Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Son dönemde yemek masası hazırlamanın bir gereklilik olmaktan çıkıp bir keyif, hatta bir sanat haline dönüştüğünü söylesek, abartmış olmayız. Yemek masası hazırlamak, sayısız dekorasyon ve sunum fikrini de beraberinde getiriyor. Birbirinden şık yemek masası aksesuarları, en kıymetli misafirlerinize özel yemek masası sunumları için bir araya geliyor. Elbette yemek masası süslemesi yapmak için illa misafire ihtiyacınız yok; eşiniz ile başbaşa yiyeceğiniz romantik bir akşam yemeği ya da tek başınıza yapacağınız kallavi bir kahvaltı bile yemek masası süslemelerini hak eden vesileler arasında. Peki misafirin ve davetin türüne göre yemek masası nasıl hazırlanır, en güncel yemek masası dekorasyon önerileri neler ve yemek masası sunumlarında nelere dikkat etmeli? Hepsi ve daha fazlası yemek masası nasıl hazırlanır temalı bu yazımızda sizi karşılıyor.

Gündelik Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Her gün misafir ağırlamasanız da neredeyse her akşam bir sofra kurma durumunda olduğunuz kesin. İster tek başınıza, ister ailenizle, ister eşinizle yaşıyor olun; ev halkının bir araya geldiği yegane öğün çoğunlukla akşam yemeği oluyor ve bu da beraberinde bir akşam yemeği masası kurulmasını gerektiriyor. Nispeten daha sade, pratik ve fonksiyonel olması gereken günlük yemek masası nasıl hazırlanır; adım adım öğrenelim:

 1. Masaya bir masa örtüsü serin. Eğer Amerikan servis kullanmayı tercih ediyorsanız, masadaki kişi sayısı kadar servis yerleştirin.
 2. Yemeğin servis edileceği tabağı servisin tam ortasına yerleştirin.
 3. Çatalı tabağın soluna, bıçağı tabağın sağına, kaşığı ise bıçağın sağına yerleştirin.
 4. Su bardağını bıçağın yemek üstünde konumlanacak şekilde, sağ üst köşeye koyun.
 5. Peçeteyi ortadan ikiye katlayıp tabağın üzerine ya da çatalın altına yerleştirin.

Samimi Bir Akşam Yemeği Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Eğer akşam yemeğine davetsiz bir misafiriniz varsa ya da çok samimi olduğunuz bir arkadaşınız veya akrabanız akşam yemeğine gelmek istiyorsa, resmiyetten uzak ancak nispeten şık bir yemek masası sunumu hazırlamanız icap eder. Bakalım samimi bir yemek masası nasıl hazırlanır?

 1. Kişi sayısı kadar Amerikan servis yerleştirin.
 2. Ana yemek tabağını servisin ortasına konumlandırın.
 3. Çatalı tabağın soluna koyun. Eğer salata servis edecekseniz, salata çatalını yemek çatalının soluna yerleştirin.
 4. Yemek bıçağını tabağın sağına, çorba kaşığını ise bıçağın sağına yerleştirin.
 5. Su bardağını sağ üst köşeye, bıçağın yemek üstünde kalacak şekilde konumlandırın.
 6. Meşrubat bardağını su bardağının sağına koyun.
 7. Peçeteyi ortadan ikiye katlayarak çatalların altına ya da yemek tabağının tam ortasına yerleştirebilirsiniz.

Resmi Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Bazen de salonunuzdaki o güzel yemek masası, ondan daha da güzel ve kıymetli misafirleri ağırlamak üzere açılır. Aile büyükleri, ilk defa eve çağrılan arkadaş grubu ya da profesyonel bir ilişkinin hakim olduğu iş arkadaşları, gündelik ya da samimi bir yemek masasından ziyade daha özenli, daha formal bir sunum ister. Bu gibi durumlarda resmi yemek masası nasıl hazırlanır, bilmek gerekir:

 1. Yemek masasının üzerine temiz ve ütülü bir masa örtüsü serin. Resmi yemeklerde Amerikan servis kullanılması tercih edilmediği için onları bu akşamlık rafta tutun.
 2. Kişi sayısı kadar suplayı ilgili sandalyelerin önüne yerleştirin.
 3. Suplanın üzerine önce ana yemek tabağını, ardından derin yemek tabağını, onun üzerine de çorba kasesini koyun.
 4. Salata kasesini ana yemek tabağının soluna, ekmek tabağını da salata kasesinin hemen yanına koyun.
 5. Yemek çatalını tabakların soluna, salata çatalını ise yemek çatalının soluna yerleştirin.
 6. Yemek bıçağını tabakların sağına, çorba kaşığını da bıçağın soluna yerleştirin.
 7. Tatlı kaşığı, yemek tabağının üst kısmında, yatay şekilde konumlandırılmalı. Eğer tatlı çatalı gerektirecek bir tatlı varsa, onu da aynı şekilde yerleştirin.
 8. Su bardağını tabakların sağına yerleştirin. Meşrubat bardağı ve şarap bardağı yan yana olacak şekilde, su bardağının hemen üzerinde olmalı.
 9. Peçeteyi gelişigüzel katlamak yerine şık bir peçete halkası ile süslemeyi tercih edin. Rulo yapıp katladığınız ve peçete halkası ile tutturduğunuz peçeteyi tabakların tam ortasına konumlandırabilirsiniz.
 10. Yemek takımı ile uyumlu bir kahve fincanı setiniz varsa, onu da çorba kaşığının uzak sağında konumlanacak şekilde çıkartıp masaya koyabilirsiniz.

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Resmi Yemek Masası Hazırlarken Bu Etik Kurallarına Dikkat!

 • Çorba öğünü tamamlandıktan sonra çorba kaseleri masadan kaldırılır, yerini salata kaseleri alır.
 • Salata öğünü tamamlandıktan sonra suplalar kaldırılır.
 • Misafirin yemeğini bitirdiğinden emin olmadan önündeki tabak kaldırılmaz.
 • Bıçağın keskin tarafı daima içe bakacak şekilde yerleştirilir.
 • Masada hiçbir araç gereçten 3’ten fazla olmamalıdır.
 • Masaya koyduğunuz çatal, bıçak ve kaşıklar, dışarıdan içeriye doğru, öğün sırasını izleyecek şekilde yerleştirilmelidir.

Yemek Masası Dekorasyon Önerileri

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

 • Eğer birden fazla meze ya da salata çeşidi içermeyen bir menünüz varsa, masanızın daha dekoratif görünmesi için yemek masası süsleri kullanabilirsiniz. Şık şamdanlar ve mumlar, göbek süsü olarak kullanabileceğiniz yemek masası çiçekleri ya da zarif bir runner bile işinizi görebilir.
 • Tam tersi durumda; eğer yemek masası üzerinde halihazırda pek çok soğuk meze ya da ara sıcak çeşidi varsa, gereksiz yer kaplayacak yemek masası süsleri ile misafirlerinizi boğmak istemezsiniz.
 • Yemek masası dekorasyonunda mum kullanırken ekstra dikkatli olmalı, her bir mumun misafirlerinizi rahatsız etmeyeceği şekilde konumlandırıldığından emin olmalısınız.
 • Masa örtüsü ya da Amerikan servis kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, masaya diklemesine yerleştirebileceğiniz kısa runner’ları deneyebilirsiniz.
 • Halat ip, özellikle son dönemde yemek masası süslemelerinde oldukça popüler bir materyal. Halat ipten neler yapılır önerilerimizi değerlendirerek kendi el yapımı runnerınızı ya da suplanızı yapabilirsiniz.
 • Yılbaşı sofralarında altın, kırmızı ve yeşil renk temasından yararlanabilirsiniz.
 • Işıltılı bir sofra için pille çalışan LED ışık şeritlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Birbirini tanımayan kişilerin olacağı, kalabalık bir yemek masasında misafirlerin birbiri ile etkileşim kurabilmesi için her birinin yerine ufak isim kartlıkları yerleştirebilirsiniz.
 • Yemek masası ölçülerinizin yetmediği durumlarda meşrubatları ya da ekmek sepetini konsol, vitrin gibi alanlara yerleştirmeyi tercih ederek yerden tasarruf edebilirsiniz.

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır

Şık ve dekoratif bir yemek masası hazırladıktan sonra fotoğrafını çekmeden olur mu hiç? Yemek fotorğaf nasıl çekilir ipuçları bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı