Zeka Oyunları

Zeka Oyunları

Oyun oynamak sadece çocuklara özgü değil! Oyun her yaştan insanın hayatının bir parçası. Büyükler için zeka oyunları ve zeka geliştiren hobi malzemeleri sayesinde hangi yaştan olursak olalım oyunları hayatımıza katmamız mümkün. Zeka oyunlarının faydaları bulunması sebebiyle de büyükler tarafından sıkça oynanmakta.  Biz de hem beyin egzersizi yapmanızı sağlayacak hem de hayatınıza renk katacak en iyi oyunları sizler için derledik:

Zeka Oyunları Hama Boncuğu

Hama Boncuğu

Hama boncuğu, bir hobi malzemesi olsa da büyükler için zeka oyunları listesinde yerini alabilir çünkü o da Lego gibi beyin egzersizi yapmaya yarıyor. Bilgisayar kullananların aşina olduğu piksel görüntüsünü pratiğe dökme olarak da düşünülebilir. Bildiğiniz, sevdiğiniz karakterleri bir de hama boncukları ile de ifade etmeyi deneyin.

Zeka Oyunları Polimer Kil

Polimer Kil

Normal fırınlarda pişebilen polimer kil sayesinde seramik evlere de taşınmış oldu. Böylece yukarıda bahsettiğimiz diğer oyunlar gibi, büyükler için zeka oyunları haline gelmemesi için de hiçbir sebep kalmadı. Polimer kil ile uğraşmak en güzel oyunlardan biri olabileceği gibi aynı zamanda stres dağıtma konusunda da bire bir.

Zeka Oyunları Drone

Drone

Uzaktan kumandalı helikopter out, drone in. Drone aslında büyükler için zeka oyunları kategorisini epey aşmış durumda çünkü birçok yerde uçurmak için izin almanız gerekiyor. Zeka oyunları arasında yer almasına gelince… Standart bir kamerada açınız belli ama drone’da kuşbakışı en iyi görüntüyü alabilmek için beyniniz iş başında.

Zeka Oyunları Dama

Dama

Büyükler için zeka oyunları arasında yılların eskitemediği bir oyun da dama. Aslında damayı, tavla ve satrancın bir arada olduğu bir set halinde de alabilirsiniz. Ama dama, bir arkadaşınızla ayak üstü bile oynayabileceğiniz 2 kişilik oyunlardan olması sebebiyle de çok sık tercih ediliyor.

Zeka Oyunları Dama

Yapboz

Büyükler için zeka oyunları arasında yılların eskitemediği yapboz da var. Yapbozlar aslında hem bilişsel becerilerinizi geliştirmeniz için ideal hem de daha sonradan evinize hazır tablo sağlayan bir uğraş. Parça sayısı daha fazla olan yapbozları tercih ederseniz becerilerinizi daha fazla ilerletebilirsiniz.

Zeka Oyunları Scrabble

Scrabble

Büyükler için zeka oyunları arasında bir kelime oyununun olmaması düşünülemezdi. Artık markalıktan çıkıp kelime oyunu kavramını tanımlar hale gelen Scrabble, pratik bir şekilde oynanan ev oyunları arasında yer alıyor. Üstelik sözcük dağarcığınızı geliştiriyor olması da cabası…

Zeka Oyunları Model Arabalar

Model Arabalar

Model arabalar büyükler için zeka oyunları listesinin başında yer almıyor ama arabaların birebir küçüğü oldukları için araba bilginizi ve hafızanızı çok rahat geliştirebilir. Sadece araba olarak da düşünmeyin. Model uçaklar da aynı etkiyi yaratacaktır.

Zeka Oyunları Satranç

Satranç

Satranç büyükler için zeka oyunları listemizin son maddesi ama inanın uçsuz bucaksız bir madde bu. Satranç oyunu, hamlelerinin çeşitliliği ile diğer masa oyunlarından hemen ayrılıyor. Öyle paldır küldür oynanabilecek bir oyun asla değil. Sindire sindire, düşüne düşüne oynarken zekanız da şahlanacak.

Büyükler için keyif verici oyunlardan biri de kutu oyunları. Kutu oyunlarını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı