Yeni Yılda Edinebileceğiniz Yeni Alışkanlıklar

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Değerli blog11 okurları, 2019 yılının dilediğiniz ne varsa onu tez zamanda getirip avuçlarınızın içine bırakmasını dileyerek yazımıza başlayalım. Yeni yıl demek yeni alışkanlıklar demek malumunuz. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz ya da hayatınıza eklemek istediğiniz yepyeni şeyler olabilir. Yeni yıl aldığınız yeni yıl kararlarını, yaptığınız yeni yıl planlarını uygulamak, kendinizi motive etmek için en güzel zaman. Yeni yıl kararlarınızın içinde zararlı alışkanlıklar terk edilip, iyi alışkanlıklar edinme kararı varsa, uygulamaya geçme isteğinizin tavan yaptığı bu yepyeni yılın eşiğinde, sizin için yeni yılda edilebileceğiniz yeni alışkanlıklar yazımızı yazdık. Yeni yıl hepimize umut, sağlık, iyilik, neşe ve yeni yıl kararlarınızı uygulamada inat ve motivasyon getirsin!

Vücut sağlığınızı artıracak yeni alışkanlıklar edinin.

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Kilo vermek istiyorum diye diye 2018 yılını bitirdiyseniz, bu yeni yıl sizin için kalori ve yağ yakıcı bir yıl olsun. Bu elbette sizin elinizde…Vücut sağlığınızı artıracak ve kendinize uygun bir beslenme ve egzersiz programı ile sağlıklı ve yeni alışkanlıklar edinmemeniz işten bile değil. Kilo vermek, dinç ve esnek bir vücuda kavuşmak, zararlı alışkanlıklar varsa kurtulmak için hareket etmeniz çok mühim. Bu nedenle, yeni yıl alışkanlıklarında aktif olmak önem taşımalı. Yeni yıl, bilgisayar ekranı karşısında bitkin bir şekilde oturup kalmanın yılı olmasın. Örneğin, televizyon karşısında geçireceğiniz zaman yerine yarım saatlik bir yürüyüş planlayın. Yürüme mesafesindeki yerler için taksi ya da kendi arabanızı kullanmak yerine tempolu yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Asansör yerine merdivenler? Yoga kursu? Pilates?

Duygusal dünyanızı koruma altına alın.

Yeni yıl alışkanlıkları ve kararları arasında sizi hayatta tutan duygular dünyanıza da önem verin. Ne gibi mi? Mesela yeni yıl için kararlar alırken artık duygusal enerjinizi yükseltecek metotları listeleyin. 24 saat boyunca kötü haberler aldığınız bir zamandaysanız, haberler doğrudan hayatınızı etkilemiyorsa, ara verin. Yeni yıl enerji depoladığınız mutlu bir yıl olsun. Kendinizi kötü hissettiren insanlardan yeni yıl yeni insanlar diyerek uzaklaşın. Pozitif yeni arkadaşlar edinin çünkü arkadaşlar iyidir! Ruhunuzda olumsuz etkiler bırakan şeyleri tespit etmek bazen zordur çünkü onlara alışmışızdır. E yeni yıl yeni alışkanlıklar demiştik?

Para biriktirme alışkanlığı edinin.

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Yeni yılda para biriktirme alışkanlığı edinmeden önce atmanız gereken bir önemli adım daha var: Borçlarınızı kapatmak. Bankalara, kredi kartlarına ya da tanıdıklara olan borçlar, hiçbir zaman bitmeyecekmiş gibi görünebilir. Bununla birlikte bitse bile her zaman yeni bir borç çıkartacak mali bir durum ile karşılaşma riski de var. Ancak bu, yine de borçlarınızı ve ödemelerinizi düzene sokamayacağınız ve bu sene para biriktirmeye başlayamayacağınız anlamına gelmiyor. Bir bankadan ya da finans kuruluşundan yardım olarak borçlarınızı için düzenli bir ödeme planı çıkartabilir ve hem cebinizi, hem psikolojinizi büyük ölçüde rahatlatabilirsiniz. Eğer borç harç ile fazla derdiniz yoksa, para biriktirmeye başlamanın tam zamanı! İster bir bireysel emeklilik fonu, ister bozuk paraların atıldığı küçük bir kumbara; para biriktirmeye başlamanın yanlış yolu yoktur!

Her gün yeni bir bilgi öğrenin.

Aklımız da bedenimiz gibi egzersize ihtiyaç duyar. Aklınızın körelmesine izin vermeyin ve yeni yıl içinde her gün yeni bir bilgi öğrenin! Önemli ya da önemsiz, fark etmez. Tarihte yaşanmış ilginç olaylar olur, yemek tarifleri olur, güzellik sırları olur, bir teori olur… Yeni bir dil öğrenmeye başladıysanız örneğin, her gün yeni bir kelime ekleyin kelime dağarcığınıza. Yeni yıl, ufuk açıcı yeni bilgiler yılı olsun!

Karar alırken kendinizi tanıma alışkanlığını edinin.

Sadece başlangıçta değil, yeni yıl boyunca pek çok karar almak zorunda kalacaksınız. Küçükten büyüğe alacağınız bütün kararlarda kendinizi ve sınırlarınızı tanımaya çalışın ve kendinize gerçekçi alışkanlıklar ve hedefler koyun. Yeni yıl sizin için ilerlemenin yılı olsun, sendelemenin ve başa dönmenin yılı değil. Diyelim ki sağlıklı beslenme konusunda bir girişimde bulundunuz, seçeceğiniz diyet programı sizi hayal kırıklığına uğratmayacak türden olsun. Yeni yıl için kendinize egzersiz sözü verdiyseniz, kaldırabileceğiniz kadar efor sarf edip süreklilik sağlamaya çalışın.

Uykusuzluk, aşırı stres ve endişe: Yeni yıl bunlar olmadan daha taze!

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Günümüzde çoğumuz uykusuzluk ile boğuşuyor, stres ve endişe ile yaşıyor. Stres ve endişe gibi doğrudan günlük hayatımızı etkileyen olumsuz faktörler yeni yıl boyunca hissetmediğiniz duygular olsun. Bu açıdan en önemli unsur uyku düzenidir. Yeni yıl boyunca yeterli uykuyu aldığınıza emin olun. Uykusuz kalınca stres ve endişe de katlanıyor çünkü. Bedeninizin uyku ihtiyacını en iyi siz bilirsiniz; eğer uykusuzluk yeni yıl planlarınız arasında değilse, belki daha iyi uyku için tasarlanmış uyku uygulamaları satın alarak işe başlayabilirsiniz. Uyku kalitenizi artıracak ve sizi daha zinde, daha dinç yapacak bir yatak almak da elbette bir diğer opsiyon.

Ertelemekten vazgeçin.

Sizi yeni yıl kararlarınıza ve hedeflerinize erişmekten alıkoyan en büyük engel, sürekli bir şeyleri erteliyor olmanız. Çalışmak ya da iş halletmek yerine dinlenmek ve vakit öldürmek her daim daha cazip gelebiliyor; ancak ertelemenin tatlı uyuşturucu etkisine alıştınız mı bu döngüyü kırmak ve gerçekten bir şeyler başarabilmek çok daha zor bir hal alıyor. Yeni yılda daha başarılı, daha üretken ve daha verimli olabilmek için erteleme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz şart. İşe bisikletle mi gidip gelmek istiyorsunuz? Uzun zamandır gidip gelip baktığınız o bisikleti alın ve siz ona binmeyi erteledikçe, verdiğiniz para aklınıza gelsin ki vicdanınız sızlasın. Evde kapsamlı bir temizlik mi yapmak istiyorsunuz? Kıyıda köşede kalmış o temizlik malzemelerini göz önüne çıkartın, böylece onları her gördüğünüzde biraz daha motivasyon elde edersiniz.

