Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji tasarrufu haftası, her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanan, enerji tasarrufuna dair çeşitli bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı haftadır. Bu yıl 11 Ocak-18 Ocak tarihleri arasına denk gelecek olan enerji tasarrufu haftası, özellikle dünyadaki yerel ve global enerji kaynaklarının ciddi oranda azalmaya başlaması gitgide daha da önemli bir hal alıyor diyebiliriz. Enerji tüketimi konusunda bilinçlenmek, tasarruf için yapılabilecekleri önlenmek, gereksiz enerji kullanımının önüne geçmek ve gelecek nesillere daha aydınlık, daha parlak ve daha verimli bir gezegen bırakabilmek için bu tip çalışmalar şart.

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zamandır?

Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji tasarrufu haftası, her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanır. Tüm hafta boyunca özellikle ilköğretim ve lise gibi eğitim kurumlarında çeşitli enerji tasarrufu haftası etkinlikleri yürütülür. Tabii ki hafta boyu bilinçlendirme görevi yalnızca öğrencilere mahsus değildir; konu yetkilileri de devreye girerek halkı bilgilendirme çalışmalarını sürdürür. Enerji verimliliği, enerjinin arz güvenliğinin sağlanması ve korunması, enerji konusunda dışa bağımlılık risklerinin azaltılması, çevreyi koruma ve global iklim değişikliğine karşı mücadele çabaları, enerji tasarrufu haftası çerçevesinde değinilen konulardan yalnızca birkaçıdır.

“En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.”

İnsan da dahil olmak üzere evreni oluşturan her bir yapı taşının her daim ortak bir gayesi vardır: En az enerji ile en fazla işi yapma eğilimi. Bir elektron bile en düşük enerji düzeyinde, yani maddenin çekirdeğine en yakın konumunda bulunma eğilimindedir. Pekiyi sizce evrende enerji üreten her bir canlı bu prensiple çalışmaya meyilliyken bizler insan olarak neden enerji kullanımı söz konusu olduğunda savurganlığa doğru savruluyoruz?

Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji verimliliği söz konusu olduğunda akla ilk gelen tabii ki elektrik enerjisi ve onun ne denli etkili kullanıldığı oluyor, Oysa ki elektrik enerjisini ne kadar tasarruflu ve verimli kullanırsak kullanalım, neticede onu da farklı enerji biçimlerine dönüştürmek için kullanıyor ve bu sefer tasarruf etmeyi büyük ihtimalle unutacağımız yeni enerji kaynakları yaratmış oluyoruz; ısı enerjisi, ışık enerjisi ya da hareket enerjisi gibi…

Enerji Tasarrufu Haftası

Özellikle dört bir tarafı birbirinden zengin kaynaklarla çevrili olan coğrafyamızda enerji tasarrufu yapmak sandığınızdan da kolay. Organik iklimlendirme yöntemlerinin kullanılması yerine klima, ısıtıcı ve benzeri cihazlara enerji harcanması, yanlış lokasyonlarda yaşam alanı kurulması, aşırı enerji tüketimi sonrasında salınım sağlayan gazların çevreye verdiği zararlar ve bu gibi ciddiyet taşıyan daha pek çok konu, enerji tasarrufu haftası çerçevesinde değinilmesi gereken noktalardan. Mimari, bilimsel ve sosyal açıdan enerji tasarrufu üzerine kurulu bir dengenin oluşturulması, tüketim odaklı toplumların etkin enerji tasarrufu yapma süreçlerine başlayabilmesi için kilit noktadır.

Enerji Tasarrufuna Nasıl Katkıda Bulunabilirim?

Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji tasarrufu haftası çerçevesinde hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile ciddi oranda enerji savurganlığımızın önüne geçebilecek tavsiyeler vermek boynumuzun borcu. Sizler de gündelik yaşantınızda alışkanlık haline getireceğiniz birkaç uygulama sayesinde sandığınızdan da daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 • Arabaya yerine toplu taşımayı, toplu taşımanın zorunlu olmadığı durumlarda ise bisikleti ya da yürümeyi tercih edin.
 • Kombinizin derecesini alışık olduğunuz derecenin 1 derece altına indirin. Kombi açıkken pencereleri kapalı tutun ve sıkı giyinin.
 • Hafif ambalajlarda satılan ürünleri tercih edin.
 • Kullanılmayan elektrikli aletleri kapalı tutun.
 • Standby modundaki cihazlar kapalı oldukları halde elektrik tüketimine yüzde 10 artış sağlar. Kullanmadığınız cihazları fişinden çekin.
 • İçinde bulunmadığınız odalarda açık ışık bırakmayın.
 • Tasarruflu ampul kullanımına geçin.
 • Alışveriş esnasında kasadan yeni plastik torba istemek yerine var olan poşetlerinizi yeniden kullanmayı deneyin.
 • Yemek ısıtmak için ocak yerine mikrodalga kulanın.
 • Şarj edilebilir pil kullanımını benimseyin.
 • A+++ özellikli beyaz eşya kullanımına geçin.
 • Güneş enerjisini hayatınızın daha büyük bir parçası haline getirin.

Enerji Tasarrufu Haftası

Bir yenilenebilir enerji devi olan Elon Musk hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Önceki YazıSonraki Yazı