8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel: Kadın Filmleri

kadın filmleri

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların başarılarını onurlandırmaya adanmış bir gündür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, farklı kültürlerden tüm dünya kadınlarının toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmek üzere bir araya geldikleri gündür. Bu özel gün aynı zamanda, cinsiyet fark etmeksizin herkesi eşit olanaklara sahip bir dünya kurmaya teşvik eden bir çağrıdır. 

Kadınların ve kadın dayanışmasını destekleyen bireylerin sesi doğal olarak filmlere de yansır. Kadınların yalnızca romantik filmlerden hoşlandığını savunan demode görüşün aksine bu gün, kadın yönetmen, oyuncu ve ana karakterlerin anılması için idealdir. İşte kadınların hak ve mücadelelerini konu alan veya ana kahraman olarak güçlü kadınları gözler önüne seren, bu özel gün için seçtiğimiz 10 film karşınızda!

8 mart kadınlar günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Uluslararası Dünya Kadınlar Günü, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına odaklanılan oldukça önemli bir gündür. Türkiye’de ilk kez 1921 yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü uluslararası bilinirliğe ve öneme sahiptir. Dahası, Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak tanınmıştır. Bu özel günde savunulan hakları anlamak ve yaşatmak için yılın tek bir günü değil, tamamında eşitlik olgusunun benimsenmesi gerekir. 

Son derece yaygın bir mecra olan sinemada da bunun etkileri görülebilir. Sinema tarihinde, kadınların hayat hikâyelerinin ve başarılarının anlatıldığı kadınlarla ilgili filmler genel yargının aksinesadece romantik film kategorisinde yer almaz. Kadınların mücadelesinin, örnek yaşamlarının, biyografik hikâyelerinin ve hak arayışlarının anlatıldığı bu filmler, Kadınlar Günü’nde izlemek için oldukça ideal birer tercih olacaktır.

Sinema Tarihine Damga Vuran Kadın Filmleri

Kamera önünde ve kamera arkasında çalışan kadınların sayıca az olması ve kadınların sinemada hala yetersiz temsil edildiği bir gerçek ancak bu başarılı kadın filmleri üretilmediği anlamına gelmiyor. Kadın filmleri tarihi, drama, bilim-kurgu ve komediye kadar çeşitli türleri içerir. Kadınlar tarafından yazılan, yönetilen veya üretilen bu filmler kadınlara ve onların yaşamlarına odaklanır. Siz de çeşitli film kategorileri arasından kadınları anlatan filmler ve güçlü kadın filmleri seçebilir, beğendiğiniz bir filmi sevdiklerinize Kadınlar Günü için hediye edebilirsiniz. 

suffragettes

Diren (Suffragette)

Yönetmenliğini Sarah Gavron’un yaptığı oyuncu kadrosunda Carey Mulligan, Helena Bonham Carter ve Meryl Streep gibi oyuncuların yer aldığı 2015 yapımı Suffragette, kadın mücadelesini anlatan filmler arasındadır. Film, 1912 yılında İngiltere’de kadınların oy kullanma hakkını elde etme süreçleri ve neler yaşadıklarını konu edinir. Artan oy hakkı hareketine katılan çalışan genç bir anne olan Maud Watts’ın hayatını konu edinen filmde, Watts’ın eşitlik ve oy hakkı için savaşan çeşitli kadınlardan oluşan bir gruba katılması ve gelişen olaylar anlatılır.  

mona lisa smile

Mona Lisa Gülüşü (Mona Lisa Smile)

Mona Lisa Gülüşü, 1953 yılında Amerika’da tüm öğrencileri kadınlardan oluşan Wellesley Kız Koleji’nde geçer. Bu muhafazakâr okuldaki öğrencileri ve sanat tarihi öğretmenini konu alır. Film, tutkulu ve idealist, cinsiyet eşitliği için mücadele eden öğretmen Katherine’in, öğrencilerin geleneksel sosyal rollerini sorgulamayı ve yeni bir bakış açısı edinme süreçlerini konu edinir. Yönetmeni Mike Newell olan Mona Lisa Gülüşü filmi, 2003 yılında yayımlanmıştır. Julia Roberts, Kirsten Dunst ve Julia Stiles gibi oyuncuların yer aldığı en çarpıcı kadın filmleri arasında yer alır.

