Ubud Gezilecek Yerler

Ubud Gezilecek Yerler

Julia Roberts’ın oynadığı “Eat, Pray, Love” filmi ile ününe ün katan Ubud, özellikle digital nomad’lerin akın ettiği, Bali’nin en huzurlu yeri. Bali Adası’nda yer alıyor ama deniz kenarında değil, denize ulaşmak için yaklaşık bir saat yol gitmeniz gerekiyor. Buna rağmen Bali’nin en özel yerlerinden biri olmayı başarmış. Sadece Ubud atmosferi bile aşık olmanıza yeter.

Film ile birlikte Ubud’un ünü öyle bir artmış ki, Julia Roberts’ın gittiği Ketut adlı medyumu ziyaret için bile insanlar akın etmiş. Ne yazık ki Ketut 2016 yılında vefat etti. Yine de bir medyumu ziyaret etmek ilginizi çekiyorsa bu geleneği sürdüren başka kişiler de mevcut.

Bali, Endonezya’nın diğer adalarının aksine Müslümanların değil, Hinduların yaşadığı bir yer. Yüzlerce yıllık oldukça köklü bir kültürleri var. Bu kültür Ubud’un her yerine yansımış durumda. İnsanların pozitifliği ve yardımseverliği, hizmet sektörünü bambaşka bir noktaya taşımış. Çakıl taşları ile süslenmiş açık hava banyolarının olduğu, tül perdelerin uçuştuğu, pirinç tarlasının ortasında yer alan villaların güzelliği yetmiyormuş gibi, buralarda çalışan insanların sabah sizi içten bir şekilde çiçeklerle selamlaması, kutsaması son derece farklı bir yer yapıyor Ubud’u. Öyle ki, bir gün kiraladığınız motorun üzerinde, başka bir gün kapınızın önünde sunaklarla karşılaşabiliyorsunuz.

Ubud Gezilecek Yerler

Ubud’da konaklayacağınız yerler tasarımları ve huzuru ile, hatta şanslıysanız bir de sonsuz havuzları ve manzarası ile tüm gün otelde takılmak istemenize yol açabilecek olsa da kanmayın. :) Ubud’da yapılacak çok şey var.

Öncelikle şunu söyleyeyim; Ubud bir tapınaklar cenneti. Çok fazla tapınak var, seçmek zor ama bence mutlaka gitmeniz gereken iki tanesi Tirta Empul ve Goa Gajah. Tirta Empul özellikle yerlilerin akın ettiği bir tapınak. Buradaki havuzlara akan suların kutsal olduğuna inanılıyor. Bu nedenle Balililer bu havuzlara girip akan suların altında dua okuyor, banyo yapıyor ve adaklarını sunuyorlar. Bu seremoniyi izlemek oldukça keyifli. Üstelik siz de aralarına katılabilirsiniz.

Ubud Gezilecek Yerler

Goa Gajah ise “Elephant Cave” yani “Fil Mağarası” olarak da biliniyor. Bu tapınaktaki taş işçiliği oldukça güzel ve enteresan. Bali’de tapınaklara sarong olmadan girilemiyor. Çoğu tapınağın kapısında bedava dağıtılıyor saronglar, ücretli ise de yanınızdaki bir şalı sarong olarak kullanabilirsiniz.

Ubud’da gezilecek en ünlü yerlerden biri Monkey Forest. Burası hem tapınakların olduğu bir alan hem de maymunlarla dolu bir orman. Siz siz olun, maymunlara dokunmaya çalışmayın. :)

Ubud pirinç tarlalarının arasında yer alan bir şehir, daha doğrusu Bali’nin pek çok yeri pirinç tarlası kaynıyor. Dilerseniz motor veya bisiklet kiralayıp bu tarlaların arasında dolaşabilirsiniz. Ubud yakınlarındaki en güzel pirinç tarlası ise Tegalang. Kat kat teraslardan oluşan bu tarlalar kesinlikle görülmeye değer.

Ubud Gezilecek Yerler

Ubud şehir merkezinde ise çok güzel bir manzara görmek isterseniz Campuan Ridge Walk denen güzergahta bir yürüyüş yapabilirsiniz. Burası çiftlerin yürüyüş yaptığı romantik bir rota olarak da biliniyor. Yürüyüşü tamamladıktan sonra içeceğiniz bir hindistan cevizi ise keyfinizi arttıracak.

Ubud, yoga yapanlar tarafından da oldukça tercih edilen bir yer. Pek çok yoga okulu var. Zaten ortam o kadar güzel ve huzurlu ki, yoga da bu güzelliği arttırıyor. Yoga ile rahatlayan vücudunuzu daha da rahatlatmak isterseniz masaj da yaptırabilirsiniz. Ne de olsa Bali masajı dünya çapında ünlü. Ubud’da da masaj yaptırabileceğiniz muhteşem spalar var.

Ubud Gezilecek Yerler

Endonezya yemekleri zaten çok güzel. Özellikle sebze ve baharat kullanımları son derece yerinde. Siz de dilerseniz Ubud’da yemek kursuna gidebilirsiniz. Ubud’da bir de raw food akımı son derece yaygın. Sadece raw food yapan restoranlar bulmanız mümkün.

Ubud’un merkezine çok yakın olmasa da Ubud’a gelenlerin ziyaret ettiği bir başka yer de Batur yanardağı. Batur’a genellikle ya güneş doğuşunu izlemek için gidiliyor, ya da tur şirketlerinin eşliğinde arabalarla gidilip downhill bisikletlerle dağdan iniliyor. Motorla veya arabayla gidip daha fazla yer görme şansınız olursa Batur Gölü’ne de uğrayabilirsiniz. Hatta göl kenarında bir yerde lezzetli Endonezya yemekleri ile midenizi şenlendirebilirsiniz.

Ubud Gezilecek Yerler

Şimdiden uyarayım, Ubud’a gittiğinizde kesinlikle dönmek istemeyeceksiniz…

Bali denince aklına hemen “balayı” gelenlerdenseniz baldan tatlı balayı destinasyonları listemiz burada!

 

Önceki YazıSonraki Yazı