Yüzme Teknikleri

Yüzme Teknikleri

Sıcak kumsalların zamanı değil ve enfes koylarda yüzmeyi özlediniz biliyoruz ancak yüzmenin yalnızca yaz mevsimine özel bir spor olduğunu da nereden çıkardınız? Hatta sezon kapalıyken yaz mevsimine kendinizi hazırlamak için yüzme öğrenmek ve denizin, güneşin, açık havuzların tadını doyasıya çıkarıp öğrendiğiniz yüzme teknikleri ile tabiri caizse şov yapmak istiyorsanız tam sırası. Nasıl yüzülür öğrenmek için kış ve ilkbahar mevsimlerini değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda doğru yüzme teknikleri ile nasıl yüzülür sorusunun yanıtını bulacaksınız. Yüzme stilleri nelerdir, kolay yüzme teknikleri hangileridir diye merak edenlerdenseniz, yazımız tam size göre.

Serbest Stil Yüzme

Yüzme Teknikleri Serbest

Eğer hızlı yüzebilmeyi öğrenmek istiyorsanız, serbest stil yüzme, yüzme teknikleri arasında uzmanlaşmanız gereken başlıca yüzme tekniğidir. En hızlı yüzme tekniği olan serbest stil yüzme boyunca nefes kontrolü oldukça önemlidir. Sağ ve sol kolların öne atılması ile ayakların aynı anda suyun içinde çırpılması serbest stil yüzmenin temel hareketleridir. Kolumuzu öne uzatırken nefes alıp vücudumuzu sağa ve sola çeviririz. Serbest yüzme teknikleri diğer yüzme stilleri göz önünde bulundurulduğunda daha kolay öğrenilebilen yüzme teknikleridir.

Avantajı: Yüzme teknikleri arasında en hızlısıdır.

Sırtüstü

Yüzme Teknikleri Sırt Üstü

Sırtüstü yüzme tekniği, yüzme stilleri içinde en eğlenceli ve en rahat olanı olarak bilinir. En keyifli ve en konforlu yüzme teknikleri arasında olan sırtüstü yüzme tekniği aynı zamanda en az nefes kontrolü gerektiren yüzme tekniklerinden biridir. Denizde yüzerken dinlenmek istediğinizde başvurabileceğiniz bir yüzme tekniği olan sırtüstü yüzme tekniği, adı üstünde suyun üzerinde sırtüstü bir biçimde kolları ve ayakları senkronize hareket ettirerek yapılır. En rahat nasıl yüzülür diyorsanız, bu yüzme tekniği size göre. Özellikle nefes yetmezliği çekenler ama yüzmeden de edemeyenler için tavsiye edilen yüzme stili olan sırtüstü yüzme tekniği en çok başvurulan yüzme stilleri arasında yer alıyor.

Avantajı: Sırt ve bel ağrısı çekenler için birebir bir egzersiz biçimidir.

Kelebek

Yüzme Teknikleri Kelebek

Kelebek yüzme tekniği yüzme stilleri arasında sizi belki de en çok zorlayacak olan yüzme teknikleri arasındadır. Ancak bir kere inceliklerini öğrendikten sonra oldukça keyif alacağınız kelebek yüzme tekniği için öncelikle serbest stil yüzme ve sırtüstü yüzme tekniklerini öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer kelebek yüzme stilini öğrenmek istiyorsanız, belki de profesyonel bir destek almayı, bir yüzme kursuna kayıt yaptırmayı düşünebilirsiniz. Peki bu teknikle nasıl yüzülür? Bu yüzme tekniğinde önemli olan hamle suyun iki kolla itilmesi ve aynı anda ayakların birleşik biçimde kıvrılmasıdır.

Avantajı: En çok kalori harcanan yüzme tekniğidir.

Kurbağalama

Yüzme Teknikleri Kurbağalama

Kurbağalama yüzme ya da kurbağa stili yüzme tekniği adını vücut hareketlerinin yüzme esnasında kurbağaya benzemesinden alır. Pekiyi kurbağalama nasıl yüzülür? Kulaç ve ayakların tamamen suyun içinde olması ve ayakların kulaçlarla birlikte suyun altında hareket etmesi gerekir. Ancak öğrenilmesi biraz zaman alacak olan bu yüzme stilinin yanlış öğrenilmesi ve pratik edilmesi durumunda vücudunuza zarar verebilme olasılığınız yüksektir. Dolayısıyla bir yüzme kursu sizin için doğru adres olabilir.

Avantajı: Yüzmeye yeni başlayanlar için öğretilen ilk tekniktir. Her daim kafanın su üzerinde konumlanmasından dolayı yüzmeyi öğrenmenin en kolay yoludur. Kurbağalama yüzerken nefes ve oryantasyon sorunu yaşanmaz.

Doğru yüzme tekniklerini öğrenmek istiyorsanız ve yüzmenin faydalarını merak ediyorsanız, kesinlikle zaman kaybetmeden mayonuzu, bonenizi ve gözlüğünüzü alıp bir havuza ya da yüzme kursuna kaydınızı yaptırın deriz. Soğuk kış günlerinde eğlenceli bir aktivite olarak yüzme hem sizi kışın pasifliğinden kurtaracak hem de yaz için zindelik depolamanıza olanak tanıyacaktır.

Evde Kullanabileceğiniz Kondisyon Spor Aletleri yazımız, kış günlerinde de hareketi elden bırakmayanlar için yazıldı!

Önceki YazıSonraki Yazı