Roma’da Yapılacak 11 Şey

Roma

Roma Avrupa’nın en destansı şehirlerinden biri. Her yerinden tarih ve sanat fışkırıyor adeta. Her öğün farklı bir İtalyan lezzeti denemek üzere restoranlar arasında koşturarak, bu koşturma sırasında farklı farklı sokaklarda efsane yapılara denk gelip göz atarak bile harika bir Roma tatili yaşayabilirsiniz. Ben daha detaylı gezmek isterim, bir şey kaçırmayayım, diyenler için ise listem aşağıda.

Dolunay’da Kolezyum Turuna Katılın

Roma

Roma’nın sembolü olan ünlü gladyatör arenası Kolezyum’u gezmeden ya da en azından önünde bir fotoğraf çektirmeden Roma’dan ayrılmak olmaz. Roma seyahatiniz dolunaya denk geliyorsa Kolezyum gezinizi geceye bırakın. Çok daha fazla keyif alacaksınız.

Palatine Hill’den Roman Forum’a Bakın

Roma

Roma’da yüzlerce hatta binlerce yıllık bir geçmişin izlerine tanık olmak için gidebileceğiniz yerlerden biri de Roman Forum. Tarihi M.Ö. 7. yy’a dayanıyor. Şu an gezilebilen kısmında pek çok tapınağın parçaları var. Bu tapınaklardan bir kısmı tanrıların adına, bir kısmı ise kendilerini tanrılaştırması için, yaptıranların adına inşa edilmiş. Roman Forum’a yukarıdan bakmak için önerim ise Palatine Hill’e tırmanmanız.

Vatican City’de Sistin Kilisesi’ni Gezin

Papa’yı evinde ziyaret etmek isterseniz yönünüzü Vatican City’e çevirin. Vatican aslında Roma içinde minik bir ülke. En önemli kısmı ise tavanı ve duvarları Michelangelo tarafından fresklerle kaplanan Sistine Şapeli. Bu fresklerin en ünlüsü Adem ve Tanrı’nın parmaklarını birbirine uzattıkları “Adem’in Yaratılışı” tablosu. Sistine Şapeli’ni gezmek için planınızı seyahate başlamadan önce yapıp biletinizi internetten haftalar önce satın almanızı öneririm aksi taktirde saatler boyunca kuyrukta beklemeniz gerekebilir.

Pantheon’u Gezin

Roma

Antik Roma döneminden kalan eserlerden en iyi korunanı Pantheon. Tüm tanrılar adına yapılan bir tapınak olan Pantheon 609 yılından sonra kilise olarak kullanılmaya başlanmış. İçerde hiç pencere yok fakat kubbesinin tepesindeki açıklık sayesinde harika bir aydınlatması var. Ünlü ressam Rafael ve bazı Italya krallarının mezarları da burada yer alıyor. Pantheon’u gezmeden önce mimarisindeki enteresanlıklar ile ilgili biraz araştırma yaparsanız daha fazla keyif alacağınız kesin. Yapının bundan 2000 yıl önce bu ölçülerle inşa edilebilmiş olması gerçekten muhteşem.

Çeşme Avına Çıkın

Roma

Tamam, Roma’ya gelip ünlü Aşk Çeşmesi Fontana de Trevi’ye bir bozuk para atıp Roma’ya geri döneceğinizi garanti altına alın, ama unutmayın ki, Roma’da daha pek çok tarihi çeşme var. Sokak sokak gezip çeşmeleri resimleyebilirsiniz. Benim favorim ise Via Veneto’da yer alan midye kabuğu ve üstüne konan arıların olduğu Fontanella delle Api.

Protestan Mezarlığı’nda Yazarların, Şairlerin Mezarlarını Ziyaret Edin

Roma’daki Protestan Mezarlığı yazarların, şairlerin, diplomatların mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Sadece bir mezarlık düşünmeyin. Heykellerle dolu bir açıkhava müzesi adeta. Her bir mezar bir sanat eseri. En güzeli ise William Wetmore Story’nin eşi için yaptığı Keder Meleği, Angel of Grief heykelinin yer aldığı mezar. Öldüğünde Story de eşinin yanına aynı heykelin altına gömülmüş.

Capuchin Crypt’i Gezin

Mezarlıktan sonra hızınızı alamadıysanız bir de Capuchin Crypt’i gezin. İnsan kemikleri ve kafatasları ile yapılan bu mahzen mezarda beş farklı oda bulunuyor. Duvarlar, tavanlar hep kemiklerle dolu. Kemiklerle bir sanat eseri yaratmışlar adeta.

Campo de Fiori Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Bu kadar kültür turizmi yeter, biraz da Roma’yı yaşayalım… Pazar günleri hariç her gün Campo de Fiori’de kurulan pazarı gezip taze meyve, sebze, çiçek veya hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Fotoğraf makinanızı yanınıza alıp rengarenk standları ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Pazar günü ise Porta Portese Market’a uğrayabilirsiniz. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz dev bir bit pazarı burası.

National Monument of Victor Emmanuel II’nin Önündeki Trafik Polisini İzleyin

Roma 

National Monument of Victor Emmanuel II Roma’daki en görkemli binalardan biri. Beyaz mermerden yapılmış bir dev. Gezmeye vaktiniz yeter mi bilmem ama mutlaka gidip dışarıdan da olsa bakmalısınız bu yapıya. Bir de hazır oraya gitmişken önündeki meydanın trafiğini yöneten trafik polisini izleyin bir süre durup. Adeta orkestra yönetir gibi trafiği yönetiyor. Bir anda kendinizi Woody Allen filminde hissedeceksiniz.

Gece San Lorenzo Mahallesi’nde Takılın

Roma’nın gittikçe ünlenen, üniversiteli gençlerin ve sanatçıların takıldığı bir mahalle San Lorenzo. Grafitilerle dolu, hipsterların akın ettiği, bohem bir yer. Gece hayatı da oldukça hareketli.

Vespa Kiralayıp Şehir Turu Yapın

Roma’da yapabileceğiniz en keyifli şeylerden biri de ünlü İtalyan scooterları Vespalardan kiralamak. Kah bir pizzacıda, kah bir dondurmacıda mola vererek şehri sokak sokak keşfedin.

 

Önceki YazıSonraki Yazı