14 Şubat Sevgililer Günü Tarihçesi

Sevgililer günü

Sevgililer Günü, çiftlerin aşklarını yeniden dile getirdiği en özel günlerden biridir. 14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesi incelendiğinde Antik Çağ’a kadar dayandığı ile ilgili varsayımlar görülmektedir. Milattan önceki dönemde dahi izlerini gördüğümüz Sevgililer Günü’nün tarihi ile ilgili daha detaylı bilgi almaya hazır mısınız? Eski dönemlerde bu özel ve heyecan verici gün nasıl kutlanıyordu bilmiyoruz ancak siz Sevgililer Günü hediyesi, çiçek, sürpriz bir kahvaltı ya da minik notlarla bu özel günü kutlamayı unutmayın! 

kalp çikolata

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

“Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı?” sorusu en çok araştırılan konulardandır. Araştırmalar tüm dünyada kutlanan bu günün ilk çıkışının milattan öncesine dayandığını söyler. O dönemde sevenleri kavuşturan Aziz Valentine’in imparatorun koyduğu kurallara uymadığı için öldürülmesinin veya öldürülmeden önce aşk sözcükleri içeren bir notu gardiyanın kız kardeşi ile paylaşmasının 14 Şubat’ın neden Sevgililer Günü olarak kutlandığına bir açıklama olarak öne sürülmektedir.

“Sevgililer Günü nasıl çıktı?” sorusunun tarihteki diğer bir cevabı da Antik Roma’da Bereket Tanrısı adına kötü ruhları kovma günü olarak düzenlenen, 15 Şubat arifesi olarak bilinir. 14 Şubat’ta kızlar ve erkekler arasında düzenlenen kura ile kurada eşleşen çiftler 15 Şubat’ı çift olarak birlikte geçirirmiş. 496’da papa Hristiyan geleneklerine aykırı bulduğu bayramı yasaklasa da kura devam etmiştir. Ancak çekilişlerde kızların değil azizlerin isimleri yer almıştır.

Sevgililer Günü ve Valentine’nin birlikte anılması 14. yüzyılda da kendini gösterir. Bunun yanında Parlement of Foules (1381) kitabına göre Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat’ın Kuşların Çiftleşme Günü olarak anılması bu günlerde sevgililerin birbirlerine güzel mesajlar iletmeleri sırasında kullandıkları “Valentine” ismi, “Sevgililer Günü nasıl başladı?” konusunu 1300’lü yıllara kadar taşıması açısından anlamlıdır. 1908 tarihli kaynaklarda da Aziz Valentine’nin adının geçmesi ise savı güçlendirmektedir.

sevgililer günü

Sevgililer Günü Neden Kutlanıyor?

Hayatta; evlenme yıldönümü, doğum günü gibi kutlanacak özel günler var.  Sevgililer Günü de yalnızca aşkı değil hayatı kutlamayı seven çiftlerin heyecanla beklediği günler içerisinde yer alıyor. “Sevgililer Günü neden kutlanıyor?” konusuna gelince, birçok tarihi varsayımın yanı sıra, Amerikalı Esther Howlan’ın ilk Sevgililer Günü kartını göndermesiyle 14 Şubat günü toplumsal bir anlam kazanıyor. Çiftlerin duygularını hem güzel sözlerle hem de hediyelerle paylaştığı bu anlamlı gün, bugün artık neredeyse dünyanın her köşesinde kutlanıyor.

Kültürümüzde sevgi, şairlerin şiirlerinde sevgiliye özleme dönüşürken Fars kültüründeki gibi ilahi aşktan da söz etmek mümkün. Dolayısı ile insanın ve duyguların olduğu bir dünyada “Sevgililer Günü neden ortaya çıkmıştır?” sorusu anlamını yitiriyor.

sevgililer günü hediye

Sevgililer Günü Nasıl Kutlanıyor?

Hemen hemen tüm dünyada aynı zamanda kutlanan Sevgililer Günü, pek çok ülkede farklı aktiviteler ve hediye ritüelleri ile kutlanıyor. “Sevgililer Günü nasıl kutlanır?” sorusu ise her çift için bambaşka şekilde cevaplanabilir.

Genel olarak kutlamalar sevgililerin birbirlerine ne kadar değer verdiğini gösteren çeşitli hediyelerle gerçekleşir. Örneğin:

  • Aşk mesajı içeren kartlar,
  • Özel ambalajlarda sunulan çiçek ve çikolata,
  • Evde ya da bir restoranda akşam yemeği,
  • Güne özel anlam içeren kıyafet,
  • Ve hatta evlenme teklifi Sevgililer Günü’nü benzersiz kılar.

Her hediyeye mutlaka özel mesajlar içeren kartların eklenmesi ve hediyelik eşyalarda renk olarak kırmızının tercih edilmesi ise bir gelenek haline gelmiştir. Sevgililer Günü için özel hazırlanan kalp şeklinde ambalajlar, çiçekler ve kıyafetler ile 14 Şubat, kendine has sembolik ürünlere de sahip olmuştur.

Kırmızı ve kalp şeklinde ürünlerin en çok tercih edildiği zaman olan Sevgililer Günü kutlamalarının ana kahramanı romantik hediyelerdir. Gül, çikolata, özel kıyafetler gibi sadece romantik hediyelerin değil kıyafet, elektronik cihaz gibi işlevsel hediyelerin de verildiği günün kutlamasının evde olduğu gibi farklı mekanlarda da yapılması, çiftlere keyifli vakit geçirme fırsatı sunar. 

Önceki YazıSonraki Yazı