Nevresim Takımı

Nevresim Takımı

Nevresim takımı hakkında uzun uzadıya düşünmesek de aslında uyku kalitemizi doğrudan etkiledikleri bir gerçek. O yüzden nevresim takımı satın alırken seçici davranmakta fayda var. Nevresim takımı ölçüleri, ebatları, kumaşları, kalitesi, markaları, fiyatları gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmanız şart. Sizin için hazırladığımız bu rehber ile nevresim takımları hakkında A’da Z’ye bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Nevresim Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Nevresim Takımı

1. İhtiyacınız olan ölçüleri öncesinde tespit edin.

Bir nevresim takımı tek kişilik, çift kişilik veya battal boy olabilir. Yatağınızı satın aldıktan sonra ölçülerini muhakkak hesaplayın. Bu arada yatak örtüsü ile nevresim takımı ayrı şeyler; ikincisinde biraz bolluk değil tam ölçü gerekli. Yatağınızın ölçüsünü aklınızda tutarsanız alışverişinizi rahat rahat yapabilirsiniz.

Nevresim Takımı

2. Nevresim takımı kumaşlarını araştırarak hangi kumaşta rahat edeceğinizi belirleyin.

Nevresim takımlarının uyku kalitemizi etkilemesinin en büyük sorumlusu aslında nevresim takımı kumaşları. Yumuşaklığı ve rahatlığı açısından en yaygın kumaş türü penye veya daha genel olarak pamuklu kumaşlar. Ama kışın pazen, flanet ve mikropolar gibi sıcak tutan kumaşları da tercih edebilirsiniz. Sentetik ise en son tercih etmeniz gereken kumaşlardan.

Nevresim Takımı

3. Pamuklu nevresim takımının yüzdelerini inceleyin.

Pamuklu nevresim takımı alıyorsanız etikete şöyle bir göz atın. Yüzde kaçı pamuk, diğer yüzdelerde hangi iplik türü var? Pamuk oranı ne kadar yüksekse o kadar iyi. Saten karışımlı bir nevresim takımı da almanız mümkün, ama yatarken kaymamak için çarşafta saten olmamasına dikkat edin.

Nevresim Takımı

4. Etiketten iplik sayısına bakın.

Yine pamuklu kumaşlar için konuşursak, nevresim takımı satın alırken iplik sayısına da bakın. Nevresim takımı modelleri ne kadar göz alıcı olursa olsun iplik sayısı azsa kalitesi sizi o kadar hayal kırıklığına uğratır. Etikette aradığınız bilgiyi bulamazsanız satıcıya sormaktan çekinmeyin.

Nevresim Takımı

5. Nevresim takımının gerçekten “takım” olduğundan emin olun.

Tek kişilik nevresim takımları bir yastık kılıfı ve bir yorgan kılıfını kesin içerir. Nevresim takımı çift kişilik ise iki yastık kılıfı ve bir yorgan kılıfı kesin bulunur. Son zamanlarda birçok takımda çarşaf yok. Ama bazı takımlarda ilaveten dekoratif yastık kılıfı da çıkabilir, emin olmakta fayda var.

Nevresim Takımı Kullanırken Bunlara Dikkat!

  • Desenli, kabartılı veya 3D nevresim takımı modellerinizi çamaşır makinesine atarken mutlaka tersini çevirerek atın.
  • Yine aynı şekilde baskılı nevresim takımlarınızı tersten ütüleyin; böylece baskılarına zarar vermemiş olursunuz.
  • Nevresimi daha kolay bir şekilde takabilmek için yorganın üzerine geçirdikten sonra her iki üst köşesine birer mandal tutturarak yorganı nevresimin içinde sabitleyin.
  • Fondöten, pudra ve benzeri yüz makyajı ile yatağa yattığınız zaman yastık kılıflarınız sararır ve zaman içerisinde çıkmayan lekeler haline gelir; yatmadan makyajınızı silmekte fayda var.
  • Özellikle son zamanlarda popüler olan lastikli çarşaf modellerini kullanırken çarşafın ebatlarının yatağınızın ebatlarına birebir uyduğundan emin olun.

Yatak odası dekorasyonu ile ilgili altın değerinde tüyolarımız burada!

Önceki YazıSonraki Yazı