Tırnak Modelleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

tırnak modelleri

Ellerinde ve ayaklarında tekdüze görüntüden uzaklaşmak isteyenlerin merakla takip ettiği tırnak modası, yepyeni trendlerle şaşırtmaya devam ediyor. Nail Art kavramının çok ilgi görmesiyle birlikte giderek yaygınlaşan farklı tırnak stilleri arasından her zevke uygun seçenek çıkıyor. Eğer bu konuda hala bir karar vermediyseniz en trend tırnak modelleri hakkında tüm detayları bu yazıda bulabilir, tarzınızı yansıtacak şekillerde tırnak bakımınızı yapabilirsiniz.

tırnak kesim şekilleri

Tırnak Kesim Modelleri

Söz konusu tırnak bakımı olunca ilk adımı temizlik ve kesim oluşturuyor. Hassas parmak uçlarının korunmasını sağlayan tırnakları keserken öncelik elbette bunu doğru şekilde uygulamak olmalı. Parmak ucunun görünmeyeceği uzunluk hem hijyen hem de sağlık için en doğru ölçü sayılıyor. 

AAD, yani Amerikan Dermatoloji Akademisi tırnakları makas yardımıyla düz bir hat olarak kesip köşelerde hafifçe yuvarlamak için törpü kullanılmasını öneriyor. Bu sayede tırnaklar güçlü ve eşyalara takılmayacak bir form kazanıyor. Ancak her ne kadar genel olarak kısa tırnak önerilse de kadınların büyük bir kısmı kullanımı zor olduğu halde uzun tırnakları tercih ediyor.

Tırnak Törpüleme Modelleri

Tırnağınızı doğru şekilde kesmeye dair belirtilen ayrıntılara dikkat ederek dilediğiniz tırnak modeline uygun şekilde kesim yapabilirsiniz. Tek başınıza yapamayacağınız modeller içinse profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

Tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kestikten sonra dilediğiniz modeli elde etmek için törpü ile devam edebilirsiniz. Eskiden beri çok tercih edilen badem, oval, yuvarlak ve küt törpüleme modellerinin yanı sıra kare oval, stiletto, lale, sivri, balerin, üçgen gibi yepyeni tırnak modellerine de göz atabilirsiniz. 

manikürlü tırnak

Tırnak Modelinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

En güzel tırnak modelleri ve nasıl yapabileceğiniz konusuna geçmeden önce tırnak modelini nasıl seçmeniz gerektiğiyle ilgili birkaç önemli bilgi var. Tırnağınızı ister keserek ister törpüleyerek şekil verin, ellerinizin bakımlı ve güzel gözükmesi için bu ipuçlarını dikkate alabilirsiniz.

 • Kısa tırnaklardan hoşlanan kadınlar için önerilen küt tırnak modeli hem temiz hem de bakımlı bir görüntü sağlıyor. Daha şık bir tarz için açık renk veya nude ojeler kullanabilirsiniz.
 • Eğer çok uğraşmadan bakımlı tırnaklara sahip olmak istiyorsanız o zaman yuvarlak törpü modeli size çok uygun. İstediğiniz boy tırnakta kullanabilirsiniz.
 • Ellerinizi uzun göstermek istiyorsanız balerin, badem, kare-oval, sivri törpüleme modelleri arasından birini deneyerek farkı görebilirsiniz.
 • Hafif şişkin elleri daha ince ve uzun bir görüntüye yaklaştıran en ideal törpü modeli ise kesinlikle oval! Her boy tırnak için uygun olan bu model tüm ojelerle de son derece şık duruyor.

En Güzel Tırnak Modelleri ve Yapılışları

Tırnak modası, rutinden uzaklaşmak isteyenler için harika ve yaratıcı fikirler sunuyor. Son trendlere uygun, ilgi çekici modelleri ve nasıl yapıldıklarını merak ediyorsanız bu listeyi mutlaka incelemelisiniz.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Badem Tırnak

Kırmızı oje sevenlerin favorisi olan badem tırnak modelini pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer uzun tırnak tercih ediyorsanız biraz törpü marifetiyle bu kibar modeli elde edebilirsiniz.

Yapılışı: Uzatılmış tırnaklara uygulanan bu model için parmak ucundan itibaren tırnakların iki yanını simetrik olarak yuvarlak törpüleyin. Uç kısımda yuvarlatılmış hafif bir sivrilik sağlamaya dikkat etmelisiniz.

küt kare tırnak yatay
 • Küt Tırnak

Kolej stili diye de bilinen bu modelle, tırnaklarınızda sade bir güzellik yaratabilirsiniz. Sosyal yaşamda her türlü ortamda kullanılabilir olmasıyla da çokça tercih edilen modeli uygulamak da oldukça basit.

Yapılışı: Tırnaklarınızı kavis vermeden düz bir şekilde törpüleyip kenarlarını da hiç yumuşatmadan olduğu gibi bırakmalısınız.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Yuvarlak Tırnak

Hem kısa hem uzun tırnaklar için kullanılan bu model çok ilgi görüyor. Hem iş hayatına hem de sosyal yaşama uygun olan bu tırnak modelini yapmak da oldukça basit.

Yapılışı: Tırnaklarınızı kare şekil vererek düz bir hatta törpüleyin. Ardından uçlarını simetrik bir şekilde yuvarlayarak ovalleştirin. Tırnak ucunda sivrilik bırakmayın.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Kare-oval Tırnak

Ellerinizi uzun gösterecek bir model olan kare-oval tırnak şekli kısa ve uzun olan kişilerde rahatça kullanılabiliyor. İki aşamalı törpüleme yaparak bu görüntüyü elde edebilirsiniz.

Yapılışı: Tırnaklarınızın kenarlarını oval şekilde törpüleyerek ilk aşamayı tamamlayın. Ardından tırnağınıza kare şeklini vermek için uç kısmını düz hat olarak törpüleyin.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Stiletto Tırnak

Moda dünyasının en sevdiği tarzlardan biri olan stiletto şimdi tırnaklarda! Dikkat çekici bir model arayışınız varsa stiletto ile düşündüğünüzden fazlasını bulabilirsiniz.

Yapılışı: Badem törpülenmiş tırnakların uç kısmını sivrilterek stiletto tırnak modelini elde edebilirsiniz. İlk aşamada tırnaklarınızı iki yandan yuvarlaklaştırıp ardından uç kısma tamamen sivri bir form kazandırmanız yeterli.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Lale Tırnak

Alışılmışın dışındaki bir diğer tırnak şekli olan lale modeli de son dönemlerde sık sık karşımıza çıkıyor.

Yapılışı: Bu tırnak modeli için kendi tırnağınız yerine takma tırnak kullanmanız gerekiyor. Bu modelde geniş olan kısım tırnağın üst kısmını oluştururken, tepetaklak illüzyonu yaratıyor. Yazının devamında protez tırnaklarla ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. 

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Sivri Tırnak

İddiası yüksek bir başka model de uç kısmı sivri olduğu için “sivri” adıyla anılan tırnak modeli.

Yapılışı: Uzun tırnaklara uygulanan bu model için tırnakların iki kenarını ortada birleşecek bir üçgen şeklinde törpülemek gerekiyor.

Professional,Manicure,Different,Shapes,Of,Nails
 • Balerin Tırnak

Favori ve son trend olan balerin, tırnak süslemenin de en yakıştığı modeller arasında hemen göze çarpıyor. Uç kısma daralarak gelen ve küt bir formda biten balerin, tırnak yatağı dar olan ellerde daha şık duruyor.

Yapılışı: Tırnaklarınızı stiletto modelde törpüledikten sonra tam uç kısımda küt bir hat oluşturun. Bunu yapmak için makas veya törpü kullanabilirsiniz.

protez stiletto tırnak

Protez Tırnak Modelleri 

Tırnaklarındaki sorunlar nedeniyle istediği görüntüyü yakalamakta zorluk çeken kadınların pek çoğu protez tırnakları kullanıyor. Hiç de haksız değiller. Çünkü çabuk kırılan, güçsüz veya yapısal sorunu bulunan tırnaklar bile takma tırnaklarla kısa süre içinde istenilen görüntüye kavuşuyor. Eğer seçtiğiniz tırnak modelini yapmak için uygun uzunlukta tırnaklara sahip değilseniz uzatmak için beklemeniz gerekmiyor. Çünkü takma tırnaklarla bir an önce istediğiniz modele kavuşabilirsiniz. 

Protez tırnak modelleri dendiğinde akla hep uzun ve iddialı tırnaklar gelse de daha kısa modelleri tercih edenler de oldukça fazla. Takma tırnak modelleri arasından seçim yapmanız gerektiğinde öncelikle ne tipte bir protez tırnak kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Seçenekleriyse şu şekilde:

 • Akrilik Protez Tırnak: Kendi tırnağınız üzerine yapılan uygulamada akrilik pudra ve özel bir likit kullanılıyor. Şekil verme aşamasında ise şablonlardan yardım alınıyor. 
 • Jel Protez Tırnak: Son derece fazla tercih edilen takma tırnak tekniklerinden biri de jel protez tırnak uygulaması. Tırnak takılırken kullanılan jel nedeniyle bu adı alan çeşit, oldukça ince bir yapıya sahip. Bu sayede görüntüsünde gerçekçi ve doğal bir sonuç yakalamak daha mümkün oluyor. Jel tırnak modelleri uygulamasında takılan tırnağın UV ışık veren bir lambayla kurutulması gerekiyor.
 • Dipping Protez Tırnak: Tırnağınızın yatağına uygulanan bu çeşitte takılan ürünler kesilip törpülenerek kendi tırnağınıza uygun yapıya kavuşturuluyor. Ardından matlaştırılıyor ve yapıştırıcıyla birlikte akrilik tozlar kullanılarak doğal bir form kazandırılıyor. 

Tırnak modasına damgasını vuran tırnak modelleri ve uygulamaları dışında biraz daha çılgın ve yaratıcı bir değişiklik isterseniz tırnak süsleme modelleri ile de tanışmalısınız. Çeşitli desenlerde stickerlar, oje uygulama setleri, yapışkan bantlar, farklı tonlarda ojeler, boncuk ve taşlarla tırnaklarınızı süsleyerek dilediğiniz modele harika bir son dokunuş ekleyebilirsiniz.

Harika tırnaklara sahip olmak için “Evde Manikür Nasıl Yapılır?” yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı