Atkı Nasıl Bağlanır?

Atkı Nasıl Bağlanır

Atkı genelde soğuklarda akla gelse de artık yün örgü ve polar dışında çeşitli kumaşlardan şal ve atkı modelleri artık her mevsim takılabilmekte. Hal böyle olunca kadınlar için de erkekler için de atkı nasıl bağlanır sorusuyla yüzleşmek kaçınılmaz. Ama şanslısınız çünkü farklı atkı modelleriyle yapabileceğiniz farklı atkı bağlama tekniklerinizi sizin için derledik.

Uzun Atkı Nasıl Bağlanır?

Şık Düğümler

Atkı Nasıl Bağlanır

Öncelikle, “atkı nasıl bağlanmaz?” Ebeveynlerimizin yaptığı gibi iki ucu ensemizin arkasında bağlamak yetişkinlikte pek hoş durmayacaktır. Ama şık duran düğümler elbette var.

  1. Atkıyı bir kere boynunuzdan dolayıp önden düğüm atıp bırakabilirsiniz.
  2. Yukarıdaki düğümü boynunuza doladığınız bir katla kapatabilirsiniz.
  3. İkinci bir düğüm daha atıp önünüzde gevşek halde bırakabilirsiniz.

Avrupa İlmeği

Atkı Nasıl Bağlanır

Atkının iki ucunu bir elinizle, ilmek olan ucunu da diğer elinizle tutup başınızdan geçirin. Sonra da uçları ilmeğin içinden geçirerek boynunuza göre ayarlayın. Bu yöntemin avantajı birçok giyimle uyması ve kadın erkek fark etmemesi. “Kalın atkı nasıl bağlanır?” diye merak edenler de deneyebilir.

Örgü Yöntemi

Atkı Nasıl Bağlanır

Avrupa ilmeğini yaptıktan sonra, ilmeği çekip kendi etrafında bir kez dolayarak uçları tekrar içine soktuğunuzda örgü havası yakalayabilirsiniz. Kalın atkı modellerinde zor olabilir, uzun atkı modelleri için ideal.

Sahte Düğüm

Bu üniseks yöntemle atkıya kravat havası katabilirsiniz. Atkıyı boynunuza geçirin. Tek ucuna tek elinizde düğüm atın. Boşluktan diğer ucu geçirin. İki ucu önünüzde eşitleyin. Daha fazla kravat havası için düğümün üstte kalan kısmını açarak düğüm görüntüsünü kapatabilirsiniz.

Baştan Başa

Atkı Nasıl Bağlanır

Havalar iyice soğuduğunda bu yönteme başvurabilirsiniz. Atkıyı boynunuzdan geçirin. Bir ucunu uzun, bir tarafını kısa bırakın. Uzun tarafı bitene kadar boynunuza dolayıp bittiği noktada alttan katların arasına sıkıştırın. Kısa taraf sarkık halde dursun.

Yuvarlak Atkı Nasıl Bağlanır?

Sonsuzluk Bağlaması

Atkı Nasıl Bağlanır

Ucu olmayan geniş bir yuvarlak atkıyı bağlamanın ilk yolu, atkıyı boynunuza geçirip bir kere döndürerek ikinci ilmeği de boynunuza geçirmek. Atkı yeterince geniş değilse ve boynunuzu sıkıyorsa bu bağlama şeklinde ısrar etmeyin. Rahat olmanız daha önemli.

Dekoratif Düğüm

Yuvarlak atkıyı takmadan önce gevşek bir düğüm atın. Düğümün iki yanında iki boşluk oluşacak. Düğümü tutarak bir boşluktan boynunuzu geçirin. Bu yöntem atkının genişliğini boynunuza göre ayarlamanızı sağlarken dışta kalan düğüm de şık bir görünüm sunar.

Bonus: Atkı Bağlamak İstemeyenlere Dar Yuvarlak Atkı

Atkı Nasıl Bağlanır

Atkıyı farklı şekillerde bağlamak gayet keyifli ama elbette her seferinde atkı bağlamaktan sıkılanlar da olacaktır. Onlar için de çözüm hazır: Baştan boyna direkt takılan yuvarlak atkı modelleri. Bunlar saçları biraz elektriklendirebilir ama pratik kullanımlarının yanı sıra boynu sımsıcak tutmalarıyla da avantajlılar.

 

Önceki YazıSonraki Yazı