Daha çok kitap okuyun.

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Kitaplar, herhangi bir konuda tonlarca bilgi edinmenin en etkili araçlarındandır. Kitap okumak, size pek çok konu ile ilgili daha geniş bir bakış açısı ve bilgi dağarcığı kazandırır. Okuduğunuzk kitap hangi konuda, hangi dilde ya da hangi yazar tarafından yazılmış olursa olsun; bunların hepsinden bağımsız olarak kendinize yeni bilgiler katacağınız kesin. Kitaplar aynı zamanda etkili bir biçimde beyin jimnastiği yapmanıza ve zihninizi pek çok açıdan geliştirmenize de vesile olur. Yılda 20 kitap okumak, sandığınızdan da daha kolaydır. Kendinize yılda 20 kitap okuma hedefi koyarak başlayın ve yıl sonunda kişisel gelişiminizdeki değişimi kendi gözlerinizle görün.

Daha düzenli bir ev yaşantısına geçin.

Düzenin insanın hayatındaki önemine ve etkisine maalesef hiçbir zaman hak ettiği önem verilmiyor. Oysa ki düzenli ve organize bir hayat sürmek, kişinin hayatında sayısız olumlu etkiye yol açabiliyor. Dağınık yaşayan pek çok kişi, aslında bu alışkanlıklarından vazgeçtiklerinde hayatlarında ne kadar çok şey başarabileceklerinin farkında bile değil. Siz siz olun; bu sene hem ev hem ofis yaşantınızda bir değişikliğe giderek her ortamda düzeninizi koruma hedefi koyun. Elbette üç günde bir evinizi silip süpürmekten ya da ofis masanızı  her gün düzenlemekten bahsetmiyoruz; ancak öncelik sırasına göre koyacağınız bazı düzen teknikleri sayesinde yapmanız gerekenleri çok daha net bir şekilde görebilecek, bir yandan evinizi düzene sokarken diğer yandan dolaylı olarak yaşamınızın da organize olduğunu ve daha akıcı geçtiğini fark edeceksiniz. Hem kabul edin; sizce de evin bir köşesinde senelerdir duran ve kimsenin kullanmadığı yığınla eşyayı artık bir hayır kurumuna bağışlama vakti gelmedi mi?

Modayı yakından takip edin.

Modayı takip etmenin, trendlere ayak uydurmanın ve çağdaş bir giyim tarzına sahip olmanın insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi büyük. Elbette modayı takip edeyim derken kendi tarzınızı terk etmenize ya da kendinizi içinde rahat hissetmediğiniz kıyafetler giymenize gerek yok; ancak arada bir birkaç moda dergisinin sayfalarını çevirmek ya da blog11’de yayınlanan güncel moda trendlerini takip etmek, elbette sizin de zevkinize uyan birkaç modern parça yakalamanıza vesile olacaktır. Üstelik ne kadar tarz ve trend olduğunuza dair alacağınız iltifatlar da cabası!

Mutlu olmayı öğrenin.

Alışkanlıklar & Yeni Yıl Kararları

Mutluluk; aldığınız maaştan, çalıştığınız pozisyondan, hayatınızdaki insanlardan ve banka hesabınızdaki para miktarından çok daha öte bir kavram. Önemli olan, mutluluğun sadece ve sadece sizin elinizde olduğunun farkına varmak ve mutlu olmak için çaba göstermeye başlamak. Daha pozitif bir bakış açısına sahip olduğunuz, etrafınızdaki insanları yargılamadan önce neler yaşayabileceklerini göz önünde bulundurduğunuz ve tatmin olmak için başkasından kaynaklı bir sebep aramadığınız sürece siz de 2019 yılını mutlu, huzurlu ve pozitif bir şekilde geçirebilirsiniz!

Yeni yıl sağlıklı bir yıl da olsun istiyorsanız, atıştırmalıklarınıza dikkat: Sağlıklı atıştırmalıklar önerilerimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı