Çakmak Kahvaltı Salonu

Çakmak Kahvaltı

Her daim canlı Beşiktaş semti her yaştan İstanbullu’ya ev sahipliği yapıyor. Özellikle Beşiktaş’ın Sinanpaşa Mahallesi’nden çıkmadan haftalarca lezzete doymak mümkün. Bu ufak mahallede her türlü yemek seçeneği bulunuyor! Balık pazarı civarına dizilmiş rakı & balık mekânları, geniş ve kalabalık pubları, kafeleri, esnaf lokantaları ile her keseye hitap ediyor. Yemek deyince olmazsa olmazımız kahvaltının da basit ama samimi, hızlı ama lezzetli hali Çakmak Kahvaltı Salonu içinde, Beşiktaş’taki kahvaltıcılar sokağında bulunuyor! Bu ufak sokak hafta sonu sabahları dolup taşıyor.

Gerçek ismini bilmediğim ama birçok müdavimi gibi benim de adına “Beşiktaş kahvaltıcılar sokağı” demekten kendimi alamadığım meşhur lokasyon – Ihlamurdere Caddesi’nden yukarı doğru çıkarken sol tarafta kalıyor. Müthiş diye tabir etmemin benim için bir numaralı sebebi ise çoğunda “pişi” olması! Evet, kızarmış hamurun en basit ama en güzel hali olan efsanevi lezzetimiz pişi! Her annenin kendi yorumunu katarak zenginleştirdiği, kimi zaman ortası delik, kimi zaman içi dolu, bazen de küçük kesikler halindeki çocukluğumuzun kahvaltılarının baş tacı. Ufak bir hamur parçası için bu kadar betimleme fazla gibi görünse de benim gibi birçok pişi hayranı olduğuna eminim! O zaman yaşasın kahvaltı, yaşasın pişi!

Çakmak Kahvaltı

Sokağın en meşhurlarından bir tanesi Çakmak Kahvaltı Salonu. 2002 yılından beri faaliyette olan mekânın kurucusu Fevzi Çakmak. Menü mütevazı görünüyor ancak bir Türk kahvaltısında aradığınız her şey var. Bal kaymak, reçel, zeytin, söğüş, sucuk, kavurma, omlet çeşitlerinden sipariş edebilirsiniz. Hellim, tulum, beyaz, eski kaşar ve taze kaşar peynir çeşitleri mevcut.

Çakmak Kahvaltı

Bir çeşit peynir söylediğinizde eğer iki kişiyseniz aynı peynirden iki adet geliyor. Fiyatlar oldukça uygun, öğrenci ayarında denilebilir. Beyaz peynir Balıkesir’den, yeşil zeytin Muğla’dan, tulum peyniri ise Erzincan’dan özel olarak geliyor. Benim çok sevdiğim, domates, salatalık ve tulum peynirden yapılan çingene salatası da menüde var. İncecik dilimlenmiş domates ve salatalığın zeytinyağı ve tulum peynir ile birlikteliği müthiş – hem de her kahvaltıcıda karışınıza çıkmayan bir lezzet. Yumurta ve menemen için sade, kaşarlı, beyaz peynirli, kavurmalı, sucuklu, sosisli, pastırmalı ve karışık çeşitleri bulabilirsiniz. Tabi ki hepsine pişinizi bandıra bandıra yemek de çabası! Ayrıca simit ve taze ekmek çeşitleri de bulunuyor. Yine pişiye veya tazecik bir dilim ekmeğe sürerek yemeyi çok sevdiğim acuka da mekânın kendi tarifiyle hazırlanıyor. Ev reçellerini mevsimine göre yapıp müşterilerine sunuyorlar. Klasik kahvaltılıkların dışında masanın göz bebeği olan sigara böreği ve yumurtalı ekmek seçenekleri de var. Ekmeği yumurta ve süt karışımına bandırarak kızartıyorlar, üzerine de kaşar ekliyorlar. Bildiğimiz yumurtalı ekmek lezzeti sütle tatlanıyor, kasar ile de katlanıyor!

Çakmak Kahvaltı

Burayı sevmemin ilk nedeni lezzet değil. İlk nedeni tabi ki menüde pişi olması! Şaka bir yana burayı benim için özel yapan neden sokağın hareketli atmosferi ve bunun servis hızına da yansıması. Diğer bir neden ise öğrenciden beyaz yakalısına, gencinden yaşlısına değişen müdavimleri ile her kesimi kucaklayan samimi ve basit bir kahvaltıcı olması.

Tabi ki burası sadece sabahları kalabalık değil. Siz de günün her saati kahvaltı keyfi yapmayı sevenlerdenseniz haftanın her günü sabah 7’den akşam 7’ye kadar Çakmak Kahvaltı Salonu’nu ziyaret edebilirsiniz! Kahvaltının ardından keyfinize Okkalı kahvenin çeşit çeşit kahveleriyle devam edebilir, öğle yemeği için yeriniz açıldıysa hiç beklemeden Karadeniz Büfe’de eşsiz bir et döner için sıraya girebilirsiniz. Harika bir plan, öyle değil mi?

Çakmak Kahvaltı

 Çakmak Kahvaltı Salonu Adres: Sinanpaşa Mah., Çelebioğlu Şok. No:8, 34353 Beşiktaş, İstanbul

 Çakmak Kahvaltı Salonu Telefon: 0212 227 04 85

Şimdi de sıra vapurla Kadıköy’e geçip Moda‘da bir lezzet turu atmaya geldi!

 

Önceki YazıSonraki Yazı