Kill Bill

Kill Bill Serisi

Kill Bill, Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, dövüş sanatları türündeki 2003 yapımı bir filmdir. Başrol oyuncusunun Uma Thurman olduğu Kill Bill serisi, kadın dövüş filmleri arasında yer alır. Farklı doğaüstü yeteneklere sahip olan bir kadının başına gelenlerin anlatıldığı bu film, ona kötülük yapan ölüm çetesinden intikam alma sürecini anlatan klasik bir yapımdır.

the blind side

Kör Nokta (The Blind Side)

Güçlü kadın filmi kategorisindeki filmlerden biri olan Kör Nokta, 2009 yapımı bir Amerikan dram filmidir. Başrolünde Sandra Bullock’un yer aldığı bu film, mutlu bir aileden gelen Leigh Anne Tuohy adında şefkatli bir kadının, evsiz bir Afro-Amerikan genci yanına alarak onun bir futbol yıldızı olmasına ve eğitim almasına yardımcı olmasını konu edinir.

milyon dolarlık bebek

Milyon Dolarlık Bebek (Million Dollar Baby)

Clint Eastwood yönetmenliğini yaptığı Milyon Dolarlık Bebek 2004 yapımı bir Amerika filmidir. Bu filmin başrol kadın filmi oyuncuları arasında Hilary Swank yer alır.Filmde, dış dünyayla sürekli mücadele halinde olan Maggie’nin hayat hikâyesi anlatılır. Kararlı ve hırslı bir karakter olan Maggie, boks eğitimi almak için birçok yere gider ve kadın olduğu için geri çevrilir. Filmde, Frankie’nin başta Maggie’yi eğitmek konusunda isteksiz olması ve eğitmeyi kabul ettikten sonra ikisi arasında oluşan bağ anlatılır.

agent salt

Ajan Salt (Agent Salt)

Popüler kadın ajan filmleri arasındaki Ajan Salt, Rus casusu olmakla suçlandıktan sonra bir şekilde hapishaneden kaçmayı başaran Evelyn Salt adında bir CIA ajanının hikâyesini anlatır. Salt’ın adını temize çıkarma hikâyesinin anlatıldığı bu filmin yönetmenliğini Phillip Noyce’un yapmıştır. 2010 yapımı olan Ajan Salt’un, oyuncu kadrosunda Angelina Jolie yer alır.

kadınlar hapishanesi

Kadınlar Hapishanesi (Zendan-e Zanan)

İran’da Fecr Film Festivali’nde gösterimi yasaklanan Kadınlar Hapishanesi, yönetmenliğini Manijeh Hikmet’in yaptığı 2002 yapımı bir İran dram filmidir. Gerçek mahkûmların hayat hikâyelerinin anlatıldığı bu filmin oyuncu kadrosunda Roya Nonahali, Pegah Ahangarani ve Golab Adineh yer alır. Etkileyici kadın hapishane filmleri arasındaki bu film, üvey babasını öldürdüğü için hapiste olan Mitra’nın bir hapishane isyanının arifesinde, dogmatik görüşlerine korkusuzca meydan okuduğu yeni gardiyan Tahereh ile olan hikâyesini konu edinir.  

coco chanel

Coco Chanel’den Önce (Coco Before Chanel)

Yönetmenliğini Anne Fontaine’nin yaptığı başrolünde Audrey Tautou’nun yer aldığı Coco Chanel’den Önce, en iyi kadın filmleri arasında yer alır. 2009 yapımı olan bu film, moda tarihinin en ikonik ve ilham verici kadınlarından biri olan Coco Chanel’in hayatını anlatır. Kabare sanatçısı ve terzi olarak çalışan Coco’nun daha sonra İngiliz bir iş insanı olan Arthur Capel’e aşık olma hikayesinin anlatıldığı bu film, kadın biyografi filmleri kategorisinde yer alır.

hidden numbers

Gizli Sayılar (Hidden Figures)

Yönetmenliği Theodore Melfi tarafından yapılan Gizli Sayılar filminin oyuncu kadrosunda Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monáe gibi ünlü isimler yer alır. 2017 yapımı olan bu film kadın kahraman filmleri arasında oldukça popüler bir yere sahiptir. Filmin ana odağı, NASA faaliyetlerinde son derece önemli bir rol üstlenen, tamamı kadın Afrikalı-Amerikalı olan matematikçi ekiptir. 

Dilerseniz siz de pek çok yapımın yer aldığı yerli ve yabancı filmler sayfalarımızı ziyaret edebilir, kadın mücadelesi ve kadın hak arayışı ile ilgili filmlere göz atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı