Tarihteki İlk Anneler Günü

Anneler Günü

Dünya üzerinde kutlanan en anlamlı günlerden birisi şüphesiz ki Anneler Günü. Her ne kadar annelerimizi bir gün değil her gün sevgiyle ansak da Anneler Günü onları mutlu etmemiz ve değer verdiğimizi göstermemiz için bir vesile oluyor. Anneler Günü ne zaman? Mayıs ayının ikinci Pazar günü her yıl Anneler Günü olarak kutlanıyor. Anneler Günü bu yıl da 12 Mayıs 2019 gününde kutlanacak. Birçoğumuzun aklındaysa tarihteki ilk Anneler Günü’nün nasıl ortaya çıktığı ve nasıl kutlandığı sorusu var. Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım!

Tarihteki İlk Anneler Günü

Aslında annelere adanan günlerin geçmişi Antik Yunan’a kadar dayanıyor. Tarihteki ilk Anneler Günü, Antik Yunan’da tanrı Rhea anısına düzenlenen festivallerle başlıyor. Tanrıların anası olarak kabul edilen Rhea için düzenlenen bu anma günleri, Anneler Günü’nün ilk çıkış noktası. Anneler Günü ile ilgili rastlanan diğer bir tarihi bilgi İngiltere’ye ait. İngiliz annelerin anıldığı ve onların günlerinin kutlandığı bu güne Anneler Pazarı deniyordu. Bu tıpkı bir anma günü gibi bahar mevsiminde gerçekleşiyordu. Bunun ardından 1872 yılında Amerika’da ilk kez günümüzdeki Anneler Günü’ne benzer bir organizasyon gerçekleşti. Julia Ward Howe isimli bir kadının organize ettiği bu gün o yıllarda Boston’da kutlandı.

Rhea


Günümüzde kutlanan Anneler Günü’nün tarihi ise 1908 yılına dayanıyor. Dolayısıyla günümüzde kutlanan anlamdaki ilk Anneler Günü böylece ortaya çıkmış oluyor. Amerika’da Anna Jarvis isimli bir kadının kendi annesini anmak amacı ile yola çıktığı fikir, 1914 yılında resmileşerek tüm Amerika’da tanındı. O günden itibaren Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika çapında ulusal Anneler Günü ilan edilmesini birçok kişi destekledi. Aynı zamanda bu gün Amerika’da resmi bir tatil günü olarak da ilan edildi. Böylece Anna Jarvis’in kendi annesini anmak için yola çıktığı gün, dünya çapında çok anlamlı ve özel bir gün haline geldi. Anna Jarvis’in Anneler Günü ile ilgili düşünceleri ise oldukça anlamlı. O, bu günün annelerimize para ile hediyeler almak yerine mektuplar yazmamız ya da onları ne kadar sevdiğimizi söylememiz gereken bir gün olması gerektiğine inandı. Böylece bu özel günün manevi yönü daha iyi ortaya çıkmış oluyor.

Anna Jarvis
Kaynak: vox.com

1900’lü yılların başında ortaya çıkan Anneler Günü, günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde kutlanan özel bir gün haline geldi. Kutlanma zamanları ülkelere göre değişim gösterebiliyor fakat amaç aynı: Annelerimizi ne kadar sevdiğimizi göstermek. Bu nedenle her yıl Anneler Günü’nde birçok kişi Anneler Günü hediyesi alıyor, annelerine sürprizler yapıyor. Tabii ki Anneler Günü’nde onları mutlu edecek hediyeler almak oldukça önemli, ama o günü onlarla birlikte geçirmek ve ne kadar sevdiğimizi göstermek bu günü anlamlı kılan en güzel şey. Anneler Günü’nde onlara birbirinden güzel hediyeler alabileceğimiz gibi, birlikte aktiviteler yaparak onlarla vakit geçirmenin tadını da çıkarabiliriz. Sizin de bu yıl Anneler Günü’nde annenizle olma şansınız varsa birlikte pikniğe gidin, şehirde dolaşın, sinemaya gidin ya da birlikte yemek pişirin. Unutmayın, önemli olan onların bugün ve her gün kıymetini bilmek!

Tarihteki ilk Anneler Günü olan Yunan tanrısı Rhea’yı anma günlerinden günümüz tarihinin Anneler Günü’ne gelene kadar annelere verilen değeri göstermek için pek çok özel gün düzenlenmiş. Çünkü annelerimiz bizi biz yapan, hayatımızın en kıymetli parçalarından. Tüm annelerin ne kadar kıymetli olduğunu Atatürk de bir sözü ile çok iyi ifade etmiş:

“Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemal’ler doğurur.”

En güzel Anneler Günü hediyeleri önerilerimizi gördünüz mü?

Önceki YazıSonraki Yazı