Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı

Kent yaşamının yarattığı stres, çevresel kirleticilerin artması ve yaşlanma belirtileri… Her biri cilt görünümünü olumsuz yönde etkileyen bu faktörlere karşı elinizi güçlendirmek istiyorsanız, kendinizi tabiatın şefkatli kollarına bırakabilirsiniz. Bitkisel yağlar yalnızca cilt için değil, aynı zamanda zihinsel sağlık ve vücudun farklı fonksiyonları için de faydalı özellikler sunuyor. Bu yazımızda Avustralya’ya özgü bir bitki olan çay ağacının mucizevi yağını inceliyoruz. Çay ağacı yağı ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularına cevap almak için okumaya devam edebilirsiniz.

çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağının en bilinen yararlarını sizin için listeledik.

 1. Akne, sivilce ve diğer cilt sorunlarıyla mücadele ediyor.

Çay ağacı yağı içeriğindeki antienflamatuar ve antibakteriyel özelliğe sahip bileşenler sayesinde akne, egzama ve sedef hastalığı dahil olmak üzere iltihaplı cilt hastalıklarının rahatlamasına yardımcı oluyor. Avustralyalı bilim insanlarının 2017 yılında yaptığı bir araştırmanın bulguları da bunu destekliyor. 12 hafta süren bu çalışmanın sonuçlarına göre, çay ağacı yağı sivilce ve aknelerin daha hızlı giderilmesini sağlıyor.

 1. Kuru saç derisine iyi geliyor.

Çay ağacı yağı saç için de faydalı özellikler sunuyor. Kafa derisindeki ve saçtaki kepeklerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle çay ağacı yağı sabunu saçla ilgili şikayetlere sahip kişiler tarafından sıkça kullanılıyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan 2002 tarihli bir araştırmaya göre çay ağacı yağı şampuanı ve sabunlar saçta yağlanmanın yanı sıra kaşıntıların azalmasına da katkı sağlıyor. 

 1. Cilt tahrişlerini yatıştırmaya yardımcı oluyor.

Bu etkili yağ, mikrop karşıtı ajanlara sahip olduğu için cilt tahrişlerini ve yaraları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı kullananlar da bu bitkisel mucizeyi çoğunlukla cilde faydalı özellikleri nedeniyle tercih ediyor. Genellikle güneş yanıklarını, yaraları ve sivrisinek ısırıklarını rahatlatmak için kullanılıyor. 

 1. Tıkanıklık ve solunum yolu enfeksiyonlarına olumlu etki gösteriyor.

Çay ağacının yaprakları tarihin çok eski dönemlerinden beri öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanılıyor. Günümüzdeki çalışmalar ise antimikrobiyal etkinliğinden dolayı solunum yolu enfeksiyonlara yol açan bakterilere etki gösterdiğini belirtiyor. Klinik Mikrobiyoloji İncelemeleri dergisinde yayınlanan akademik bir çalışmaya göre çay ağacı yağının antiviral aktivitesi öksürük ve solunum yolları için faydalı sonuçlar veriyor.

 1. Saç bitlerinin yok edilmesini sağlıyor.

Çay ağacı yağı kullanımı saç bitlerinden kurtulmak için mükemmel faydalar sunuyor. İnsan kanıyla beslenen küçük parazitlerin etkinliğini azaltarak saç ve kafa derisi sağlığını iyileştirmeye yardımcı oluyor. Öyle ki hakemli bir dergi olan Parazitoloji Araştırmalarında yayımlanan bir araştırmanın sonucuna göre çay ağacı yağının yarım saatlik kullanımı saç bitlerinin tamamını yok ediyor. Hatta yüksek yağ konsantrasyonu bit yumurtalarının yarısının ortadan kaldırılmasını sağlıyor. 

çay ağacı yağı kullanımı

Çay Ağacı Yağı Kullanımında En Yaygın Yöntemler 

Sağlıklı, bakımlı ve doğal bir güzelliğe kavuşmanın en doğal formüllerinden biri olan çay ağacı genellikle iki şekilde kullanılıyor. En yaygın kullanım biçimleri ise şunlar:

 • Aromatik: Çay ağacı yağını günlük hayatınıza zahmetsiz bir şekilde dahil etmek için uçucu yağ difüzörlerini kullanabilirsiniz. Aromaterapi uygulamalarından esinlenen hava nemlendirici difüzör teknolojisi evinizin ambiyansını değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda ruh sağlığı üzerindeki etkilerinden de faydalanabilirsiniz. 
 • Topikal Uygulama: Cilt faydaları için bu yağı kullananlar çoğunlukla topikal uygulamaları tercih ediyor. Yağın seyreltilerek kullanımını içeren bu uygulamaların yüz, cilt ve saç için farklı şekillerde kullanılıyor.

Çay Ağacı Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Çay ağacı yağının sivilce ve aknelere karşı inanılmaz etkisiyle tanışmak için uygulayabileceğiniz birçok metot var. Fakat başlamadan önce düşük konsantrelerde cilt için yan etki oluşturmadığını; ancak aksi durumda tahrişe neden olabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle kullanmadan önce seyreltilmesi gerekiyor. Çay ağacı yağı nasıl seyreltilir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki formülleri uygulayabilirsiniz. 

 • Bal maskesi: Bal ve çay ağacı kombinasyonunu yüz maskesi şeklinde kullanarak akneleri azaltabilirsiniz. Doğal bir antibakteriyel olan bal gücünü yağ formülüyle birleştirdiğinde sivilce lekelerine de iyi geliyor. Bunun için yağ ve balı karıştırarak hafif akışkan bir çözelti elde etmeniz gerekiyor. Solüsyonu yalnızca problemli bölgelere uygulayarak bir saat kadar bekletin ve ılık suyla durulayın.
 • Aloe vera seyreltisi: Cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezi olan aloe vera çay ağacı yağının seyreltilmesinde yaygın kullanılan bir formül. Taze aloe vera jeline birkaç damla yağ ekledikten sonra gece yatmadan önce arındırılmış yüzünüze az miktarda sürebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ise ılık suyla durulamanızda fayda var.
 • Taşıyıcı yağlar: Yağı cildinize doğrudan uygulamak yerine taşıyıcı yağlarla seyreltebilirsiniz. Taşıyıcı özelliğe sahip en popüler bitkisel yağların başında Hindistan cevizi, badem ve susam yağları geliyor. Bir çay kaşığı taşıyıcı yağa bir iki damla çay ağacı yağı eklemek kızarıklık ve aknelerin giderilmesi için etkili bir formül olabilir.
çay ağacı yağı uygulama

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Bu dünyevi mucizenin faydalarını cildinizin diğer bölümlerine taşımak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz.

 • Banyoda kullanın: Göğüs, sırt veya vücudunuzun diğer bölümlerinde sivilce artışı gözlemliyorsanız, yağı cildinize uygulamak için banyoda kullanabilirsiniz. Bunun için bir kova suya veya küvete birkaç damla yağ ekleyip karıştırmanız yeterli. Bu sayede hem tıkanıklığı hafifletebilir hem de aromatik kokusuyla keyifli bir temizlik deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Cilt bakım ürünleriyle karıştırın: Çay ağacı yağını cilde uygulamak için nemlendirici ve temizleyici gibi rutin bakım ürünlerinizle karıştırabilirsiniz. Böylece her uygulamada cildinizle temas etmesini sağlayarak gözeneklerde yaşayan aknelerin etkinliğini sınırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken birkaç damla yağı bakım ürünlerine eklemek. Boyun bölgesi, kollar ve bacaklara dairesel hareketlerle masaj yaparak emilimi hızlandırabilirsiniz.
şişede çay ağacı yağı

Saç İçin Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Çay ağacı yağı saç köklerini beslemeye yardımcı olarak saç büyümesini destekliyor. Saç derisiyle ilgili faydalarını da bildiğinize göre bu mucizevi yağı saç bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. 

 • Günlük saç temizliği için: Saçlarınızı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için çay ağacı yağı ve şampuan karışımını kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağı şampuana ekledikten sonra karışımı ıslak saç derisine uygulayabilirsiniz.  
 • Saç büyümesi için: Kan dolaşımını iyileştiren ve saç derisindeki tüm toksinleri uzaklaştıran bir formül arıyorsanız, çay ağacı yağını Hindistan cevizi, badem veya susam yağlarıyla seyrelterek saç derinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Uyku halindeki saç köklerini uyaran bu formül sayesinde saç uzamasını destekleyebilirsiniz.  
 • Kepek için: Doğal bir çay ağacı yağı kremi oluşturarak mantar önleyici etkisiyle saçlarınızdaki kepek oluşumunu azaltabilirsiniz. Bunun için 30 ml şampuana 10-15 damla yağ damlattıktan sonra saçlarınıza masaj yapın. Yaklaşık 3-5 dakika beklettikten sonra iyice durulayarak kepeklerin önüne geçebilirsiniz.
 • Yağlı saç derisi için: Yağ bezlerinin aşırı aktivitesini dengeleyen çay ağacı yağı saç derisini nemli tutmaya yardımcı oluyor. Cilt yüzeyindeki bakterileri azaltmak için kabartma tozu, çay ağacı yağı ve balı karıştırarak elde ettiğiniz macunu saç derinize uygulayabilirsiniz. 10 dakika boyunca hafif masaj yapın ve 30 dakika sonra iyice durulayın. Kafa derisindeki fazla yağı azaltmak ve pH dengesini korumak için bu işlemi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Uzun lafın kısası, tıpkı diğer bitkisel yağlar gibi çay ağacı yağı da kendine özgü faydalar sunuyor. Tabii bitkisel yağların ortak yönü sadece faydalarından ibaret değil. Hemen hepsinde güvenli kullanım için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca uçucu yağların ağız yoluyla alındığında zehirlenme riski oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Özetle, çay ağacı yağı kullanımı hakkında gerekli bilgileri öğrendiğinize göre geriye bunları güvenli bir şekilde uygulamak kalıyor.

Bu içeriğe göz atmaya ne dersiniz: “Cilt Sağlığı Rehberi: Cilde Ne İyi Gelir?

Önceki YazıSonraki Yazı