Bohol Adası’nda Yapılacak 11 Şey

Bohol Adası

Bu hafta sizi Filipinler’in 10. büyük adası Bohol Adası‘na götüreceğim. Visayas eyaletinde yer alan Bohol, uluslararası uçuşlarla ulaşabileceğiniz Cebu Adası’na sadece 1,5 saatlik feribot yolculuğu uzaklıkta yer alıyor. Cebu’dan bineceğiniz feribotlar sizi Bohol’deki Tagbilaran şehrine getirecektir. Hayatınız boyunca unutamayacağınız tecrübeler için:

Tarsierleri Ziyaret Edin

Bohol Adası Maymun

Bohol Adası’nın simgelerinden biri tarsier ya da cadı maki denen küçük maymunumsu yaratıklar.  Yaklaşık 10 cm büyüklüğündeki bu primatlar aslında etçil ve oldukça yırtıcılar. Kocaman gözleri beyinlerinden ağır. Hatta gözleri o kadar büyük ki göz küresinin içinde hareket edemiyor. Bunu da kafalarını 360 derece çevirme yeteneği ile aşmışlar :) Bohol’de tarsierleri görebileceğiniz iki tane park var. Bunlardan biri Tarsier Sanctuary, diğeri de Loboc’taki Tarsier Conservation Area. Tarsier Sanctuary’i seçmenizi öneririm, burada hayvancıkların doğal yaşamı etkilenmeden onları ziyaret edebiliyorsunuz.

Çikolata Tepeleri’ne Çıkın

Bohol Adası’nın diğer bir simgesi de Çikolata Tepeleri. Küçük sayılabilecek bir alanda 1300’e yakın tepecik var. Üzerlerindeki otlar kuruduğunda tepeler çikolata taneciklerine benzediği için bu ismi almışlar. Çikolata Tepeleri hakkında bir kaç tane hikaye var. Benim en sevdiğim ise bu tepelerin aşık olduğu kadını kaybettiği için ağlayan bir devin gözyaşları olduğunu anlatan hikaye…..

Pirinç Tarlaları Arasında Motor Sürün

Bohol Adası’nı gezmenin en güzel yolu motor kiralamak. Atlayın motora, pirinç tarlalarının arasına dalın. Her daim pırıl pırıl gökyüzü ile birleşince pirinç tarlaları size muhteşem manzaralar sunacak.

Köylerde Basketbol İzleyin

Filipinler’de en gözde spor basketbol. Motor turunuzda inanılmaz yerlerde basketbol oynandığına şahit olacaksınız. Basketbol potası kah bir hindistan cevizi ağacına bağlanmış olacak, kah karayolunun ortasında yer alacak

Loboc Eco Tourism Adventure Parkta Adrenalinle Dolun

Zipline ile kocaman bir nehrin, ormanların ve şelalelerin üzerinden uçmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise Loboc Eco Tourism Adventure Park’a uğrayın.

Loboc Nehri’nde Yemek Turuna Katılın

Bohol Adası Zipline

Hazır Loboc’a gelmişken buradan kalkan yüzen restoranlardaki yemek turlarına katılın. Hem nehir manzarasının tadını çıkartın hem de Filipinler mutfağının tadına bakın, üstelik turlar genellikle açık büfe!

Loboc Kilisesi’ni Gezin

Filipinler Güneydoğu Asya’daki tek Katolik ülke. Loboc Kilisesi ise Filipinler’deki en eski kiliselerden biri. 1596 yılında önce ahşap bir kilise yapılmış, bu kilisenin yangında yok olmasından sonra ise 1670 yılında taş bir kilise yapımına başlanmış ve günümüzdeki halini almış. Filipinler’in Ulusal Tarih Hazineleri’nden biri.

Panglao Adası’na Geçin, Alona Beach’in Tadını Çıkartın

Deniz-kum-güneş üçlüsü için ise Bohol’den köprü ile geçebileceğiniz Panglao Adası’nı tercih edin. Panglao Adası’nın en canlı yeri Alona Beach. Sahil tamamen güzel bar ve restoranlarla dolu. Deniz için ise gel-git saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Sular çekilince yüzmek biraz zorlaşıyor.

Dumaluan Beach’te Deniz Yıldızı Sevin

Bohol Adası Deniz YıldızıBembeyaz plaj, turkuaz renkli efsane bir plaj istiyorsanız Dumaluan Beach’e gitmelisiniz. Burada üstelik su deniz yıldızı kaynıyor. Onları sudan çıkarmadan sevebilirsiniz..

Bee Farm’da Çiçek Salatası Yiyin

 Alona Beach’te akşam yemeği için tercih edebileceğiniz mekanlardan biri Bee Farm. Burada sunulan yemekler tamamen organik ürünlerden yapılıyor. Rengarenk çiçeklerden yaptıkları çok lezzetli bir de salataları var.

Balicasac Adası’nda Dalış Yapın

Filipinler rengarenk mercanları ile bir dalış cenneti. Panglao’daki dalış merkezlerinin çoğu Balicasac Adası’na dalış turları düzenliyor. Kaplumbağalarla, barakudalarla suyun altında dans etmeyi kim istemez ki?

Hazır Uzakdoğu’ya açılmışız, Yeni Delhi‘yi ziyaret etmeden olmaz, değil mi?

Önceki YazıSonraki Yazı