30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti, birçok zorlu muharebenin ve bu muharebelerden elde edilen zaferlerin çocuğudur. Tarihimizde bu zaferler ve güzel ülkemizin kuruluşundaki diğer önemli tarihleri bayram olarak kutluyoruz. Ulusal bayramlarımız, ulusal birliğimizi ve paylaştığımız ortak tarihi pekiştiriyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı da ulusça kutladığımız bayramlarımızdan biri. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en büyük mücadelelerden birinin, İstiklal Savaşı’nın minnetle anılması ve bağımsızlığa doğru hızla alınan yolun onurlandırılması her bir Türkiye vatandaşının boynunun borcu. Bu nedenle Zafer Bayramı özel bir öneme sahip.

30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir?

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı, her yıl 30 Ağustos günü Türkiye Cumhuriyeti’nin her karış toprağında minnetle ve coşkuyla kutlanan ulusal bayramlarımız arasında en önemlilerinden biridir. Kısaca Zafer Bayramı olarak bildiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı, resmi olarak yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nde değil, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kutlanır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Niçin Kutlanır?

Zafer Bayramı, günümüzde hâlâ kutlandığı ilk seferden bu yana taşımakta olduğu aynı anlamı ifade ediyor: ülkemizin düşman kuvvetlerinden temizlenmesi. Bu sebeple, Zafer Bayramı kutlamaları ulusal bayramlarımız içinde belki de en çok bağımsızlık vurgusu olan kutlamalardır. Bir ulusal bayram olarak Zafer Bayramı, ülkemizin bağımsızlık tarihini belirleyen en büyük muharebelerden biri olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi neticesinde elde edilen büyük zaferi anmak için kutlanan bayramdır.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla ve zaferle sonuçlanmasını sağlayan, Atatürk önderliğinde planlanıp yürütülen ve aynı zamanda Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen en güçlü saldırılardan biridir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi, 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da gerçekleşir. İşgalci düşman orduları bu muharebenin neticesinde tümüyle yok edilmiştir ve 30 Ağustos tarihi sembolik olarak Türkiye topraklarının işgalci düşman askerlerinden tamamen temizlenişini ifade eder.

Aslında Türkiye topraklarının işgal kuvvetlerinden tamamen temizlenmesi 9 Eylül 1922’de İzmir’in düşman askerlerinden temizlenmesiyle olduysa da Zafer Bayramı, Büyük Taarruz’dan zaferle çıkılan 30 Ağustos tarihinde kutlanmaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan bir taarruzdur ve adını buradan alır. Ülkenin bağımsızlığı için stratejik bir saldırı gerekliliğine inanan Atatürk, başkomutan olarak yürüttüğü bu muharebeyi gizlice, düşmana duyurmadan planlar ve düşman birliklerini gafil avlayarak 4 günlük bir taarruzdan sonra büyük zaferi ilan eder.

Zafer Bayramı Tarihi

30 Ağustos tarihinin Zafer Bayramı olarak kutlanması ilk defa 1924 yılında olmuştur. O sene, Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmış olan 30 Ağustos, 1926 yılından beri Zafer Bayramı olarak bilinip ülke çapında gururla kutlanmaktadır. Zafer Bayramı, tüm askeri kurumlar tarafından benimsenmiştir. Öyle ki her askeri kurum özel olarak bu zaferin anmasına ve kutlamalarına her sene çeşitli askeri gösterilerle katılmaktadır. Aynı zamanda tüm ülkede halkın katılımıyla da gerçekleşen Zafer Bayramı etkinlikleri yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin minnettar vatandaşları, özellikle Hava Kuvvetleri’nin muhteşem hava şovlarını izlemekte, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anan, bağımsızlığımızı vurgulayan türlü kültürel ve sosyal etkinliklerde bulunmaktadır.

Zafer Bayramı Kutlu Olsun!

Zafer Bayramı, bağımsızlığını kazanan bir ulusun bayramıdır. Üzerinde yaşadığı toprakları kanlarının son damlasına kadar savunan bir neslin kazandığı şanlı zaferin en onurlu anmalarından biridir Zafer Bayramı. “Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz,” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onu Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız bir ülke olarak kurma idealinde yalnız bırakmayan silah arkadaşlarının bağımsızlık ve özgürlük fikirlerini yüceltme günüdür Zafer Bayramı.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti’ne, bağımsızlığına, özgürlüğüne ilkeleriyle ve kalbiyle bağlı bütün Türkiye vatandaşlarının Zafer Bayramı kutlu olsun!

Henüz bayram planı yapmamış olanları İstanbul’da günübirlik olarak gidebilecekleri plaj listemize davet ediyoruz.

Önceki YazıSonraki Yazı