Dünya Hukuk Günü Özel: Görülmüş En Komik 11 Dava

Dünya Hukuk Günü

10 Temmuz Dünya Hukuk Günü, ilk kez 1969 yılında Cenevre’de düzenlendi ve o zamandan beri her yıl aynı günde kutlanıyor. Bu özel gün, hukukun üstünlüğüne inanan, hukukçular başta olmak üzere herkesin günü. Hukuk elbette ciddi bir konu ama bu yıl bir değişiklik yapıp yüzünüzde bir tebessüm oluşturacak en komik 11 davayı sizin için derledik.

1. Siz siz olun, emoji kullanırken dikkat edin.

Dünya Hukuk Günü Emoji

İsrailli bir çift tutmadıkları bir daire için 2000 dolar ödemek zorunda kaldılar. Neden mi? Çift, ilgilendikleri bir daire için ev sahibiyle yazışır. Yazışırken gülücükler ve başka emojiler havada uçuşunca ev sahibi onların daireyle ciddi ciddi ilgilendiğini zanneder. Çift geri vites yapınca ev sahibi onlara dava açar ve onlarla uğraşırken boş geçen ayın kirasını çatır çatır alır.

2. Yavuz hırsız ev sahibine dava açarmış.

Terrence Dickson adlı bir adam, hırsızlık için bir eve girer ve garajından çıkmayı dener. Garaj kapısı bozuk olduğu için ev kapısını kullanmaya karar verir ama bir şekilde garajdan çıkamaz ve ev sahipleri tatilde olduğu için sekiz gün orada mahsur kalır. Şiddetli depresyon ve akıl sağlında hasardan mustarip olduğunu ileri sürerek ev sahiplerine 500.000 dolarlık bir dava açar.

3. Bana benzemek senin suçun!

Dünya Hukuk Günü Jordan

Allen Heckard, Michael Jordan’a oldukça benzeyen biri ve insanlar onu hep bu ünlü isimle karıştırıyor. Adamın canına tak etmiş (veya kafası birden çalışmış) olacak ki bu benzerlikten dolayı basketbolcuya 416 milyon dolarlık bir dava açmaya karar verir. Heckard hızını alamayarak onun reklamlarında oynadığı Nike’ı da dava eder. Dava hızla düşer çünkü muhtemelen Nike’ın avukatları ona karşı dava açarak neler yapabileceklerini tane tane anlatmışlardır.

4. Bu ne sevgi ah, bu ne ıstırap!

İşte aile bireylerini birbirine düşüren bir dava. 8 yaşındaki Sean Tarala, doğum gününde teyzesi Jennifer Connell’ı gördüğüne çok sevinir ve kendini onun kollarına atar. Bu atlayış Connell’ın yere düşüp el bileğini kırmasına neden olur. Pek sevgi dolu bir teyze olduğunu söyleyemeyeceğimiz kadın, yeğenine bu dikkatsiz sarılmasından dolayı 127.000 dolarlık bir dava açar. Fakat işin kokusu sonra ortaya çıkar. Sigorta onun masraflarını karşılamadığı için borçlarını ödemesi için bu yola mecbur kalmıştır.

5. Keramet birada olsa…

Richard Overton, Budweiser ve Bud Light markalarının üreticisi olan Anheuser-Busch’u, reklamlarının çekici kadınların bu biraları içen erkeklerin etrafında pervane olduğuna dair boş umut verdiğini ileri sürerek dava etti. Bu sahte reklamlardan dolayı akıl sağlığının bozulduğunu da ekledi. Sonuç: Dava reddedildi.

6. Bu kadar buz kadı kızında da olur…

Dünya Hukuk Günü Starbucks

Chicago’da bir Starbucks müdavimi buzlu kahvelerinin su gibi olmasına yeter diyerek bunun için şirkete dava açmaya karar verir. Starbucks’ın fazla buz koyduğu doğru ama şirket “Müşterilerimiz her zaman daha az buz isteme hakkında sahip” diyerek bu davadan sıyrılmayı başarır.

7. Nereden nereye…

2014 yılında Edward Gamson, partneriyle birlikte İspanya’nın güneyindeki Grana’da şehrinde güzel bir tatil planlar. Uçağa atlarlar ama uçuş dokuz saat sürer ve kendilerini Karayipler’deki Grenada Adası’nda bulurlar. British Airways Gamson’la partnerinin 4.500 dolarlık bilet parasını geriye vermeyi reddedince Gamson havayoluna 34.000 dolarlık bir dava açar ama tabii ki kazanamaz. Umarız dikkatsizliği Grenada’nın muhteşem plajlarını gözden kaçırmasına yol açmamıştır.

8. Kendimden şikayetçiyim Sayın Hakim!

Dünya Hukuk Günü Kendine Dava Açan Adam

Robert Lee Brock, 1995’te Virginia’da bir tutukluydu. Bir gün hapishaneden çıkarılıp akıl hastanesine yatırılması gerektiğine karar verir. Bunu gerçekleştirebilmek için, suçu sarhoşken işlediğini iddia ederek kendine 50 milyon dolarlık bir dava açar. Dava reddedilir ve transferi de gerçekleşmez.

9. Şeytana uyduruldum!

Dünya Hukuk Günü’nde gülümseten bir dava daha. Romanyalı bir tutuklu olan Pavel M., cinayetten dolayı hapishanede 20. yılını yatarken Tanrı’yı onu şeytanın şerrinden koruyamadığı için dava etti. Maalesef bu dava reddedildi. Bu dava görülseydi epey ilginç anlara yol açacağı için es geçemedik.

10. Nerede benim deodorantım?

Dünya Hukuk Günü Deodorant

Hukukun baş aktörlerinden olan tutuklularla ilgili son bir davamız daha var. ABD’de hücre cezası verilen bir tutuklu, cezaevi yöneticisine ona ücretsiz deodorant vermediği için epey öfkelendi. Cezaevi yöneticisine dava açsa da bir sonuç alamadı.

11. Seni gidi sperm hırsızı seni…

Peter Wellis adlı bir adam karısından boşanır ve ona nafaka ödemek istemez. Nafaka ödemekten yırtmak için kendine ilginç bir gerekçe seçer. Karısının ona doğum kontrol hapı kullandığını söylemediğini ifade ederek sperm hırsızlığı davası açar.

Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

En eğlenceli Nasreddin Hoca fıkraları için buraya!

Önceki YazıSonraki Yazı