İstanbul İçinde Yapılabileceğiniz 11 Aktivite

İstanbul

 İstanbul koskoca bir metropol. Gezilecek yerleri, hareketliliği, etkinlikleri hiç bitmiyor. Aslında yazılacak çok şey var ama İstanbul denilince akla ilk gelen, hem İstanbul’da yaşayanların hem de bu şehri ziyarete gelenlerin keyif alabileceği, her zaman yapılabilecek 11 aktiviteyi sizin için derledik. İşte, İstanbul’da yapılacak aktiviteler:

1. Vapura Binmek

Vapur

İstanbul’da yapılacak aktiviteler listesinin başındaki vapura binmek var. İstanbul’da yaşayanların çoğu için bir rutine dönüşmüş olsa da İstanbul dışından, hatta başka ülkelerden gelenler için oldukça büyüleyici bir deneyim. Geniş bir kanalda vapurun kenarında sakin sakin seyahat etmenin keyfi paha biçilemez.

2. Boğaz Köprülerinden Geçmek

Boğaz Köprüsü

Bu da genelde iş hayatı ve trafikle özdeşleştiği için yaşayanlar tarafından İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında sayılmasa da özellikle ilk defa gelenler için muazzam bir deneyimdir çünkü size Asya ve Avrupa kıtasını geçme fırsatı sunar. Üstelik, İstanbul’un kuşbakışı manzarası eşliğinde.

3. Topkapı Sarayı’nı Gezmek

Topkapı

İstanbul sarayları, İstanbul’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Topkapı Sarayı sadece misafirlerin değil şehrin sakinlerinin de sık sık uğrayıp içinin açılabileceği mekanlardan biri. Harem haricinde Müze Kart geçiyor. Dolmabahçe Sarayı da harika bir saray ama Milli Saraylara bağlı olduğu için ayrıca bilet almanız lazım.

4. İstiklal Caddesi’nde Alışveriş Yapmak

İstiklal Caddesi

İstanbul’da yapılacak aktivitelerin başında alışveriş geliyor. Çok sayıda AVM var ama hiçbirisi İstiklal Caddesi’nde açık havada yürürken istediğiniz dükkanlara girip çıkmanın keyfi oralarda yok. Alışverişten yorulduğunuzda cadde üstündeki restoran veya kafelerde rahatlıkla soluklanabilirsiniz.

5. Aya Sofya Müzesi’ni Gezmek

Ayasofya

İstanbul müzeleri gezmekle bitmez. O yüzden dünyaca ünlü olanlardan biriyle başlayabilirsiniz. Mesela Aya Sofya Müzesi. Kilise, cami ve şimdi de müze olan binanın dışı da içi de oldukça etkileyici. Ünlü olduğu kadar pahalı olduğu için, başka müzeleri de gezecekseniz Müze Kart almanızda fayda var.

6. Avrupa Yakası Sahilinde Yürümek

Sahil

İstanbul’da yapılacak aktivite denilince akla epey uzun zamandan beri kıyılar geliyor ki eski şarkılarda bile geçer. Sahil aslında Beşiktaş’tan Sarıyer’e kadar yürünebilir ama epey yorucu olabileceği için Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, İstinye ve Emirgan semtlerini kapsayacak bir tur en ideali.

7. Adalara Gitmek

Adalar

Vapura binmeye ilaveten adalara gitmeyi de listemize ekleyebiliriz. İstanbullular Adalar demeye alışmış ama literatürde Prens Adaları diye de geçer. Büyükada hem en büyüğü hem en popüleridir. Heybeliada daha sakin ve sevimlidir. Burgazada ve Kınalıada daha da sakin adalardır. Aktivite açısından Büyükada daha zengin olsa da diğer adalara da şans verebilirsiniz.

8. Galata Kulesi’ne Çıkmak

Galata

İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında olmazsa olmazlardan biri de Galata Kulesi’ne çıkmak. Yüzyıllar önce Cenevizlilerin yaptığı ve ayakta kalmayı başaran bu muazzam eseri uzaktan izlemekle kalmayın, en tepesine kadar çıkıp İstanbul’u 360 derece seyredin ve fotoğraflayın.

9. Kız Kulesi’ni Seyretmek

Kız Kulesi

Anadolu yakası Avrupa yakasına göre biraz daha sakin kalsa da elinde Kız Kulesi kozu saklı. İstanbul’da yapılacak aktiviteler arasına onu ziyaret etmeyi katmadık çünkü içinde yapılacak pek bir şey yok ama onu çok yakından görebileceğiniz Salacak sahilinde çay içerek manzarayı seyretmek çok daha keyifli.

10. Maçka Demokrasi Parkı’nda Oturmak

Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul’un en güzel ve en ferah parklarından biri. Yeşil ağaçlar arasında neşeyle oynayan çocuklar, koşuşturan köpekler, ara sıra geçen teleferikler içinize huzur dolduracak. Kahvaltıyı seven biriyseniz başlığı sizin için “Maçka Demokrasi Parkı’nda Piknik Yapmak” diye de değiştirebiliriz.

11. Ortaköy’de Kumpir Yemek

Kumpirİstanbul’da yapılacak aktiviteler arasında yemek yemek sadece bir maddeye sığmaz ama dünyanın en ilgi çeken sokak lezzetlerinden biri olan kumpiri anmamak olmaz. Dizi dizi kumpircilerin birinden kumpirinizi alıp Ortaköy’ün muhteşem manzarası eşliğinde yemenin keyfini hiçbir restoran size veremez.

İstanbul’u gezerken pizza molası vermeye ne dersinz? İstanbul’da pizza yiyebileceğiniz harika mekan önerileri için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı