Su Sporları

Su Sporları

İnsanı su kadar rahatlatan az şey vardır sanırım. Spor yapanlar çok iyi bilir ki bir kere alıştın mı spor da aynı şekilde insanı inanılmaz rahatlarız. Su sporlarının ne kadar rahatlatacağını siz düşünün artık! Yoğun stresli bir iş günü sonrası bile sporla kendinizi yenilenmiş hissedersiniz… Bu sebeple bu hafta size bu güzel su sporlarını (belki hiç duymadığınız su sporları isimleri, belkide adını bilip ne olduğunu bilmediklerinizi) anlatacağım. O zaman en bilenen su sporu olan yüzmeyle başlayalım!

Su Sporları Nelerdir?

Su Sporları

Yüzme

Yüzme kuşkusuz en sağlıklı sporlardan biri. Yüzme ile uğraşan kişiler vücut, boyun ağrısı, sırt ağrısı nedir bilmezmiş. Yüzmede bir çok stil çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; serbest yüzme (crawl), kelebek, kurbağalama ve sırt üstüdür. Yüzmeye başlamak içinse gereken malzemeler ise mayo, bone ve bir deniz/havuz gözlüğü.. Gerisi ise daha iyi ve sağlıklı bir hayata başlamak için cesaret…

Su Sporları

Paletli Yüzme

Yüzme bizim gibi kara hayvanlarının ayakları ile bile yeterince zevkliyken, bir de paletlerle yüzmenin keyfi elbette bir başka. Yüzme sevenlerin kesinlikle denemesi gereken bir su sporudur. Burada kullanacağınız tek su sporu aleti olan paletlerinizi giyin ve harika bir deneyim yaşayın.

Su Sporları

Tüplü Dalış

Denizler farklı güzellikler saklıyor, bu güzellikleri yakından görmek harika bir deneyim tüplü dalış. Yüzme gibi sporlara göre öğrenme süreci biraz daha zahmetli tabiki, ama benim o kadar vaktim yok diyorsanız tatil bölgelerinde bir hoca eşliğinde bu deneyimi yaşabilirsiniz.

su-sporlari-snorkel

Şnorkelle Dalış

Tüplü dalışa nazaran daha amatör dalışlar yapmak isteyenler için ideal bir su sporu. Ayrıca denizaltındaki güzellikleri keşfetmek, balıkları ve çeşit çeşit kayaları incelemek için oldukça güzel bir su sporudur. Havalı bir su sporu isimlerinden biri olan şnorkelle dalış için dalış maskesi, şnorkel ve palet yeterli…

Su Sporları

Rüzgar Sörfü (Windsurf)

Rüzgarın gücünden faydalanarak yelkenli bir sörf tahtalısıyla yapılan bir su sporudur. Rüzgar sörfü yelkeni sayesinde büyük dalga kırılmaları gerektiren kumsallara ihtiyaç duymadığı için daha yaygın olarak yapılabilmektedir. Bana göre en keyifli su sporlarının başında gelir. Rüzgar sörfü için uygun kıyafetler, sörf tahtası, sörf trapezi, rüzgar sörfü yelken takımı ve bir takım aksesuarlar gerekmektedir.

Su Sporları

Uçurtma Sörfü (Kitesurf)

Rüzgar sörfü gibi uçurtma sörfünde de rüzgar gücünden faydalanılır. Rüzgar sörfünden farklı olrak elde tutulan uçurtma sayesinde su üzerinde kayarak ilerlenir. Adrenalin, hız heyecan arayanlar için oldukça ilgi çekici bir su sporudur. Uçurtma sörfü için özel bir kıyafet olan wet suit bir kıyafet, sörf tahtası, kite veya uçurtma, güvenlik malemesi ve ayakpedi, söküm vb. işlemler için çeşitli aksesuarlar gereklidir.

Su Sporları

Kürek Sörfü (SUP – Standup Paddle Board)

Kürekli sörfü bir kürek yardımıyla sörf üzerinde ayakta durarak ilerlenen bir su sporudur. Rüzgar sörfüne göre daha az teknik gerektirdiği için herkese hitap eden bir su sporudur. Kürek sörfü için kürek sörfü tahtası ve küreği yeterlidir. Tahta seçimi yaparken ne sıklıkla kullancağınız ve boyunuzdan 15-20 cm uzun olması gibi etkenler önemlidir. Güvenliğiniz için de kayışlar bulunmaktadır.

Su Sporları

Su Kayağı

Su kayağı kolay öğrenilebilirliği ile ve oldukça eğlenceli oluşuyla talep gören bir su sporudur. İki ayağınıza takılan kayaklar yardımıyla elinizde iplerle hız teknesi ya da jet-skiyle çekilerek ilerlediğiniz bir aktivitedir. Özellikle tatil beldelerinde sıklıkla karşılaşılan ve uygun fiyatlar karşılığında deneyimleyebileceğiniz bir su sporu olarak karşınıza çıkar.

Su Sporları

Kano

Su sporları nelerdir konumuza Kanolar ile devam ediyoruz. Kanolar çoğunlukla tek kişilik veya iki kişilik özel teknelerle yapılan bir su sporudur. Tarihte bir çok medeniyet için ulaşım aracı olan kano, günümüzde oldukça keyif veren bir su sporu aleti haline gelmiştir. Kanoyla uğraşmak için bir kanoya, kano küreğine ihtiyacınız vardır. Bunlara ek olarak kano için yağmurluk ve can yeleği de listenizde olabilir.

Su Sporları

Rafting

Oldukça eğlenceli ve adrenalin dolu bir su sporu da raftingtir. Su sporları isimlerini sayarken en başlarda ismi geçen rafting, dalgalı bir suda bir takım halinde adrenalin dolu vakit geçirmek isteyenler için ideal bir su sporudur. Ayrıca arkadaşlarınızla beraber yapabileceğiniz için arkadaş grubunuzla güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bu hafta size su sporlarından bazılarını tanıtmaya çalıştım, umuyorum ki bu yazıyla su sporları isimleri ve su sporları aletleri hakkında bir fikir sahibi olabilmişsinizdir. Hatta içlerinden birine başlamak için heyecanlanmaya başlamşınızdır. Sporla kalın!

Su Sporları

Şimdi de sıra farklı yüzme tekniklerini yakından incelemeye geldi. Sizi Yüzme Teknikleri yazımıza doğru alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı