Antre Mobilyaları

Antre

Antreler, diğer bir deyişle holler, takdir edersiniz ki dışarıdan gelince evinizin ilk göze çarpan bölümünü oluşturur. Genel olarak çok geniş alanlar değildir, o yüzden de evinize dair  iyi bir ilk izlenim yaratabilmek için tabiri caizse dar alanda kısa paslaşmalar yapmanız gerekir; verimli bir  antre mobilyaları ve dekorasyonu ile… Antre mobilyaları, aydınlatma, aksesuarlar ve renklerle antrenizin havasını nasıl değiştirebileceğinize gelin hep birlikte bakalım.

Antre Mobilyaları Nelerdir?

Antre Mobilyaları

Ayakkabı Dolabı & Portmanto

Portmanto kelimesi kulağa çok önceki nesillere ait bir şeymiş gibi gelebilir. Ama yeni nesil tasarımlarla en popüler antre mobilyaları arasında yer alan portmanto, aynı anda hem ayakkabılık, hem askılık, hem boy aynası hem de ıvır zıvırlarınızı toparlama işlevini üstlenir. Ayrı ayrı antre mobilyaları almak isterseniz de ilk seçenek ayakkabılık olmalı.

Antre Mobilyaları

Dresuar

Yabancı sitelerde dresuara baktığınızda sadece antre mobilyaları kategorisinde değil başka kategorilerde de görürsünüz çünkü konsol, vitrin gibi salon mobilyalarını da karşılar. Türkiye’de ise dresuar, dekoratif bir görünüm sunmak için kullanılan, bazen çekmecesi veya aynası da olan, ince uzun bacaklı antre mobilyası olarak karşımıza çıkıyor.

Antre Mobilyaları

Askılıklar

Portmanto veya ayrı alacağınız duvara monte askılar, askılık ihtiyacınızı elbette karşılar ama antre mobilyaları arasında sayılan askılıklar tek başına da kullanılabilir. Yeni nesil askılıklar antrenize ihtişam katarken özellikle sonbahar ve kış aylarında palto, manto, pardösü, yağmurluk, şal ve şapka gibi eşyaları derli toplu tutmanıza da yardımcı olur.

Antre Mobilyaları

Aydınlatma

Birçoğumuzun müstakil evi yok ve kapılarımız apartman koridorlarına açılıyor. Bu da antrelerimiz muhtemelen doğrudan güneş ışığı almıyor demek. Antrenizi geniş göstermek ve kapıdan girenlerin içini açmak için aydınlatma çok önemli. Tavan lambası, dresuarın üstüne abajur veya ince uzun bir lambader işinizi görür.

Antre Mobilyaları

Bank ya da Berjer

Antre mobilyası nedir?” diye sorduğunuzda ilk alacağınız yanıt bir koltuk veya bank değil ama yeterince yeriniz varsa neden olmasın? Tekli bir koltuk dresuarla birlikte antre mobilyaları arasına dahil edilebilir. Böylece uzun yoldan gelmiş veya çıkarması zor ayakkabılar giymiş konuklar için soluklanma alanı da yaratmış olursunuz.

Antre Mobilyaları

Aksesuar

Antre mobilyasının fonksiyonları ıvır zıvırları saklamanın yanı sıra aksesuarlarınızı sergilemeyi de içerir. Aksesuarları abartmadan, bir iki tane kullanmanızda fayda var. Bu aksesuarlar biblo, masa saati veya yapma çiçek olabilir.

Antre Mobilyaları

Ayna

Antre mobilyaları bazen aynasıyla birlikte satılır ama hiçbirini aynalı almadıysanız ayrıca bir tane almayı düşünün. Özellikle tam kapının karşısında, dresuarın üstünde yer alan bir ayna antrenizin daha devam ettiği hissini vererek onu olduğundan daha geniş gösterir. Yeriniz kaldıysa antre mobilyaları için bir diğer şık detay da dilsiz uşaklar.

Antre Mobilyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Antre mobilyaları arasından seçim yaparken antrenizin alanını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bahsettiğimiz her bir mobilya parçasını küçük bir antreye sığdırmaya çalışırsanız zevkli bir ilk izlenimden çok kalabalık, sıkıştıran ve daraltıcı bir giriş yaratmış olursunuz.
  • Ayakkabılık seçimi yaparken evdeki ayakkabı sayısını göz önünde bulundurun.
  • Çizmelerinizi muhafaza etmek için ayakkabılığınız en az bir rafı standartlardan daha yüksek olsun.
  • Dar antrelerde dikey dekorasyon tekniklerine başvurarak duvarlara monte askılıklar, ayakkabılık ve anahtarlıklardan faydalanın.
  • Alanın daha geniş görünmesi için beyaz yerine sarı ışık kullanın. Aynayı ise ışığı yansıtacak bir açıya yerleştirin ki oda hem daha ferah, hem daha aydınlık görünsün.

Küçük ev dekorasyonu tüyolarımız burada!

Önceki YazıSonraki Yazı