Grandma Teşvikiye

Grandma Teşvikiye

Teşvikiye insanların keyifle gezindiği ve bana hep Avrupa’da bir şehirde dolaşma hissi veren, yaya olarak tadını çıkaracağınız bir semt. Semtte birçok alışveriş noktası var birbirinden farklı sayısız yeme-içme durağı var. Teşvikiye Camii’nin arkasında yer alan Grandma Teşvikiye ise en başta vitrini ile göze çarpıyor.

Ceyda Hanım’ın anneannesinin köyde taş fırında yaptığı ekmekler ile başlayan hikaye bugün Teşvikiye’ye taşınmış. Mekan sahibinin anneannesi ekşi maya ekmekleri yapıp torunlarına yediriyor. Küçüklüğünde ekmek yapma hikayeleriyle büyüyen Ceyda Hanım’ın ekmek tutkusu, anneannesinin hem adını hem tariflerini yaşatma isteği ile birleşince ortaya bu sevimli işletme çıkıyor, adı da Grandma Teşvikiye oluyor.

Burayı Grandma Teşvikiye yapan şey, tatlıları ve ekmekleri kadar aynı zamanda göz alıcı vitrini!

Grandma Teşvikiye

Adeta bir giysi dükkanı, ayakkabı dükkanı gibi burada da tüm yiyecekler girişte tezgahların üzerinde teşhir ediliyor. Önünden bir geçenin bir daha anımsamaması imkansız! Vitrindeki tatlılar, pastalar ve sandviçler o kadar göz alıcı ve ihtişamlı ki, kuyumculara taş çıkartır. Mekan zemin katta olsa da, dükkanın tamamen cam olması canlı bir Teşvikiye arka sokak manzarasını izlemenize olanak sağlıyor.

Tabi her tarif de anneanneden değil, oldukça cazip, çekici tatlı seçenekleri var. “Buğday unundan şekersiz elmalı kek” oldukça başarılı ve masum bir seçenek.  Kek şekersiz ama tatlı, çünkü kek bal ile tatlandırılmış. Kremasının içinde bal bulunuyor. Ayrıca elmanın şekeri, üzümün lezzeti, tarçının dengeleyiciliği ile şekersiz olmasına rağmen muhteşem bir lezzet halini almış. Sultaniye üzümler kekin içinde bol miktarda bulunuyor, elmalar da iri kesilmiş ve yine bol miktarda. Tabi içerik zengin olunca kekin görüntüsü de dağınık oluyor. Dolayısıyla keki kestiğiniz zaman dağılıyor. O nedenle görüntüye aldanmamak lazım, bu dağınık görünümlü kek çok lezzetli!

Grandma Bakery Vitrin

Grandma Teşvikiye vitrininin bir diğer kahramanı ise “çift kat çikolatalı kek”, simsiyah görünümüyle size tüm çikolata ihtiyacınızı sağlamak üzere bir köşede duruyor! İçinde çok yoğun miktarda çikolata bulunuyor, ama kaliteli bir çikolata olduğu için rahatlıkla ve keyifle yeniliyor. Standart sanayi tipi çikolata ile bu tarz kaliteli çikolatadan yapılmış kek arasındaki farkı yediğinizde anlıyorsunuz. Zaten standart olanı bu kadar yoğun olarak yemek de çok mümkün olamıyor aşırı tatlı olacağı için.

Kasede “crumble” ise yine dağınık görünümüyle emaye kapların içinde kendinizi şımartacağınız bir tatlı. Emaye üreticisi Türkiye’de az sayıda da olsa hala var, dolayısıyla bu güzel malzemenin yaşaması ve şimdilerde sık sık karşımıza çıkması çok hoşuma gidiyor. Belli ki tek beğenen ben değilim çünkü crumble’ı kaseleriyle almak isteyen müşteriler varmış!

Grandma Teşvikiye

Ispanaklı ve peynirli Yunan böreği, incecik hamuruyla farklı bir börek görüntüsüne sahip. Baklava hamurundan yapılıyor, dışardan kağıt ile kaplanmış gibi görünüyor, onun da içinde bol bol malzeme var. Zaten Grandma’dan olan her üründe bol malzeme, en önemlisi de tabaiatta olan malzeme kullanılıyor.

Hem ekmeklerin tadına bakmak hem de tatlı olmayan bir şeyler atıştırmak isterseniz “menemen” veya hafif “tost” çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Ekmeklerine sanayi tipi un karışımı, ekmek katkı maddeleri, kimyasallar ve yapay aroma koymuyorlar.

Ekşi maya ekmeğini yapmaları 3 gün, diğer ekmekleri yapmaları 2 gün sürüyor. Ekmek diyip geçmemek lazım. Doğal ekmek istiyorsanız ya sabırlı olacaksınız, ya da iyi içerik kullanmasını bilen böyle butik işletmelerin müdavimi olacaksınız. Ekmek alan o kadar çok sayıda müşterileri var ki, Zekeriyaköy’den bile geliyorlar. Özel siparişler için 3 gün önceden bilgi vermek gerekiyor bu yapımı meşakkatli güzel ekmekler için.

Üretimlerini Esenyurt’taki fabrikalarında yapan Grandma Teşvikiye 550 gr ve 950 gr olmak üzere iki boy ekmek üretiyor. Ayrıca 6-7 senedir toptan olarak cafe ve restoranlara da ekmek, tatlı tedariği sağlıyorlar. Geçenlerde Kanyon Sosa’nın içinde Grandma Teşvikiye’nin kioskunu gördüğümü söylediğimde, bu gibi işbirlikleriyle tüketiciyle daha fazla buluşma noktaları yarattıklarını öğreniyorum.

Grandma Teşvikiye

Ekmeğin mayası hala anneanne tarifinin mayası.

Ekmeği sadece un, tuz, su ve maya kullanarak eski yöntemlerle üretiyorlar. Kullanılan unlar katkısız doğal un, taş değirmen unu ve organik un. Grandma’ya dair en şaşırtıcı ve güzel detay ise, ekşi maya ekmeğinin ununun uzun yıllardır besledikleri kendi doğal mayaları olması.

Grandma Teşvikiye lezzetlerinin kaynağı Münevver Anneanne, o olmasaydı bu ekmekler olmayacaktı!

İşletmecinin büyükannesi Münevver Anneanne hem kendi, hem de annesi Emine Nine’nin ekmek yapma hikayelerini torununa usanmadan defalarca masal gibi anlatır, bir gün kendi ekmeğini nasıl yapacağının hayalini kurdururmuş. Mekanda tezgahın üzerine asılı çerçevelerde de anlatılan bu hikayedeki Münevver büyükanneye biz de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Adres: Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sok. No:38, 34365 Şişli, İstanbul

Telefon: 0 212 234 74 20

Hazır kendinizi sokağa atmışken tatlıya geçmeden önce meşhur sokak lezzetleri ile karnınızı doyurmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı