Pamuklu ve Keten Kıyafetler Nasıl Ütülenir?

ütülenmiş kıyafetler

Tekstil endüstrisi ütü gerektirmeyen kumaşlar geliştirse de gardıropların vazgeçilmezi olan pamuk ve keten kıyafetler bu konuda biraz daha ilgi bekliyor. Bununla birlikte ister gömlek ister pantolon olsun, pamuk ve keten kumaşlı kıyafetlere ütü yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kaliteli kumaşları hakkını vererek giymek için ihtiyacınız olan ütüleme tekniklerini bu rehberde bulabilirsiniz.

pamuklu kıyafet ütüleme

Pamuklu Kıyafetleri Ütülerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pamuklu giysiler polyester gibi sentetik bir elyafla karıştırılmadığı sürece yıkama ve kurutma işlemleri sonrasında kolayca kırışıp buruşuyor. Pek keyifli bir aktivite olmasa da pamuklu giysilerin kırışıklığını gidermek için ütülemek kaçınılmaz hale geliyor. 

 • Pamuklu giysileri mümkünse tamamen kurumadan ve hafif nemli bir haldeyken ütülemeye çalışın. Böylece kumaşa tamamen yerleşmemiş kırışıklığı kolayca düzeltebilirsiniz. 
 • Oldukça dayanıklı olan pamuklu kumaşlar ütü sırasında yüksek ısıya ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle ütünüzü varsa pamuk ayarına getirerek, yoksa manuel şekilde 180 derecede kullanabilirsiniz. 
gömlek nasıl ütülenir

Pamuklu gömlek nasıl ütülenir?

 • Gömlek Yakası: Yakanın arka kenarlarından başlayarak ortaya doğru ütüleyin. Ortadan başlayarak ütülerseniz, kumaşın kenar kısımlarında gözle görülür kırışmalara neden olabilirsiniz.
 • Manşetler: Temel kırışıklıkları yok etmek için öncelikle manşetlerin iç kısmını ütüleyin. Tıpkı yakadaki gibi kenarlardan ortaya doğru ilerleyin. Aynı yöntemi manşetlerin dış kısmı için de uygulayarak ütülemeyi bitirin. 
 • Kollar: Ütüyü üzerlerine yerleştirmeden önce gömleğin kollarını elinizle düzeltin. Manşetlerin uç bölümünden başlayarak omuzlara doğru ilerleyin. Aynı şekilde kolların da arka tarafını ütüleyerek sıradaki adıma geçin.
 • Sırt: Pileli bir gömleğiniz varsa sırt bölümünü ütülerken dikkatli olmalısınız. Pileli gömlek ütülerken alt kısımdan başlamanızda fayda var. Tüm kenar ve köşelere ulaşmak için gömleği düz bir yüzeyde birkaç adımda bölüm bölüm ütülemeyi deneyebilirsiniz.
 • Omuzlar: Gömleği, ütü masasının dar ucu kollardan birinin içine girecek şekilde yerleştirin. Omuz kısmını dış kenardan ortaya doğru ilerleyerek ütüleyin. Aynı işlemi diğer omuz için de tekrarlayarak bu adımı sonlandırın.
 • Ön Kısım: Pamuklu gömlek ütülerken düğmelere ve ipliklere zarar vermemek için oldukça nazik davranmalısınız. Gömlek cebindeki kırışıklığın önüne geçmek için dışardan içeri doğru ütülemeyi unutmayın.
keten kumaş ütüleme

Keten Kumaş Ütülemenin Püf Noktaları

Çok güçlü ve sert liflere sahip olduğundan keten kumaşın kırışmaması için ne yazık ki bir çözüm yöntemi bulunmuyor. Haliyle sıcak ve nemli havaların vazgeçilmezi olan keten gömlek ve pantolonları sürekli ütülemek gerekiyor. Keten ütülenir mi diye merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı evet olmakla birlikte ütüleme sırasında aşağıdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz.

 1. Keten pantolon ütüleme işlemi diğer kumaşlara sahip pantolonlara benzer şekilde gerçekleştiriliyor. Tek fark, önce bel bölgesi ve pantolonun ağır kısımlarından başlamanız gerekiyor.
 2. Keten kumaşların lif karakteri ütü sırasında yüksek neme ihtiyaç duyduğu için mutlaka buharlı ütü kullanmalı ve ısı ayarını 200-220 dereceye getirmelisiniz.
 3. Pantolonu nemli tutmak kırışıklığı gidermeye ve güzel bir görünüm elde etmeye yardımcı olduğu için başlamadan 5-10 dakika önce soğuk suyla sprey uygulaması yapmayı da deneyebilirsiniz. 
 4. Pantolonu iyice spreyledikten sonra kumaşı hafifçe rulo haline getirerek nemin keten liflerine nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi sadece pantolonlarda değil, keten gömlek ütüleme işlemi sırasında da uygulayabilirsiniz.

Pamuk ve keten gibi dayanıklı kumaşların avantajlarını yaşarken, kırışıklık gibi problemlerine de katlanmak gerekiyor. Başlangıçta zahmetli gibi görünen ütüleme işlemi bir kere alıştıktan sonra çorap söküğü gibi geliyor. Kumaşların kırışıklığını gidermek yapılması gerekenleri öğrendiğinize göre en temel adım olan tişört ütüleme işlemiyle başlayabilirsiniz. 

Bu içerik ilginizi çektiyse “Kot Bakımı: Nasıl Yıkanır, Nasıl Ütülenir?” içeriği de hoşunuza gidebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı