Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Matkap Çeşitleri

Evde, iş yerlerine, atölyelerde kısacası çeşitli mekan ve dış alanlarda delme işlemi yapabilmemize olanak sağlayan matkap, bir alet çantasının olmazsa olmaz ekipmanları arasında yer almaktadır. Farklı ortamlar ve farklı işlemler için kullanılan farklı matkap çeşitleri bulunmaktadır. Yapacağınız işe ve ihtiyacınıza uygun bir matkap alışverişi yapabilmeniz için matkap çeşitlerinin neler olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Matkap çeşitleri konusunda detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için tüm matkap çeşitlerini, özelliklerini ve işlevlerini ele aldık. Keyifli okumalar!

Şarjlı Matkap Çeşitleri

Matkap Çeşitleri Şarjlı Matkap

Matkap çeşitleri nelerdir?” diye merak edenler için öncelikle şarjlı matkabı anlatmakla başlayacağız. “Akülü vidalamalar” olarak da bilinen şarjlı matkap çeşitleri, akü enerjisiyle çalışan matkaplardır. Günümüzde bulabileceğiniz akü tipi çoğunlukla lityum akülerdir. Şarjlı matkaplar, 10.8, 12, 14.4, 18, 24 ve 36 volt gücünde üretilmektedir. Aynı zamanda Bluetooth’lu ve kömürsüz şarjlı matkap modelleri de bulunmaktadır. Voltaj konusu, şarjlı matkap seçiminde bakmanız gereken ilk hususlar arasında yer almaktadır. Voltaj ne kadar güçlüyse makineniz o kadar güçlü olur gibi bir genelleme yapabilmemiz mümkün. Voltajdan sonra dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise; amper konusudur. Bir matkabın amperinin büyüklüğü yakıt deposunun büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Ev kullanıcıları için genellikle 2 ila 2.5 amper yeterli olmaktadır.

Şarjlı matkap seçiminde bir diğer dikkat edeceğiniz şey ise matkabın çeşidi olmalıdır. Şarjlı matkap çeşitleri, en çok tercih edilen matkaplardan biridir. Bu matkaplar hem evlerde hem de profesyonel işlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Eğer evinizde daha çok amatör ve basit işlemler için bir şarjlı matkap almayı düşünüyorsanız; amatör şarjlı matkapları tercih edebilirsiniz. Bunlar diğer şarjlı matkaplara göre daha ekonomik bir fiyat aralığında seyretmektedir. Yarı profesyonel şarjlı matkaplar ise; yine genellikle amatör işlerde kullanıma uygundur. Ancak amatör işler için de daha dayanıklı ve güçlü bir matkap arayışısındaysanız bu matkaplara yönelebilirsiniz. Son şarjlı matkap çeşidi olan profesyonel şarjlı matkaplar ise; iş için kullanıma uygun olup, sürekli ve yoğun olarak çalışmaya elverişlidir. Bu şarjlı matkaplar genellikle; şantiyelerde, inşaat alanlarında ve fabrikalarda kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra şarjlı matkap alırken; vites ve devir sayısına, darbe fonksiyonuna ve markasına da dikkat etmenizi öneririz.

Aradığınız tüm şarjlı matkap çeşitlerini Şarjlı Matkap sayfamızda bulabilirsiniz.

Havalı Matkap Çeşitleri

Matkap Çeşitleri Havalı Matkap

Havalı matkaplar çoğunlukla ağır sanayi ve endüstriyel işlerde kullanılmaktadır. Havalı matkaplar, elektrikli ve akülü matkaplardan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Adından da anlayacağınız gibi bu matkaplar hava ile çalışmaktadır. Havalı matkap çeşitleri, en az 100 litrelik bir kompresöre bağlanır ve buradan aldığı hava basıncıyla tepki verir. Havalı matkaplar yalnızca delme ve vidalama işlerinde kullanılabilirler. Havalı matkap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri servis ağı geniş olan bir markaya yönelmektir.

İşletmeniz için gerekli olan havalı matkap modellerine göz atmak isterseniz Havalı Matkap sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Elektrikli Matkap Çeşitleri

Matkap Çeşitleri Elektrikli Matkap

Elektrikli matkaplar, elektrik enerjisiyle çalışmaktadırlar. Bu matkaplar, 200 V ev elektriği ile çalışabilirler ve genelde en düşük motor gücü 350 watt idir.  Elektrikli matkaplar kendi aralarında darbeli ve darbesiz olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Elektriki matkap çeşitleri ve fiyatları; ürün özelliklerine, markasına ve modeline göre farklılık gösterebilmektedir.

Darbeli Matkap Çeşitleri

Matkap Çeşitleri Darbeli Matkap

Bir başka matkap çeşidi ise darbeli matkaplardır. Darbeli matkaplar, genellikle elektrikle çalışmaktadır. Daha çok inşaat işlerinde kullanılan bu matkaplar özellikle beton, tuğla, fayans ve duvar gibi malzemelerde delik açmak için kullanılır.  Tüm sektörlerde en çok kullanılan matkap çeşitlerinden biri darbeli matkaplardır. Darbeli matkaplar küçük bir darbe enerjisi oluşturarak delme işini gerçekleştirir. Kırma ve delme işlemi gerçekleştirebilen darbeli matkap fiyatları özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Darbeli matkapları dilediğinizde darbesiz matkap olarak da kullanabilirsiniz. Makinenizin darbe modunu kapattığınızda matkabınız bir darbesiz matkap olur. Darbesiz matkapla gerçekleştirilen işleri bu modu kapatarak yerine getirmeniz mümkün olur. Ancak darbesiz matkapların kendine özgü birtakım işlevleri vardır. Gelin bunlara yakından bakalım.

Darbeli matkap modellerini incelemek için Darbeli Matkap sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Darbesiz Matkap Çeşitleri

Matkap Çeşitleri Darbesiz Matkap

Darbesiz matkap çeşitleri adından da anlayacağınız gibi darbe fonsksiyonunun olmadığı matkaplardır. Darbesiz matkaplarla, darbe gerektirmeyen yüzeylerde delme ve vidalama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Darbesiz matkap modelleri, darbeli matkap modelleri ile kıyaslandığında tork güçlerinin ve devir sayılarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Darbesiz matkapları çok kalın ağaçlarda delme işlemi yapmak için, alçıpan işleri için ve çatı işleri için kullanabilirsiniz. Darbesiz matkap modelleri duvar delme işleri gibi işlemler içinse uygun değildir. Darbesiz matkap modelleri; elektrikli, bataryalı veya şarjlı olarak üretime sunulmaktadır. Darbesiz matkap özelinde öne çıkan markalardan bazıları; Bosch, Einhell, Makita, Dewalt, Hilti, Black&Decker gibi markalardır.

Sevilen markaların darbesiz matkap modelleri Darbesiz Matkap sayfamızda sizleri bekliyor!

Matkaplar yardımı ile boş duvarınızda güzellikler yaratmaya ne dersiniz? Boş duvar dekorasyonu yazımızı incelemeden geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı