21 Aralık ile İlgili Bilmeniz Gereken 11 Şey

21 Aralık

Aralık denince akla kış, kar, yeni yıl tatili, kayak ve yılbaşı piyango bileti gibi, algıda seçiciliğimize göre pek çok farklı çağrışım gelir. Bu çağrışımlardan bir tanesi, 21 Aralık en uzun gece olduğunu hatırlatan bir cinstendir. Aynı zamanda yılın 355’inci günü olan 21 Aralık tarihinde kuzey yarımkürede yılın en uzun gecesi, dolayısıyla da en kısa gündüzü yaşanmaktadır. Günümüz kuzey insanı için bunun tercümesi çoğu zaman tüm kış olduğu gibi gecenin kör karanlığında uyanmak, hava henüz aydınlanmamışken işe varmış olmak ve yine karanlıkta işten eve gelmek anlamına geliyor. Sevgili Y kuşağını oldukça derinden etkileyen 21 Aralık tarihine isterseniz biraz da bilimsel ve olgusal açıdan bakalım. İşte karşınızda 21 Aralık özellikleri ve bu kutsal gün hakkında bilmeniz gerekenler.

1. Kışın başlangıcını kutlama

21 Aralık

Kuzey yarımkürede en uzun gece olan 21 Aralık, pek çok kültürde resmi olarak kışın başladığı tarih olarak nitelendirilir. 21 Aralık gündönümünü kutlamak amacı ile farklı ülkelerde ziyafetler, kutlamalar ve festivaller gerçekleştirilir.

2. En uzun gece, en uzun gündüz

Yine kuzey yarımkürede yılın en uzun gecesi yaşanırken, 21 Aralık güney yarımkürede yılın en uzun gündüzünün yaşandığı tarihtir. Özetle biz Kuzeyliler karanlıkta makyaj yaparken ve kravat bağlamaya çalışırken canımızın içi Güneyliler aydınlık evlerinde güneş gözlüklerini takıp kahvelerini içmekte ve çikolata kaplı çilek yemektedirler.

3. Uzaya gitmek için güzel bir gün

Biraz da ‘tarihte bugün’: 21 Aralık 1968 tarihinde Apollo 8 uzay gemisi uzaya fırlatılmıştır. Gemi, ay yüzeyi üzerinde inilebilecek yerler keşfeden ve o zamana kadar aya en çok yaklaşan gemi olmuş ve ay etrafında 10 tur dolandıktan sonra başarılı bir şekilde Dünya’ya geri dönmüş.

4. 21 Aralık hangi burca denk geliyormuş?

21 Aralık

En çok merak edilen sorular arasında “21 Aralık hangi burç?” yer alıyor. Hemen imdadınıza yetişelim: 21 Aralık tarihinde doğan çetin cevizler yay burcu oluyor. Ne dersiniz, özgürlüklerine düşkün olmalarını yılın en uzun gecesinde doğmuş olmalarına bağlayabilir miyiz?

5. Koca bir gün değil; sadece bir an

Her ne kadar 21 Aralık güneşin ekvator çizgisinden en uzak bulunduğu zaman dilimini temsil etse de, aslında bu zaman dilimi bir tam günden değil, güneşin tam olarak oğlak dönencesi üzerinde bulunduğu andan ibarettir. Mesela 21 Aralık 2017 tarihinde bu an, evrensel saate göre saat 11:28’de gerçekleşecektir.

6. Bazen 21 Aralık, bazen değil!

21 Aralık günü meydana gelen gündönümü, aslında farklı tarihlere de denk gelebilmektedir. Her ne kadar bu değişim oldukça nadiren meydana gelse de, 21 Aralık olarak bildiğimiz doğa olayı bazı durumlarda 20, 22 ya da 23 Aralık’ta da yaşanabilmektedir. Örneğin 1903 yılında kuzey yarımkürede en uzun gece 23 Aralık’ta yaşanmıştır ve bu olayın 2303 yılında yine 23 Aralık tarihine denk gelmesi beklenmektedir.

7. Güneşin konumu

21 Aralık

21 Aralık tarihinde güneşin konumunu merak edenleri hemen aydınlatalım: Bu tarihte güneş, Dünya’dan göründüğü üzere olabildiği en kuzey noktada konumlanır ve oğlak dönencesinin adeta üzerinde asılı durur gibi bir hal alır. 21 Aralık olayının aynı zamanda “gündönümü” olarak bilinmesinin sebebi de tam olarak budur. 21 Aralık gece gündüz saatleri ise doğal olarak meridyen ve zaman dilimlerine göre değişiklik göstermektedir.

8. Bilimsel olarak kışın başlangıcı

Sadece farklı kültürler değil, astronomi uzmanları ve bilim adamları da 21 Aralık tarihini kuzey yarımküre için resmi olarak kış mevsiminin başlangıcı kabul eder. Yine bilim insanlarına göre bu mevsim, Mart ekinoksu ile sona erer ve ilkbahara geçiş yapılmış olur.

9. Meteorologlar öyle demiyor yalnız…

Öte yandan meteoroloji uzmanları için 21 Aralık en uzun gece dışında bir anlam taşımaz; zira kendileri kış mevsiminin resmi başlangıcı olarak 1 Aralık’ı saymayı tercih ederler.

10. Mavi Noel

21 Aralık

Kimi batılı Hristiyan kültürleri arasında 21 Aralık aynı zamanda Mavi Noel olarak anılır ve kutlanır.

11. Bir diğer gündönümü: 21 Haziran

Kuzey yarımküre için en uzun gece 21 Aralık tarihinde gerçekleşirken, en uzun gündüz 21 Haziran günü meydana gelir. Bu da çok sevgili ve nazlı Y kuşağımız için bol bol güneş, bol aydınlık ve bol mutluluk demek!

Hayvanlar hakkında hiç bilmediğiniz birbirinden ilginç bilgi burada!

Önceki YazıSonraki Yazı