Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü

Dünyadaki insanların yüzde 15’i, başka bir deyişle 1 milyarı aşkın insan, engelli olarak yaşıyor. Dünya çapındaki engelliler, her gün topluluklarının bir parçası olmalarını engelleyen fiziksel, sosyal, ekonomik ve davranışsal bariyerlerle karşı karşıya kalıyor. 3 Aralık her yıl Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günün amacı ise tabii ki engelli vatandaşların yaşantıları boyunca karşılaştıkları zorlukların farkına varmak ve hem eldeki verimli kaynakları, hem de en güncel teknolojileri kullanarak onların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışmak.

Dünya Engelliler Günü Ne Zaman?

Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü, engellilerin yaşamında karşı karşıya kaldıkları güçlükleri hatırlamak, onları anlamak ve onlara yardımcı olabilmek adın her yıl 3 Aralık tarihinde gerçekleşiyor. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler, 10-16 Mayıs tarihlerini ise Dünya Engelliler Haftası olarak kabul etmekte. Bu hafta çerçevesinde eğitici, bilgilendirici ve bilinçlendirici aktivite ve faaliyetler gerçekleştirilerek topluluklarda engelli yaşam üzerine farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Çarpıcı İstatistikler

Dünya Engelliler Günü

  • Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 15’i engelli olarak yaşamını sürdürüyor.
  • Global olarak fakir kesimin yüzde 20’si engelli.
  • Bazı Afrika ülkelerinde engelli çocukların yüzde 65-85’i okula gidemiyor.
  • 5 yaş altı ölümlerin yüzde 20 düzeyine indiği ülkelerde engelli olduğu için hayatını kaybeden çocuk sayısı yüzde 80’e ulaşabiliyor.
  • Düşük ve orta gelirli ülkelerde, engellerini aşabilmek için destekleyici teknolojik cihazlara ihtiyaç duyan engellilerin yalnızca yüzde 5-15’i bu imkanlara erişebiliyor.

Engelli Vatandaşlarımıza Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Engelli birine her zaman, her koşulda yardım edebilirsiniz; ancak bunu usulüne göre yapmadığınız takdirde destek yerine köstek olma ihtimaliniz çok yüzsek. Bu yüzden engelli vatandaşlarımıza yardımcı olurken bazı ince noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Dünya Engelliler Günü

Engelli insanları her zaman sizinle eşit olarak değerlendirin. Herkes arkadaş edinmek, eğlenmek ve hayatı maksimumda yaşamak ister; engelli insanlar da buna istisna değil. Engelli birine yaklaşmadan önce korkmayın, şüpheli ve utangaç davranmayın. Emin olun engelli insanlar da en az sizin kadar eğlenebiliyor.

Yardım etmeden önce mutlaka teklifte bulunun. Engelli insanların birbirinden farklı bağımsızlık seviyeleri vardır. Engelli birini gördüğünüzde hemen yardıma ihtiyacı olduğunu varsayıp ona yönelmeyin. Eğer engelinden dolayı zorlanan birini görürseniz mutlaka yardımda bulunmadan önce yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Kimisi yardım teklifinizi zevkle kabul ederken kimisi daha da bağımsızlaşabilmek için içinde bulunduğu zorluğu kendi başına aşmak istiyor olabilir.

Emin olmadan kimse için engelli ya da engelsiz damgası koymayın. İnsanlar birbirinden farklıdır. Engelli kişiler bazı durumlarda sizden farklı şekilde davranabilir, hissedebilir ve düşünebilir. Sadece bu yüzden kişinin engelli olduğu kanısına varmayın. Herkesi birer birey olarak algılayın, çünkü herkesin eşit muamele görmesi doğru olandır.

Dik dik bakmayın. Bazen toplum içerisinde engelli birini görmek görsel açıdan farklı bir deneyim olabiliyor, ancak engelli insanların da tıpkı herkes gibi kendine ait birer hayatları var. Tabii ki o kişiye bakabilirsiniz, ancak uzun uzun gözünüzü dikip o kişinin görüntüsüne, hal ve hareketlerine dalmayın.

Gizlilik kavramına anlayış gösterin ve saygı duyun. Engelli insanların gizliliğe fazlasıyla hakkı vardır. Her şeyden önce size engelleri ile ilgili hikayelerini anlatmak zorunda değiller. Eğer bir kişi size nasıl engelli kaldığını ya da neden o durumda olduğunu anlatmak istemiyorsa onu zorlamayın. Bununla birlikte kişinin engeli ile ilgili konuşmadan önce de kendisinden izin isteyin.

Dünya nüfus günü hakkında bunları biliyor muydunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı