Victor Hugo Marketinde Bir Şeyler Atıştırın

Şehrin en güzel ve keyifli yerlerinden biri Victor Hugo Marketi. Taze sebzeler, et ürünleri ve deniz ürünleri bulabileceğiniz bu marketin üst katında da marketteki taptaze ürünlerle yemeklerini hazırlayan restoranlar var.

Gece Hayatını Yaşayın

Toulouse Barlar

Toulouse’da gece hayatının iki merkezi var diyebiliriz. Biri daha çok öğrencilerin ve gençlerin takıldığı Saint Pierre Meydanı civarları, diğeri ise daha çok şarap evlerinin bulunduğu Carmes mahallesi. Fransa’ya gelip de Fransız şarabı içmeden dönmek olmaz..

Carcassonne’a Günlük Tur Yapın

Filmlerden fırlamış gibi duran tarihi bir şato gezmek isterseniz Toulouse’dan Carcassonne’a günübirlik bir tur yapabilirsiniz. Ortaçağın kale şeklindeki şehirlerinin en güzel korunmuş örneklerinden birini gezip o yıllarda yaşananları hayal etmek gerçekten inanılmaz bir tecrübe.

Hazır ayağımız Avrupa’ya değmişken Roma‘yı ziyaret etmeden olmaz, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı