Bez Mayo Nasıl Seçilir & Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

bez mayo nasıl seçilir

Suda vakit geçirmek bebeklerin en sevdiği aktivitelerin başında geliyor. Eğlenceli anlar yaşatan yüzme etkinlikleri aynı zamanda vücut gelişimlerine de katkıda bulunuyor. E tabii, bebekleri serin sularla buluşturmadan önce olası sürprizlere karşı hazırlıklı olmakta da fayda var. Ebeveynlerin henüz tuvalet eğitimi almamış bebekler için suda vakit geçirmek üzere tasarlanmış bebek bezi kullanımına dikkat etmesi gerekiyor. Minik bedenleri konforlu ve hijyenik bir plaj deneyimine hazırlayan bez mayo çeşitleri, seçimi ve kullanımı hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu kapsamlı rehberde bulabilirsiniz. 

bez bebek mayosu

Bez Mayo Nedir, Ne İşe Yarar?

Bebek bezleri tuvalet eğitimlerini tamamlayana kadar çocukların hayatında önemli bir yer kaplıyor. Bebeklerin konforunu artırmak ve sağlığını korumak için geliştirilen bu ürünler ebeveynlerin hayatını kolaylaştırmayı da ihmal etmiyor. Suda vakit geçirmek için tasarlanan ürünler normal bebek bezi ürünlerine göre farklı özelliklerle öne çıkıyor.

Mayo külot bez ne işe yarar diye merak ediyorsanız, faydaları şu şekilde:

 • Normal bebek bezleri idrar sıvılarını emecek şekilde tasarlanırken mayo bez çeşitleri katı dışkıların suya bulaşmasını önlemeye yarıyor. 
 • Katı atıkları tutmak için geliştirilen ürünler dışkı yoluyla bulaşan fekal bakteriyel kontaminasyonun yayılmasını önemli ölçüde azaltıyor. 
 • Ayrıca koli basili olarak da bilinen E. coli bakterilerinin neden olduğu ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye de yardımcı oluyor. 
 • Ebeveynlerin özellikle havuz gibi kapalı ve akıntısız yüzme alanlarında hijyen kurallarına uyum sağlamak için mayo bez kullanımı konusunda oldukça titiz davranması gerekiyor.

Bebek Mayo Bez Ürünleri Çişi Tutar Mı?

Bebeklerin suda özgürce hareket etmesini sağlayan ürünlerle ilgili anne ve babaların merak ettiği önemli bir soruya açıklık getirmekte fayda var. Özellikle yenidoğan sahibi ebeveynler mayo bez çişi tutar mı sorusuyla yakından ilgileniyor. Bebek bez mayo çeşitleri dışkılardaki mikropların yayılmasını önlemek için tasarlandığından bu ürünlerin sıvı emme özelliği bulunmuyor. Sıvıları emebilen bebek bezlerinin suyla temas ettiğinde şişmeye başlayarak konforsuz bir deneyim yaşattığını belirtmek gerekiyor. 

bebek bez mayo çeşitleri

Bez Mayo Çeşitleri Nelerdir? 

Seçim aşamasına geçmeden önce mayo külot bez çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu ürünler genel olarak tek kullanımlık ve yıkanabilir olmak üzere iki çeşitten oluşuyor.

Tek kullanımlık bez mayo özellikleri:

 • Kolayca giydirip çıkarılarak hem ebeveynler hem de bebekler için konforlu ve pratik özellikler sunuyor.
 • Kirlendiğinde kolayca katlanıp çöpe atılarak ıslak ve kirli bez taşımak istemeyenler için kolaylık sağlıyor.
 • Normal bezlere benzer özellikler taşıdığı için bebekler tarafından daha kolay benimseniyor.
 • Renk, tasarım ve beden özellikleri açısından zengin seçenekler sunduğu için ebeveynler uygun ürünü bulma konusunda avantaj sağlıyor.

Yıkanabilir bez mayo özellikleri:

 • Bebek bezi masrafını azaltmak isteyenler için uzun vadede daha ekonomik bir kullanım sunuyor.
 • Kumaş malzemeler kullanılarak üretildiğinden elde veya çamaşır makinesinde kolayca yıkanabiliyor. Böylece çevre dostu ve sürdürülebilir avantajlar yaşatıyor.
 • Dış astarındaki su geçirmez ve nefes alabilir kumaş sayesinde sudan çıktıktan sonra hemen çıkarmak gerekmiyor.
 • Ayarlanabilir çıtçıt ve kemer fonksiyonuna sahip ürünler bebekler büyüdükçe de kullanılabiliyor.  
bez mayoyla yüzen bebek

Bebek Bez Mayo Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İster tek kullanımlık ister yıkanabilir olsun; güvenli, rahat ve hijyenik bir su partisi yaşatmak için bebek bezi seçimi sırasında aşağıdaki faktörlere dikkat etmelisiniz:

 • Rahatlık: Küçük çocuklara su sevgisi aşılamanın yolu onları maksimum konforla tanıştırmaktan geçiyor. Bu nedenle içinde kolayca hareket edebilecekleri, sıcağa karşı dayanıklı, suda şişmeyen ve yumuşak özelliklere tasarımlara yönelmenizde fayda var. 
 • Beden: Bebeğin vücuduna ve aktivite düzeyine en uygun mayo seçimi için yaş, kilo ve boy özellikleriyle uyumlu ürünlerin seçilmesi gerekiyor. Genellikle yaşla karıştırılan tek kullanımlık bezlerdeki beden seçenekleri şu şekilde: 2-3 (yaklaşık 3-8 kg ağırlığındaki bebekler için), 3-4 (yaklaşık 7-15 kg arası bebekler için) ve 5-6 (yaklaşık 12-18 kg arası bebekler için).
 • İşlevsellik: Birbirinden sevimli bebek bezi çeşitleri arasından seçim yaparken görsel tasarımlarından ziyade fonksiyonel özelliklerine dikkat etmelisiniz. Kolayca giydirilebilen, vücudu sıkmayan ve sızdırmazlık özelliğine sahip ürünlere yönelmekte fayda var. Böylece bebeğiniz için rahat, kendiniz için pratik bir tatil deneyimi elde edebilirsiniz. 
 • Fiyat: Bebeklerin masraf listesinde zirveye oynayan bebek bezlerinden söz ederken fiyat faktörünü göz ardı etmek olmaz. Suda kullanıma uygun bebek bezi satın alma zamanı gelince performans/fiyat açısından avantajlı çok fazla seçenek bulunuyor. 

Mayo Bez Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suda vakit geçirmek için tasarlanan bezler sayesinde tatilinizi endişelerden uzak bir şekilde geçirebilirsiniz; ancak bu çocukları kendi hallerine bırakacağınız anlamına gelmiyor.

Mayo bezin doğru kullanımı için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz:

 • Her yarım saatte bir kirlenip kirlenmediğini kontrol edin; özellikle yeni yürümeye başlayan bebekleri sık sık tuvalet molasına çıkarmayı ihmal etmeyin.
 • Tek kullanımlık bezler uzun süreli kullanıma uygun olmadığı için bebeğiniz tekrar suya girmeyecekse mutlaka değiştirin.
 • Tahrişlerin önüne geçmek için bebeğiniz sadece çiş yaptıysa bile yenisiyle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. 
 • Yıkanabilir bez kullanımında ürünün doku ve fonksiyonunu bozmamak için ütüleme ve kaynatma gibi temizlik uygulamalarından kaçının. Bu tip ürünleri çamaşır makinesinde 60 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. 

Bebekler En İyi Bez Mayo Önerileri

Tatil planları yapılırken bebekler için bez mayo arayışları da hız kazanıyor. Minik bedenlerin hassas ciltlerini okşayan konforlu ve pratik ürünleri sizin için listeledik:

canbebe
 1. Canbebe Mayo Bez

Minik yüzücüler için geliştirilen Canbebe mayo bez ürünleri taşma problemlerini önleyen özellikleriyle biliniyor. Ebeveynlerin aklında soru işareti bırakmayan güvenli tasarımlar aynı zamanda bebeklerin hassas cildiyle uyumlu bir yumuşaklık sağlıyor. Canbebe mayo ürünleri ultra sızdırmaz özelliğinin yanı sıra ağırlık yaratmayan yapısıyla bebeklerin hareket kabiliyetini artırıyor.

huggies
 1. Huggies Mayo Bez

Eğlenceli tasarımlarıyla bebeklerin favorisi olan Huggies mayo bez çeşitleri pratik özellikleri sayesinde ebeveynler için mükemmel bir rahatlık sağlıyor. Kolayca giydirilebilen özelliğiyle anne ve babaların işini kolaylaştırırken; esnek bel bandıyla bebeklerin konforunu maksimum düzeye çıkarıyor. Markanın bebek mayo bezi koleksiyonunda farklı yaş, kilo ve beden özelliklerine sahip çeşitli seçenekler bulunuyor.

prima
 1. Prima Mayo Bez

Bebeklerin konforu için üretilen Prima mayo bez ürünleri 360 derece esnek yan bantlarıyla bel bölgesini yumuşak ve güçlü bir şekilde sarıyor. İkili bariyer sistemi sayesinde plajdaki kum taneciklerinin mayonun içine girmesini önleyerek rahat bir deneyim sunuyor. Kolayca yırtılan kenarlarıyla hızlı ve pratik bir şekilde değiştirilebilen Prima mayo bebek bezi çeşitleri suda şişmeyen ve sızdırmaz özellikleriyle de öne çıkıyor.

sleepy
 1. Sleepy Mayo Bez

Sleepy mayo külot bez ailesi renkli tasarımlarıyla cıvıl cıvıl bir yaz deneyimi vadediyor. Markaya ait yumuşak tasarımlar bebekleri konforla tanıştırırken, pratik özellikleri ise ebeveynler için kolaylık sağlıyor. Bebeğiniz için zararlı bileşenler içermeyen ve hassas cildiyle uyumlu bir seçenek arıyorsanız, ihtiyacınız olan mayo bez Sleepy ailesinde sizi bekliyor. 

Bebekler kimi zaman banyo yapmak için diretse de suyla buluşunca yaşadıkları mutluluğu her hallerinden anlamak mümkün. Sevimli bez mayo çeşitleri arasından en uygun modeli seçerek heyecanlarını en sağlıklı ve konforlu şekilde sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. 

Bebeğinizin havuz/deniz keyfinden sonra huzurlu bir uykuya dalması için “Bebek Masajı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı